Włochy: wotum zaufania dla rządu w związku z pracami nad budżetem

Włoska Izba Deputowanych udzieliła w sobotę wotum zaufania rządowi Giuseppe Contego. Gabinet Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd poprosił o to głosowanie w związku z pracami nad projektem budżetu na przyszły rok. Towarzyszą im w parlamencie protesty całej opozycji.

(fot. Francois Walschaerts / Reuters)

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 327 deputowanych, przeciwko było 228.

Prace nad projektem budżetu na przyszły rok trwały w koalicji ponad dwa miesiące, a w parlamencie mają wyjątkowo burzliwy przebieg.

Opracowany plan wydatków musiał zostać zmieniony, bo pierwsza jego wersja została odrzucona przez Komisję Europejską z powodu nadmiernego deficytu na poziomie 2,4 proc. PKB. Jednocześnie KE zagroziła wszczęciem wobec Włoch procedury nadmiernego deficytu.

Po kilku tygodniach wewnętrznych dyskusji ugrupowań rządowych i rozmów z KE rząd Contego przedstawił zrewidowany projekt, w którym deficyt zapisano na poziomie 2,04 proc. PKB. Komisja Europejska zaakceptowała ten plan, który następnie trafił do parlamentu.

Cała opozycja, od prawicowej po lewicową, skrytykowała zarówno sam budżet, jak i tryb prac nad nim. Ani w Senacie, ani w Izbie Deputowanych nie odbyła się dyskusja nad założeniami budżetu, który cały czas był zmieniany i uzupełniany. Wywołało to wiele razy głośne protesty parlamentarzystów z opozycyjnych ugrupowań, z powodu których w obu izbach często przerywano obrady.

Do protestów doszło także w sobotę, gdy deputowani opozycyjnej centroprawicowej Forza Italia weszli do sali obrad w kamizelkach w niebieskim kolorze, czyli w ich partyjnych barwach. Widniały na nich hasła przeciwko rządowi, wśród nich: Dosyć podatków. Opozycja zarzuca koalicji, że chce podnieść obciążenia fiskalne obywateli.

Gdy doszło do zamieszania w izbie, woźni wyprowadzili protestujących parlamentarzystów, których strój nawiązywał do ruchu żółtych kamizelek we Francji.

Tryb prac nad projektem budżetu, bez dyskusji nad jego meritum, ostro skrytykował szef klubu centrolewicowej Partii Demokratycznej Graziano Delrio, który oświadczył: To jedna z najmroczniejszych kart w historii Republiki.

Nie dopuściliście do skorzystania ze świętego prawa, które przewiduje nasza konstytucja. Dzisiaj nie mogliśmy zagłosować nawet nad jednym z artykułów tego budżetu - mówił Delrio, zwracając się do koalicji.

Wcześniej w sobotę przed gmachem Izby Deputowanych odbyła się manifestacja polityków Partii Demokratycznej i jej zwolenników przeciwko trybowi prac nad budżetem.

Wiec ten następująco skomentował wicepremier, lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio: "Oni sprzeciwiają się prawdziwej pomocy dla bezrobotnych i dla tych, którzy żyją poniżej progu ubóstwa".

Projekt budżetu przewiduje między innymi wprowadzenie tak zwanego dochodu podstawowego, reformę systemu emerytur i redukcję tych najwyższych, dodatkową opłatę, zwaną ekopodatkiem od zakupu najbardziej trujących środowisko samochodów, ulgi dla aut o niskiej emisji szkodliwych substancji, przede wszystkim hybrydowych i elektrycznych. Ponadto przewiduje się utworzenie specjalnego funduszu na rzecz ożywienia inwestycji, który ma dysponować sumą 50 miliardów euro do roku 2033.

W niedzielę w Izbie Deputowanych ma odbyć się końcowe głosowanie nad projektem budżetu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 h-b

Bezmyślne,nieodpowiedzialne i krótkowzroczne zadłużanie od wielu lat ponad wszelką miarę własnego kraju pseudo rządzicielstwem na coraz droższy dług do spłaty społecznej na wiele przyszłych pokoleń niestety zawsze musi skończyć się żle. Szkoda tylko że zawsze dla całego społeczeństwa - a nie tylko i wyłącznie dla tych którzy od dawna na tzw.Górze.. tylko stwarzali pozory że NIby zarządzają-zarządzali tylko dla dobra Ogółu.Żałosne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil