Włochy o łagodzeniu restrykcji: najpierw firmy, potem obywatele

Druga faza epidemii koronawirusa we Włoszech, czyli otwieranie kraju i łagodzenie restrykcji, będzie dwuetapowa; najpierw ruszą firmy, potem swobodę odzyskają obywatele - taki scenariusz przedstawia włoska prasa w środę. Niewiadomą pozostaje, kiedy zacznie się ta faza.

(fot. MikeDotta / Shutterstock)

Dziennik „Corriere della Sera” podkreśla, że projekt powolnego otwierania Włoch i wprowadzenia mniej restrykcyjnych przepisów rząd Giuseppe Contego planuje z doradzającym mu komitetem naukowym. Według gazety szef rządu stoi na stanowisku, że należy stopniowo złagodzić kroki, bo obecny stan nie może trwać zbyt długo i trzeba możliwie najszybciej odstąpić od zawieszenia działalności gospodarczej. Obecnie dozwolona jest tylko ta niezbędna dla funkcjonowania kraju.

“Trzeba ruszyć z miejsca, wskażcie nam reguły” - takie słowa Contego do członków komitetu naukowego cytuje mediolański dziennik.

Trwają prace nad nowym dekretem, który wejdzie w życie w przyszłym tygodniu. Dotychczasowe rozporządzenie o zawieszeniu produkcji, zamknięciu większości sklepów oraz zakazie podróży i wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby obowiązuje do 13 kwietnia.

Decyzje co do dalszych kroków, zaznacza się, omawiane są w momencie, gdy krzywa zakażeń stabilizuje się i pojawiają się pozytywne sygnały, na co zwraca uwagę minister zdrowia Roberto Speranza.

Według premiera Contego faza numer 2 powinna przebiegać dwuetapowo przy maksymalnej ostrożności i stopniowo, zgodnie z koncepcją: najpierw firmy, potem obywatele. Piszą o tym też "La Stampa" i "Il Messaggero".

Prasa prezentuje możliwe scenariusze: firmy ruszą w kwietniu, a w maju zdjęte zostałyby ograniczenia dotyczące obywateli.

Podkreśla się, że teraz należy przedefiniować sposób organizacji życia społecznego i pracy w kraju, by gospodarka mogła ruszyć po okresie zastoju. "Corriere della Sera” przypomina, że „ostatnie słowo należy do nauki”, czyli doradczego komitetu ekspertów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 itsofunny

Przecieram oczy i nadal ten sam tytuł artykułu. Proponuje wysłać wojsko do Włoch i przejąć władze.

! Odpowiedz
1 2 jes

Ty zawsze byłeś tak g..pi czy dopiero jak podjąłeś pracę u Ziobry?

! Odpowiedz
1 2 itsofunny odpowiada jes

Jak ja bezrobotny jestem :D a co dobrze płacą ?

! Odpowiedz
0 1 fakpejsy

Nauka to nie eksperci!

! Odpowiedz
0 10 secundus

Uno momento! Tak mi się przypomniały marcowe wypowiedzi kilku finansistów, że temat corony zacznie znikać z pierwszych stron w połowie kwietnia!

Jak to dobrze, że dzięki wnikliwej analizie, ci "władcy wszechświata" wiedzą lepiej!

! Odpowiedz
4 6 specjalnie_zarejestrowany2

Już znika:-) teraz ważniejsze są wybory i zaostrzenie prawa dot aborcji

! Odpowiedz
4 5 pkc

zakaz wpuszczania wlochow gdziekolwiek tzn do Polski jeszce przez 3 mies

! Odpowiedz
7 10 leszczykowy

W kwietniu? JAk oni chcą to zrobić, nadal mają 3k przypadków dziennie. Coś czuję, że będize druga fala, wtedy Włosi się już nie podniosą...

! Odpowiedz
5 15 fred_

Wlochy to narod starych ludzi, ktorzy palili papieroski cale swoje zycie. Nie jest dziwne ze duzo teraz umiera. Zwykla grypa tak samo by ich zalatwila.
W dodatku Wlosi bardzo wszystko wyolbrzymiaja i reaguja bardzo emocjonalnie. Wytworzyli sobie w kraju psychoze strachu, ktora oslabia ich uklady odpornosciowe. Znam wielu Wlochow i czesto z nimi rozmawiam. Oni traktuja wirusa jak koniec swiata, poddaja sie totalnie - fizycznie i psychicznie.
Rece opadaja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 fred_

No to jest zagadka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne