REKLAMA

Wlk. Brytania: posłowie przeciw łupkom

2015-01-26 12:42
publikacja
2015-01-26 12:42

Jedna z ważnych komisji poselskich brytyjskiej Izby Gmin wezwała do moratorium na wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania. Komisja Przeglądowa do spraw Środowiska uważa, że zgoda na szczelinowanie może zniweczyć starania o przejście z paliw kopalnych na inne nośniki energii.

Komisja, w której zasiadają posłowie z różnych partii, jest zgodna, że wydobycie gazu łupkowego nie da się pogodzić z deklarowanym przez rząd dążeniem do niższych emisji związków węgla. Jej raport stwierdza, że szczelinowanie dałoby się pogodzić z tymi celami tylko pod warunkiem opracowania technologii magazynowania dwutlenku węgla ze spalin, co obecnie wydaje się mało realne. Ponadto raport zwraca uwagę na ryzyko zanieczyszczenia wód podziemnych i powietrza oraz negatywny wpływ szczelinowania na zdrowie społeczeństwa.

Ten raport otwiera nowy rozdział w sporach o gaz łupkowy. Trzy lata temu drobne wstrząsy sejsmiczne w rejonach próbych wierceń doprowadziły do ich zawieszenia w Anglii. Potem powołana przez rząd komisja naukowa orzekła, że szczelinowanie samo w sobie nie ma ujemnego wpływu na środowisko i - wbrew demonstracjom ekologów - podjęto dalsze wiercenia. Obecnie Komisja Izby Gmin kwestionuje tamte ustalenia, a jednocześnie stwierdza, że szczelinowanie to zachęta do dalszego korzystania z paliw kopalnych, zamiast szukania nowych źródeł energii.


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/


Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki