Włochy: burza wokół napisu o wyłącznie włoskim personelu w restauracji

Polemikę we Włoszech wywołało ogłoszenie w witrynie restauracji na północy Włoch o tym, że personel w lokalu jest w "stu procentach włoski". Oskarżany o rasizm restaurator odpiera ten zarzut mówiąc, że do włoskiej kuchni potrzeba włoskiej kultury kulinarnej.

(fot. genious2000de / YAY Foto)

O inicjatywie właściciela restauracji w Mogliano koło Treviso w Wenecji Euganejskiej, Giorgio Nalina informują włoskie media. Zwracają uwagę na różne reakcje na nią oburzenia po aprobatę.

Dziennik "Corriere del Veneto" podał, że o ogłoszeniu zawiadomione zostały władze miasteczka, a jego wiceburmistrz Daniele Ceschin zażądał natychmiastowego zdjęcia napisu.

"Mogliano nie jest takie. Mogliano jest otwarte, gościnne" - oświadczył.

Protestuje także lokalne stowarzyszenie usługodawców, podkreślając, że taki anons nie przynosi chwały miejscowości. "Także najlepsze włoskie restauracje znane na całym świecie mają zagraniczny personel. Jaki to ma związek z jakością usługi?" - zapytała organizacja.

"Nie ma w tym żadnego rasizmu. To nie jest przekaz prawicowy, to tylko stwierdzenie faktu. Obecnie mam wyłącznie włoski personel" - wyjaśnił restaurator w rozmowie z agencją Ansa. Wywieszony komunikat to - jak dodał "certyfikat jakości". Właściciel lokalu uważa, że to, iż w kuchni pracują sami Włosi, jest gwarancją tego, iż są częścią "włoskiej kultury kulinarnej". "Aby osiągnąć włoską jakość potrzebny jest Włoch" - powiedział Giorgio Nalin.

Restauratora poparł polityk prawicowej Ligi Północnej Roberto Calderoli.

"Nasze produkty i nasi rzemieślnicy słyną w każdym zakątku globu, tylko nie u nas, bo kiedy szczycimy się naszymi osiągnięciami, uchodzimy za rasistów" - ocenił wiceprzewodniczący Senatu.

Jego zdaniem to lewica podniosła alarm w związku z napisem o stuprocentowym włoskim personelu. Calderoli zapewnił, że pójdzie do lokalu, w którym - jak dodał - rodzime dania przygotowuje kucharz, znający je od dziecka.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 karbinadel

Szczęśliwy to kraj, w którym nie ma (?) innych problemów.

! Odpowiedz
1 1 herflk

Jaki rasizm? Przecież właściciel wspomina tylko o tym, że personel ma obywatelstwo Włoch. Zakładanie czystości rasowej i etnicznej narodów już dawno oficjalnie uznano za idiotyzm i nieprawdę. Za takie rzeczy powieszono Musoliniego za jaja. Tak naprawdę ci, którzy twierdzą że Włosi to jakaś osobna rasa że to rasizm to są rasiści, nacjonaliści i faszysci .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Tomek

Dokladnie, jego piaskownica, jego zabawki. Co komu do tego

! Odpowiedz
1 24 ~Arthzil

Prywatna restauracja. Ludzie jak zwykle wpieprzają się w nie swój interes.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl