REKLAMA

Włochy: w Lacjum ruszają masowe testy dla uczniów

2020-09-24 06:20
publikacja
2020-09-24 06:20
fot. Halfpoint / Shutterstock

W szkołach w stołecznym regionie Lacjum we Włoszech rozpoczynają się w czwartek masowe badania uczniów na obecność koronawirusa przy użyciu błyskawicznych testów. Badania są dobrowolne i wymagają zgody rodziców.

Sztab kryzysowy we władzach regionu, powołany w związku z epidemią poinformował, że pierwsze testy zostaną przeprowadzone w liceum pod Rzymem. Jak podkreślono, zgodę wyraziło tam wielu rodziców.

Następnie przebadani zostaną uczniowie kolejnych szkół w Wiecznym Mieście i okolicach.

Media podkreślają, że badania te, dające wynik w ciągu kwadransa, mogą stanowić prawdziwy przełom w działaniach na rzecz powstrzymania zakażeń koronawirusem przede wszystkim dlatego, że zastąpią dotychczasowe testy, na których rezultat trzeba czekać jedną lub dwie doby. W przypadku przeciążenia systemu służby zdrowia czas ten wydłuży się nawet do pięciu dni, czego - jak zaznaczono - należy spodziewać się wraz z nadejściem jesieni i sezonu zachorowań na grypę oraz inne infekcje.

Błyskawiczne testy - przypomniano - zdały egzamin w letnich miesiącach na włoskich lotniskach, gdzie poddano im tysiące osób przybywających z Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Malty. Oceniane są jako wiarygodne. Potwierdził to w środę minister zdrowia Roberto Speranza, który powiedział w parlamencie, że rezultaty stosowania tej metody w przypadku pasażerów samolotów są "zachęcające" i dlatego według jego resortu można ją wykorzystywać także poza lotniskami. Szybkie testy zaaprobowali również eksperci z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

Badania w szkołach w Lacjum rozpoczną się dziesięć dni po ich otwarciu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki