Włochy: bierność i cyniczne wyczekiwanie na lepszą sytuację

Surowa ocena Włochów przez ekspertów z Instytutu Studiów Społecznych CENSIS. Określili oni postawę Włochów w dobie kryzysu gospodarczego jako "cyniczne wyczekiwanie". Skutkiem jest marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny.

Włosi "cynicznie wyczekują" na poprawę sytuacji (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Instytut po raz 48 opublikował raport przedstawiający diagnozę społeczną Półwyspu Apenińskiego. I w tym rokuj CENSIS nie obchodzi się z Włochami łagodnie. Według jego oceny są wystraszeni i cyniczni, a w związku z tym marnują to, co mają najcenniejszego: kapitał ludzki.

Chodzi o osiem milionów osób, które nie pracują, nie szukają pracy i nawet się nie uczą. Konsekwencją tej postawy, nazwanej cynicznym wyczekiwaniem, jest brak inwestycji i konsumpcji. Każdy myśli wyłącznie o sobie.

Rośnie liczba rodzin, które nie wydają na nic, pogłębiają się nierówności, zagrożona jest więź społeczna i dotychczasowa równowaga, co widać na przykładzie wrogiego stosunku do imigrantów. Włosi pokładają nadzieję w pieniądzach, trzymając je w gotówce w domu lub na kontach bankowych. 45 procent przekonanych jest bowiem, że może być jeszcze gorzej, a dalsze 36 procent postępuje tak na wszelki wypadek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/mcm/


Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 ~obserwatar

I itak mają lepiej niż miliony polskich niewolmików trrajacych na śmieciówkach po kilkanaście godzin dziennie za grosza bez prawa do urlopu..W kraju gdzie rządzi kolesiostwo z POPisu jest o wiele gorzej niż we Włoszech..

! Odpowiedz
4 1 ~henniek

Ty i.d.i.o.t.o. To nie jest wina żadnego rządu, tylko Hitlera i Stalina. Mózg ci odjęło? Włosi budowali gospodarkę po wojnie od 1945 r., korzystali z pieniędzy unijnych przez kilkadziesiąt lat, a Polska jet wolna 25 lat a w Unii dopiero od 10 matole.

! Odpowiedz
0 2 ~12345 odpowiada ~henniek

@henniek To nie wina Niemiec i Rosji że nie mieliśmy nigdy polityki przemysłowej co skończyło się bezrobociem i masową emigracją. Wysokie opodatkowanie pracy to też zasługa naszych polityków ponieważ wysłali na emerytury i setki tysięcy ludzi którzy powinni dalej pracować.

! Odpowiedz
1 11 ~bertsi

Najgorszym ich grzechem jest to, że nie biorą kredytów.

! Odpowiedz
1 0 ~Aquaterra

A polactwo z kredytami idzie w tym roku na calego i

! Odpowiedz
0 8 ~antykomuch

zagłodzą pasożyta

! Odpowiedz
0 3 ~karasmiercidlakomuny

obawiam sie że jak zmniejszą sie wpływy do pasożydów to siłą wprowadzą wyższe podatki. ludzie sie zbuntują i bedzie wojna domowa.

! Odpowiedz
0 5 ~kim

Oni czekają na dobre etaty w administracji.Zgadnijcie gdzie urzędnicy w europie zarabiają najwięcej ? No właśnie trzeba stworzyć kilka milionów etatów i tyle. Pieniądze da EBC,Oni nie są głupi aby pracować fizycznie lub prowadzić firmę.W pozostałych krajach idzie to samo .

! Odpowiedz
15 1 ~www

To tak jak w Polsce - grupa wyznawców Ojca Tadeusza i sympatycy PIS-u z ławki pod sklepem..

! Odpowiedz
0 6 ~wwff

Zauważyłem, że ci wyznawcy to zazwyczaj mają wyższe wykształcenie i pracują. Każdy przeprowadza obserwację w swoim środowisku.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

To interesujące że takie niemoty (wg Ciebie) mają na te datki dla RM. I jeszcze sugestia że pijaczki - akurat pijaczki coś ofiarują - co najwyżej przepiją. Zatem Twój komentarz jest zwykłą złośliwością PO-wca - to standard - złodzieje (super poparcie w pierdlu) i jak to mówią - lemingi. Myślą TVN-em.I żeby nie było to uważam że jeśli chodzi o PIS to połowa też się nadaje - nie powiem do czego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~sdffg

W Polsce również jest duża grupa biernych obywateli. Są to ludzie którzy otrzymali emerytury i renty w młodym wieku dzięki przywilejom. Utrzymanie takich ludzi kosztuje kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie a Polska jest na 6 miejscu wśród krajów OECD pod względem wydatków na emerytury i renty pomimo młodszej populacji niż w większości krajów OECD.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~Ghost

Żydki z banków panikują - niema zbędnych obrotów, nie mają zarobków to trzeba siać propagandę w "wolnych mediach"

! Odpowiedz
0 15 ~kytilana

Muszę pomyśleć czy da radę wyciągnąć unijne fundusze na instytut surowej oceny wszelakich instytutów.

! Odpowiedz
0 10 ~Mario

To bardzo dobry pomysł.Powinni jeszcze w tej unii powołać Ministerstwo Głupich Kroków.Kto oglądał skecze Monty Pythona wie o co chodzi.

! Odpowiedz
0 18 ~rer

A to łotry na nic nie wydają, myślą o sobie i Arabów nie lubią!!! Po prostu skandal!!! Powinni wszystko wydawać i kupować na kredyt, myśleć ciepło o mądrych władcach i łożyć na Araba.

! Odpowiedz
0 12 ~erererer

a jak wszyscy polecą do sklepów kupią auta mieszkania i telefony to co nagle boom gospodarczy będzie?

! Odpowiedz
4 20 ~maja

A jak nazwać Polaków wykształconych i ciężko pracujący w kraju i na emigracji. Włosi się obijają i mają lepiej od nas. Chyba nie są idiotami tylko cwaniakmi.

! Odpowiedz
0 6 ~ojom

Cwaniactwo to jest oskarżanie ludzi zatroskanych o swoją niepewną przyszłość o cynizm i egoizm.

! Odpowiedz
0 18 ~wiwaldii

Znowu bankier robi propagande na zlecenie rzadu.Za globkow ludzi macie .?????????

! Odpowiedz
0 24 ~Mario

Instytut Studiów Społecznych CENSIS na to idą podatki.Rozumiem włochów.Cyniczni to są tzw "specjaliści" na których ciężko pracujący człowiek musi płacić nadmierne podatki.Rozumiem ludzi zniechęconych którzy nie mają ochoty pracować za grosze a tacy pseudo specjaliści wciskają kit i nie tworzą nic.Zmniejszyć podatki gospodarka sama ruszy bo ludziom opłaci się pracować i wzrośnie konsumpcja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 28 ~ojom

Fiśnaziści i bankały znalazły nowych winnych kryzysu - są to oszczędni, przezorni i zaradni, którym trzeba koniecznie wmówić, że są nic nie wartymi nieudacznikami, egoistami i samolubami. Takie przemowy trafiają mi BARDZO GŁĘBOKO... do serca. ;)

! Odpowiedz
1 12 ~czerwieśniak

według mnie to dobrze im głupsi obywatele łatwiej rządzić no jak myślicie

! Odpowiedz
1 24 ~EEEE

Biorąc pod uwagę podatki w Polsce i niskie pensje zarabiane przez większość Polaków w kraju nad Wisłą,. Należy przyznać, że nie głupi naród Ci Włosi, nie dali z siebie zrobić taniej siły roboczej, tak taniej że prawie niewolniczej

! Odpowiedz
3 14 ~endi

A jaki procent wśród tych 8 000 000 Włochów stanowią Romowie ? ostatnio nawet z Watykanu chcieli ich przegonić ...

! Odpowiedz
2 2 ~lol

Wszyscy mieszkańcy Rzymu to Romowie :) Roma - Rzym. A w Watykanie bieda na pewno nie piszczy...

! Odpowiedz
0 3 ~italiasko odpowiada ~lol

Romani nie Romowie

! Odpowiedz
0 0 ~endi odpowiada ~italiasko

" Romek , Tomek i Atomek " :)

! Odpowiedz
0 8 ~Dim

Z wikipedi: "Według cyników nie istnieją "wyższe wartości", "wzniosłe cele" czy ideały (np. dobro powszechne, rodzina, Bóg). Są one jedynie słowami, za pomocą których jednostki oszukują same siebie, lub które służą jednym do manipulacji drugimi. Tym samym podając je w wątpliwość obnaża się ludzkie zakłamanie. Cynizm może więc być uznany za postawę, nastawioną na realizację wyższej, bardziej autentycznej moralności." Więc jak widać z definicji przeważająca część Włochów jest w fazie REM. Z derinicji: "REM lub sen paradoksalny – faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych (ang. Rapid Eye Movement). Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 ~-Snekma

A w Polandi jest tania sila robocza: i zielona wyspa i nas opisuja w ratingach,instytucjach bankowych i rynkowych i PMI i Gusach ze pedzimy w rozwoju gospodarczym naszego kraju i nasz:))przemysl sie rozwija. A nie ma ani fabryk, ani polskich bankow,ani polskiego handlu, ani armii. Tylko sprzedawczynki od dolu do gory, ktorzy mowia ostatnio ze Polska musi poniesc ofiare:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 24 ~-BetterScreen

Wlosi zamiast Polakow mowia nie tym banksterom i innym cwaniakowm. Nie chca byc tak jak nasi ziomale takimi nizinnymi psami do tresowania. Moga tez wiz wyjezdzac do Stanow, ale nie chca. Siedza na dupie. To jest ich ziemia. Dlatego sa tak cynicznie opisywani przez rozne instytucje,czy osrodki badawcze w stylu:" Chodzi o osiem milionów osób, które nie pracują, nie szukają pracy i nawet się nie uczą. Konsekwencją tej postawy, nazwanej cynicznym wyczekiwaniem, jest brak inwestycji i konsumpcji. Każdy myśli wyłącznie o sobie."A nawet im teraz przyznali prawie smieciowy rating.A według ostatnio opublikowanego raportu Work Service opracowanego na podstawie badań Millward Brown aż 2,8 mln dorosłych Polaków deklaruje wyjazd z kraju w przyszłym roku, a aż 0,7 mln jest przekonanych, że na pewno to zrobi. Beda tam j...ac az milo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~jp

Włosi cynicznie wyczekują zamiast zagonić eurobiurokratów do roboty !!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil