Włochy: rząd popiera przeprowadzenie wyborów w Wenezueli

Rząd Włoch oświadczył w poniedziałek, że popiera dążenia narodu wenezuelskiego do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. W wydanej nocie gabinet Giuseppe Contego zaapelował o natychmiastowe dostarczenie pomocy humanitarnej dla ludności.

Włochy są jednym z nielicznych największych krajów UE, które nie uznały lidera opozycji Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Po wystosowanym w poniedziałek przez Guaido apelu do rządu Włoch o uznanie jego tymczasowej prezydentury, władze w Rzymie oświadczyły: "Włochy popierają pragnienie narodu wenezuelskiego, by w szybkim tempie odbyły się nowe, wolne i transparentne wybory prezydenckie, w drodze pokojowego i demokratycznego procesu, przy poszanowaniu zasady samostanowienia".

"Konieczna jest natychmiastowa interwencja, by złagodzić cierpienia ludności i umożliwić bezzwłoczny dostęp do pomocy humanitarnej" - ogłosił włoski rząd. Zaapelował o zagwarantowanie obywatelom bezpieczeństwa poprzez powstrzymanie się od wszelkich form przemocy i o zapewnienie prawa do wolnego i pokojowego manifestowania swego niezadowolenia i protestu; "bez jakiegokolwiek przymusu" - dodano.

Włochy zapewniły ponadto, że będą aktywnie uczestniczyć w pracach międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Wenezueli począwszy od pierwszego spotkania z Montevideo w Urugwaju 7 lutego.

Wcześniej prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował do włoskiego rządu o poczucie odpowiedzialności i jasność w sprawie Wenezueli "zgodnie z linią podzielaną przez sojuszników i europejskich partnerów".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil