Włochy, Hiszpania, Grecja, Cypr i Malta domagają się zmiany polityki migracyjnej Unii

Pięć państw basenu Morza Śródziemnego pod przewodnictwem Włoch wystosowało list do Komisji Europejskiej, domagając się szybkiej i solidarnej relokacji migrantów do innych krajów unijnych. Informują o tym włoskie media.

(fot. Antonio Parrinello / Reuters)

Pod dokumentem podpisały się rządy Włoch, Hiszpanii, Grecji, Cypru i Malty. Postulują w nim, by partnerzy unijni w ramach relokacji migrantów przyjmowali nie tylko tych, którzy otrzymali azyl polityczny lub status uchodźcy. Domagają się również, by przybysze z krajów uznawanych za bezpieczne, jak Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej, trafiali także do innych krajów unijnych.

Wskazują, że największym problemem są tak zwani migranci ekonomiczni, którzy stanowią większość przybyszów, ale żaden kraj unijny nie chce się nimi zająć.

Włoscy komentatorzy łączą ten list z zaplanowanym pod koniec czerwca szczytem unijnym w Brukseli poświęconym problemowi migracji. Wskazują, że sukces ugrupowań populistycznych we włoskich wyborach jest po części efektem błędnej polityki migracyjnej Brukseli.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 mnm1

Jest taki cudowny lek na chorobę, która męczy te kraje - DEPORTACJE

! Odpowiedz
0 16 silvio_gesell

Jeśli właściciel mieszkania w kamienicy zaprosi za dużo ludzi, znajomi przyprowadzą swoich znajomych, część robi bałagan i go nie sprząta, część jest po prostu agresywna, to czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej ma prawo wymagać od innych właścicieli mieszkań w kamienicy przyjęcia nadmiaru gości? Nie ma.

I tak samo relokacje migrantów nie należą do kompetencji UE. Natomiast bezsprzecznie obowiązkiem UE jest dbać o granice zewnętrzne, tak jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej ma dbać o sprawnie działający zamek w drzwiach wejściowych i domofon.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 samsza

UE to federacja samodzielnych państw. Jeżeli jakieś z nich nie potrafi odnaleźć w "wartościach europejskich" co robić, piszą do centrali, to jednocześnie muszą wyrzec się suwerenności i przekazać władzę tym, którzy ten problem mają rozwiązać. Inaczej to niepoważne.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Nie, UE to nie federacja, tylko konfederacja. Federacją jest USA, bo ma wspólny budżet, wspólne obligacje i automatyczne transfery fiskalne. Gdyby UE miało taką konstrukcję jak USA to zapaść gospodarcza nie uderzyłaby na południu strefy euro co doprowadziło do sytuacji gdzie kraje najbardziej dotknięte kryzysem ekonomicznym są równocześnie najbardziej dotknięte kryzysem migracyjnym. Gdyby UE było federacją, wtedy kraje południa strefy euro przypominałyby Teksas, gdzie jest więcej sztuk broni niż ludzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 21 zenonn

Teraz relokacja MIGRANTÓW, a nie uchodźców?
To nie sąsiedzi zza kałuży przybywają do Włoch, Hiszpanii, Grecji
Po co przemycanych nielegałów z głębi Afryki łowią przy brzegach Afryki?
Jak ich stać na przemytników niech przybędą jak ludzie samolotem z z wizą i paszportem

! Odpowiedz
16 6 niepelnosprawny_org

a czemu Polska, Węgry i inne państwa regionu nie miałyby sie pod tym podpisać?...

! Odpowiedz
3 0 zenonka

Rzeczywiście, świetny pomysł, na pewno na to, żeby znów się ośmieszyć i zrobić z siebie wielką ofiarę polityki UE. Przecież NAS zalewa taka fala 'migrantów', że biją do nas drzwiami i oknami lol.

! Odpowiedz
0 56 rob1111

proponowal bym w ramach wymiany wyslac kilka milionow entuzjastów relokacji...do Afryki...

! Odpowiedz
0 15 niepelnosprawny_org

od razu by sie narocili...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil