REKLAMA

Włochy przyjmą 300 uchodźców z greckiej wyspy Lesbos

2020-09-22 21:44
publikacja
2020-09-22 21:44
fot. GIORGOS MOUTAFIS / Reuters

Włochy przyjmą 300 uchodźców, przebywających w Grecji na wyspie Lesbos, gdzie seria pożarów zniszczyła obóz dla migrantów. Porozumienie w sprawie udzielenia im gościny podpisała we wtorek z władzami w Rzymie katolicka wspólnota Sant'Egidio.

Ta rzymska wspólnota dobroczynna od lat prowadzi akcję sprowadzania uchodźców korytarzami humanitarnymi i udzielania im gościny we współpracy z państwem włoskim.

Podpisane w MSW w Wiecznym Mieście porozumienie stanowi odpowiedź na apel Unii Europejskiej o udział w relokacji migrantów z Lesbos. Najnowszy projekt pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku pożaru, potrwa we Włoszech, jak zapowiedziano, 18 miesięcy.

"U podstaw umowy leżą gościnność i integracja, a jej celem jest wspieranie legalnego oraz bezpiecznego przyjazdu osób, ubiegających się o międzynarodową ochronę, ze szczególną troską o osoby najsłabsze, którym pilnie potrzebny jest proces włączenia i społecznej, kulturowej i językowej stabilizacji" - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese.

Jak zaznaczyła, priorytetem będzie przyjęcie rodzin oraz małoletnich pozbawionych opieki.

"Korytarze humanitarne ukazują oblicze Włoch, które wraz z innymi państwami europejskimi, patrzą w przyszłość" - oznajmił zaś szef wspólnoty Sant'Egidio Marco Impagliazzo. Podkreślił, że przed uchodźcami żyjącymi w "dramatycznych warunkach" na wyspie otwiera się nadzieja na nowe życie.

Pierwsi uchodźcy z Lesbos przybyli do Włoch razem z papieżem Franciszkiem po jego wizycie na wyspie w kwietniu 2016 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dariusz_baran
Myślicie, że tendencyjne zdjęcie tego ślicznego dziecka na zdjęciu wzruszy czytających i zmienią zdanie, na temat zakazu wpuszczania ciapatych uchodźców?
abcx
Mam nadzieje że Włosi zdają sobie sprawę że jak deseru nie będzie albo każdy nachodzca nie dostanie iphona to pożary będą kontynuowane...

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki