Włochy: 2474 trzęsienia ziemi zanotowano w zeszłym roku

2474 trzęsienia ziemi, czyli średnio sześć dziennie, zanotowano w ubiegłym roku we Włoszech - poinformował krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Niemal wszystkie miały magnitudę poniżej 4 i nie wywołały szkód.

Statystykę dotyczącą wstrząsów sejsmicznych ogłoszono tuż po tym, gdy w Nowy Rok zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,1 niedaleko miasta L'Aquila w Abruzji. Odczuwalne było także w niektórych częściach Rzymu. Nie wywołało zniszczeń.

Tego samego dnia- poinformowali eksperci- nastąpiło też pięć innych lekkich wstrząsów - w Apeninach, w Kampanii oraz na Sycylii.

Spośród 2474 wstrząsów, do jakich doszło w zeszłym roku, 23 przekroczyły magnitudę 4. Cała ich seria została spowodowana pod koniec grudnia przez przebudzenie się sycylijskiego wulkanu Etna. W sześciu okolicznych gminach zniszczonych zostało wiele domów. Około tysiąca osób pozostało bez dachu nad głową.

Najsilniejszy zanotowany wstrząs we Włoszech w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał miejsce w sierpniu w rejonie Campobasso w Molise na południu. Miał magnitudę 5,1, ale nie spowodował większych szkód.

Miniony rok upłynął pod znakiem podobnej aktywności sejsmicznej, jak 2017. Bardzo dużą aktywność, z katastrofalnymi skutkami, zanotowano w 2016 roku, gdy doszło do serii trzęsień ziemi w środkowej części kraju, między innymi w Amatrice w Lacjum, gdzie zginęło prawie 300 osób oraz w regionie Marche. (PAP)

sw/ jm/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil