Właściciele kamienic wypowiadają umowy najmu

Właściciele mieszkań coraz częściej korzystają z uprawnień obowiązującej od 10. lipca ubiegłego roku ustawy o ochronie praw lokatorów. Przewiduje ona możliwość wypowiedzenia umowy najmu najemcy z kwaterunku bez konieczności dostarczania innego mieszkania, jeśli właściciel zamierza zamieszkać w swoim lokalu lub wprowadzić tam kogoś z członków rodziny.

Okres wypowiedzenia musi trwać trzy lata. Gość radiowych Sygnałów Dnia wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Wiesław Szczepański przyznał, że przypadków wypowiedzeń jest coraz więcej. Przyznał, że urząd na razie nie zna skali problemu . Dodał, że obecnie jest około 600 tysięcy mieszkań należących do prywatnych właścicieli i zajmowanych przez lokatorów.

Wiesław Szczepański podkreślił, że rację mają zarówno właściciele mieszkań, którzy sami niejednokrotnie zajmują mieszkanie spółdzielcze i chcą odzyskać własny lokal, jak i najemcy, którzy mieszkanie otrzymali od państwa i buntują się przeciwko wypowiadaniu im umowy najmu. Szczepański wyjaśnił, że powodem takiej sytuacji jest obowiązujące wcześniej prawo, na mocy którego samorząd wprowadził lokatorów do prywatnych kamienic. Zdaniem Wiesława Szczepańskiego problem związany jest z tym, że w Polsce brakuje mieszkań. Obecnie potrzeby mieszkaniowe szacuje się na półtora miliona mieszkań, a w niedługim czasie będzie trzeba wyburzyć około miliona mieszkań. Z drugiej strony gmina, na której ciąży obowiązek budowy mieszkań nie wywiązuje się z tego obowiązku.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil