Włochy: najwięcej prezentów w okresie świątecznym dostanie fiskus

We Włoszech najwięcej prezentów pod choinkę dostanie fiskus. Eksperci wyjaśniają, że ofiarodawcą nie będzie święty Mikołaj, ale podatnicy, którzy w ostatnich dniach roku wpłacą do kasy państwa prawie 43 miliardy euro podatków, w tym także zaległe.

(Pexels)

Stowarzyszenie rzemieślników i właścicieli małych firm (Cgia), które dokonało analizy świątecznych "podarunków" dla skarbu państwa , przypomniało, że w poniedziałek mija termin zapłaty podatku gminnego od nieruchomości pod nazwą Imu-Tasi. Szacuje się, że z tego tytułu podatnicy wpłacą 9,6 miliarda euro.

Kolejny zastrzyk pieniędzy to podatki od dochodów osób fizycznych , które wpłacą pracownicy najemni. Fiskus otrzyma od nich 13,6 miliarda euro. Z kolei z podatku VAT wpłynie prawie 20 miliardów euro.

Suma tych wpływów, czyli 42,9 miliarda euro, nie jest jeszcze pełna - zastrzegło stowarzyszenie zaznaczając, że nie uwzględnia podatku od wywozu śmieci, który w wielu miastach płaci się w grudniu.

Jak podkreślają ekonomiści, również w tym roku odczuwalny będzie negatywny wpływ tej grudniowej lawiny podatków na zakupy prezentów i innych dóbr przed Bożym Narodzeniem. Zbyt wiele zobowiązań podatkowych w tym czasie obniża konsumpcję - ostrzegli. (PAP)

sw/ jm/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil