REKLAMA

Własny prąd w cenie. Kryzys popchnął firmy do przechodzenia na OZE

2022-12-09 06:43
publikacja
2022-12-09 06:43

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Własny prąd w cenie. Kryzys popchnął firmy do przechodzenia na OZE
Własny prąd w cenie. Kryzys popchnął firmy do przechodzenia na OZE
fot. Sophon-Nawit / / Shutterstock

Jak zauważa gazeta, firmy w Polsce przechodzą na odnawialne źródła energii. "Trend jest wszechogarniający: dotyczy branży spożywczej, przemysłu, motoryzacji czy IT" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Wszystkie pytane przez »Rzeczpospolitą« spółki potwierdzają, że nie chodzi już o podążanie za trendem zazieleniania biznesu, wizerunkiem czy wygodą. O decyzjach przesądziły wysokie ceny energii oraz ich niestabilność uniemożliwiająca prowadzenie przewidywalnej działalności biznesowej" - pisze dziennik.

Dodano, że spółki szukają na samym początku możliwości zakupu "zielonej energii od producentów, która w formie 10- czy 15-letnich kontraktów zapewni ową wytęsknioną stabilność". "Ale to ledwie pierwszy krok. Praktycznie każda firma, którą pytaliśmy o politykę w tym zakresie, ma już własną instalację fotowoltaiczną (PV). Tylko w niektórych przypadkach są to instalacje testowe. Zadecydowana większość potwierdza, że ma takie instalacje na własnych budynkach czy dachach hal produkcyjnych" - czytamy.

"Oszczędności, jakie można uzyskać już dzięki tym najprostszym inwestycjom we własne źródła wytwarzania energii, sięgają zwykle od 10 do 15 proc., choć w niektórych przypadkach mogą dobić nawet 30 (i więcej) proc. Ewidentne korzyści z posiadania instalacji zachęcają firmy do pójścia dalej: co często oznacza budowę własnych, wielkoskalowych instalacji PV lub wiatrowych" - pisze dziennik.

W takich przypadkach - według gazety - jest trudniej. "Pierwszą barierą są problemy z przyłączeniem instalacji do sieci i coraz częściej wydawane decyzje odmowne. Druga z kolei wynika ze specyfiki rynku OZE w Polsce: ustawa odległościowa w obecnym kształcie zablokowała rozwój części tego rynku i w efekcie firmy poszukujące dostawcy zielonej energii zderzają się ze ścianą: podaż energii z odnawialnych źródeł wiatrowych jest minimalna" - zaznaczono. (PAP)

bf/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
Szczególnie teraz w grudniu jest szał z fotowoltaiką, wiatraki taka sama kupa.
mlody_123
Co tu dużo mówić, DIno ma więcej PV na dachach niż nasz gigant PGE. DINO miał ponad 40MW a PGE coś koło 25MW PV.
Żeby było tak jak było - oto motto naszych rządzących i pisiorów i PO. Z tym, że wolałem ośmiorniczki za parę kilo zł niż wieże w Ostrołęce na 1,5mld, ale stać nas.
lebski_gosc
PGE będzie się bronić nogami i rękami by towarzyszy utrzymać przy korycie. Każda spółka sp to przytułek dla wszelkich funkcjonariuszy prl.
katzpodola
I cyk 20 gr wpadło za bzdurny komentarz w dodatku nieprawdziwy
niederfurzdorf
Widać, że znasz się na energetyce! Chyba tak jak spece TVN czy wyborczej. A ile ma DINO na morzu? Jaka jest efektywność PV? W USA. ceny prądu wciąż kilkadziesiąt procent niższe niż w socjalistycznej EU. PV opłacalne tylko przy ideologicznych manipulacjach podatkowych. Zapytaj właściciela Dino czy już wie jak i za ile zutylizuje te Widać, że znasz się na energetyce! Chyba tak jak spece TVN czy wyborczej. A ile ma DINO na morzu? Jaka jest efektywność PV? W USA. ceny prądu wciąż kilkadziesiąt procent niższe niż w socjalistycznej EU. PV opłacalne tylko przy ideologicznych manipulacjach podatkowych. Zapytaj właściciela Dino czy już wie jak i za ile zutylizuje te panele za 25 lat, czy wie za ile wymieni falowniki jak padną nagle bez ostrzeżenia. To ja Ci odpowiem. Nie ma żadnej metody utylizacji na dzisiaj a falownik do domowej instalacji poniżej 10kWp to jakieś 7-9 tys. W wolnorynkowej gospodarce słaby interes ale w socjalizmie już się jako tako kalkuluje. Jak eurokołchoz dalej będzie majstrować przy podatkach i wprowadzi jak planuje SPD podatek od śladu węglowego to najbardziej kosztowne technologie będą powiedzmy opłacalne.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki