REKLAMA

Włochy: rząd polityczny albo techniczny - nowe koncepcje przełamania impasu

2018-05-30 20:35
publikacja
2018-05-30 20:35
Włochy: rząd polityczny albo techniczny - nowe koncepcje przełamania impasu
Włochy: rząd polityczny albo techniczny - nowe koncepcje przełamania impasu
/ YAY Foto

W kolejnym dniu prób rozwiązania pogłębiającego się kryzysu rządowego we Włoszech pojawiły się dwie różne propozycje powołania gabinetów. Powrócił pomysł politycznego rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi. Jeśliby nie powstał, gotowy jest skład rządu technicznego.

Włoskie media relacjonujące rozmowy prowadzone w celu przełamania impasu określają obecną sytuację jako coraz większy chaos i rebus.

Pat po wyborach trwa prawie trzy miesiące i jest najdłuższy w historii Republiki.

Desygnowany na premiera ekonomista Carlo Cottarelli, jak wynika z nieoficjalnych informacji, przedstawił prezydentowi Sergio Mattarelli proponowany skład swego rządu tymczasowego, ale wstrzymał się z oficjalnym potwierdzeniem gotowości jego powołania.

Okazało się, że taki rząd, który miałby pracować do przyspieszonych wyborów, nie otrzymałby wotum zaufania od żadnej siły w parlamencie.

Cottarelli czeka z podjęciem dalszych kroków, ponieważ pojawiła się możliwość utworzenia politycznego rządu antysystemowego Ruchu i prawicowej Ligi trzy dni po fiasku takiej samej koncepcji.

Oba ugrupowania zaprotestowały przeciwko temu, że nie mogły stworzyć Rady Ministrów z premierem Giuseppe Conte, bo prezydent nie zgodził się na mianowanie ministrem finansów przeciwnika euro profesora Paolo Savony. Obie frakcje ponowiły apel o to, by dano im szansę sformowania gabinetu, i przypomniały, że mają większość w parlamencie i opracowany program rządowy.

Lider Luigi Di Maio, który spotkał się w środę z szefem państwa, ponownie wystosował apel do Ligi o zawarcie koalicji. Jednocześnie zaproponował kompromisowe rozwiązanie, polegające na tym, że forsowany przez Ligę Savona zostałby ministrem, ale nie finansów.

Przywódca Ligi Matteo Salvini oświadczył: "Ja jestem nadzwyczaj cierpliwy, ale moja cierpliwość jest obecnie na wyczerpaniu". Z wypowiedzi Salviniego wynika, że na razie nie popiera pomysłu znalezienia innego resortu dla ekonomisty, budzącego kontrowersje w Europie z powodu swej krytyki pod adresem euro i UE.

Gotowość poparcia gabinetu politycznego wyraziła przywódczyni małej prawicowej partii Bracia Włoch Giorgia Meloni, sojuszniczka Salviniego w marcowych wyborach.

Kancelaria Prezydenta "z wielką uwagą" przygląda się propozycji przesunięcia profesora Savony do innego resortu - podała wieczorem Ansa, powołując się na źródła w - Kwirynale.

Politycy Ruchu wyrażają opinię, że ten jeden ruch przełamałby impas i umożliwiłby powstanie "rządu zmian", jak nazywają go potencjalni koalicjanci.

Wówczas oddaliłaby się również perspektywa natychmiastowych przyspieszonych wyborów, które planowano rozpisać w najbliższych miesiącach.

Jeśli jednak Ruch i Liga nie zawrą definitywnego porozumienia, prezydent sięgnie po drugie rozwiązanie, jakim jest powołanie rządu technicznego Carlo Cottarellego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Systemy ekonomiczne są emergentne (proste zasady prowadzą do nieprzewidywalnego stopnia skomplikowania - np. proste reguły gry w GO i nieprzewidywalny wynik gry) i aby utrzymać je we względnej równowadze konieczne jest stałe dostarczanie energii (pieniądz czy praca itp.). Mówiąc prosto - liniowemu wzrostowi ilości biurw Systemy ekonomiczne są emergentne (proste zasady prowadzą do nieprzewidywalnego stopnia skomplikowania - np. proste reguły gry w GO i nieprzewidywalny wynik gry) i aby utrzymać je we względnej równowadze konieczne jest stałe dostarczanie energii (pieniądz czy praca itp.). Mówiąc prosto - liniowemu wzrostowi ilości biurw towarzyszy wykładniczy wzrost zapotrzebowania na, tak rozumianą energię. Gdy energii nie staje - następuje uproszczenie systemu ( gwałtowna przemiana fazowa - jak w przegrzanej wodzie). Socjalizm szybko wyczerpuje zapasy (każdego rodzaju). Przykład - Wenezuela. Europa jest obecnie w metastabilnej fazie przegrzania - wątpię by udało się ją z powrotem doprowadzić do stabilności - drukarki tego nie wytrzymają.
the_mind_renewed
To nie jest jakiś lokalny kryzys, to efekt nieprawidłowości który jest powodem malwersacyjnej polityki i ekonomii świata polegającej na rozwiązłości ekonomicznej a bazującej tylko na hydrantach z dodrukiem których jedynym zadaniem obecnie jest zalewanie zapalnych ognisk, niestety świat przypomina wyschniętą prerie To nie jest jakiś lokalny kryzys, to efekt nieprawidłowości który jest powodem malwersacyjnej polityki i ekonomii świata polegającej na rozwiązłości ekonomicznej a bazującej tylko na hydrantach z dodrukiem których jedynym zadaniem obecnie jest zalewanie zapalnych ognisk, niestety świat przypomina wyschniętą prerie i gdzie jedno ognisko zaleją wybucha następne. Ten proces jest nie do naprawy , cały system trzeba zmienić a malwersantów odstawić do więzienia. Niestety jak na razie koteria trzyma się silnie, czego dowodem jest plucie medialne na np. Prezydenta Trumpa w USA. Zresztą widzimy też u nas ten proces gdzie opluwanie Rosji i Putina jest na porządku dziennym a psychopatom on i Rosja ukazuje się nawet na plecach przepoconych koszulek.
the_mind_renewed
Zobaczcie jak nasze media wychwalają np. Tę matkę kolegi prezydenta Francji. Ach jaki ma szyk jak potrafi się ubrać. A na prezydentowa USA tylko wylewają pomyje w stylu ale gafa , oni się rozejdą i tym podobne. Tak lewactwo jeszcze trzyma się dobrze , bo hydranty z dodrukiem pracują pełną parą.
wektorwg odpowiada the_mind_renewed
Bół dup.... prawaczkow bezcenny.
Mysli że jak do władzy wybiorą Człowieka pokroju Trampa im będzie lepiej......
the_mind_renewed odpowiada wektorwg
Czyli co proponujesz. Stały dochód dla każdego i podpięcie się do hydrantu z gotówką. Niestety lewactwo za bardzo się roz-wydrzyło gdzie nawet prezydenta podsłuchują – dla jego dobra jak twierdzą.. I nie wmawiaj oponentowi co myśli. ! Po prostu w obecnej sytuacji to mniejsze zło. A system i tak trzeba Czyli co proponujesz. Stały dochód dla każdego i podpięcie się do hydrantu z gotówką. Niestety lewactwo za bardzo się roz-wydrzyło gdzie nawet prezydenta podsłuchują – dla jego dobra jak twierdzą.. I nie wmawiaj oponentowi co myśli. ! Po prostu w obecnej sytuacji to mniejsze zło. A system i tak trzeba „wyłożyć”
wektorwg odpowiada the_mind_renewed
Nie wiedziałem tweeter służy do podsłuchiwania polityków...
Poza tym Donald ma na razie dochód gwarantowany od lobbystów..
Czasmi tylko musi zapłacić za milczenie....
the_mind_renewed odpowiada wektorwg
Przestań pisać bo się ośmieszasz z poziomem zaawansowania twej wiedzy. Idź lepiej poskakać w proteście o wolność sądów i jak dokuczyć Rosji i Putinowi. Wy jesteście ciężko chorzy i swym postępowaniem niszczycie swój własny „dom”
wektorwg odpowiada the_mind_renewed
O mój dom się nie martw jest pełen miłości i tolerancji .
Mnie nie imponują facet który łapie obce kobiety za krocze czy zdradza swoją koleją żonę z gwiazdą porno.......'
Wystarczy zobaczyć co ten człowiek opowiada na You Tubie...
Faktycznie tylko ludzie o niskiej samoocenie mogą głosować na takie indywiduum
wektorwg
Wątpię. To ludzie tworzą Państwo. Ludzie nie mienią się

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki