Właściciele jednoosobowych firm nie muszą zakładać firmowych kont

Niektóre urzędy skarbowe nie pozwalają właścicielom jednoosobowych firm płacić podatków z osobistego rachunku bankowego, chociaż z żadnego przepisu nie wynika, że indywidualny przedsiębiorca musi mieć firmowe konto - pisze "Rzeczpospolita".
"Sprawa od dłuższego czasu budzi kontrowersje. Wiadomo, chodzi o pieniądze. Po co przedsiębiorca, który sam prowadzi firmę, ma zakładać drugi rachunek i płacić za jego utrzymanie, skoro przepis mu tego wprost nie nakazuje? Podstawowym przepisem jest tu art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika z niego, że przy określonej wartości transakcji (15 tys. euro) trzeba przeprowadzać lub przyjmować płatności związane z działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy." - czytamy.

"Zasadnicze pytanie brzmi więc: kto jest przedsiębiorcą? Odpowiedż nie powinna budzić wątpliwości: ktoś, kto prowadzi firmę samodzielnie. A skoro tak, to do przeprowadzania transakcji wystarczy mu jego rachunek. Nie jest powiedziane, że ma być to rachunek firmowy, a nie osobisty. Również art. 61 § 1 ordynacji podatkowej każe jedynie prowadzącym księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów płacić podatki przelewem. Z którego konta? O tym ani słowa." - pisze gazeta.

"Ministerstwo Finansów potwierdziło, gdy w marcu 2006 r. odpowiadało napytanie "Rz", że ordynacja podatkowa "reguluje jedynie formę dokonania zapłaty podatku". Nic więcej. Ze składkami do ZUS jest identycznie, bo art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odsyław tych sprawach do ordynacji podatkowej." - podaje dziennik.

"Tymczasem w ubiegłym roku Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer stwierdził, że "podatnik dla prowadzonej działalności gospodarczej nie może używać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), lecz wyłącznie rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą" (...). Podobnie wypowiedział się urząd w Elblągu (...). Oba urzędy powołały się tu na prawo bankowe, a konkretnie na art. 49 ust. 2 pkt 3 i ust.3." - czytamy dalej.

Prowadzenie firmowego rachunku bankowego to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W ostatnich miesiącach niektóre banki zmodyfikowały swoje oferty dla tej grupy klientów. Tanie konta dla MSP mają m.in. bank BISE, Fortis Bank czy bank Nordea. Internetowy mBank oferuje natomiast bezpłatne prowadzenie konta dla małych firm.

Szczegóły w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Na podstawie: Katarzyna Jędrzejewska, Rzeczpospolita / www.rp.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~anime

A jak można zapłacić fiskusowi albo zusowi, jeżeli konto zajął komornik? Hmmmm

! Odpowiedz
1 1 ~Jerry

Poplątanie z pomieszaniem w treści tego artykułu. Tytuł kompletnie nie odpowiada treści artykułu. To nie jest takie proste.
Ustawa o swobodzie ....... mówi faktycznie w art.22, kto ma obowiązek rozliczania się za pośrednictwem rachunku. I to nie tylko chodzi o te 15.000 E, ale również każde rozliczenie między przedsiębiorcami musi się odbywać za pomocą rachunku bankowego.
Ta sama ustawa definiuje pojęcie przedsiębiorcy w art.4. Z kolei prawo bankowe jasno definiuje jakie rachunki sa dedykowane dla poszczególnych klientów. (art49). I tak dla osób fizycznych prowadzi rachunki oszczędnościowo - rozliczeniowe (ROR), a m.in. dla osób fizycznych prowadzących działalność - rachunki bieżące - czyli konta firmowe.
Gdyby tego było mało- to 99,9% regulaminów ROR zabrania wykorzystywania go do przeprowadzania rozliczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Choć to tak jak w tym pięknym kraju już jest - trzech prawników 4 opinie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~TTy

Ja korzystam z osobistego konta od lat i nikt się mnie nie czepia, a niestety przy większym obrocie takie banki jak mBank zupełnie odpadają, gdzie na rachunkach firmowych są prowizje od wpłat klientów. Dla mnie po prostu skandal. Z resztą wielu świeżych przedsiębiorców zakłada konto firmowe z czystej głupoty, bo myśli, że to jakiś prestiż i nie wiem co jeszcze. Zauważyłem ostatnio też taką tendencję w przypadku REGONów, które teraz UStat dosyła pocztą po kilkunastu dniach. Młodziki w UM stawały na głowie, płaciły po 17 pln za odpis wpisu do edg, żeby tylko tego samego dnia mieć zaświadczenie o nadaniu REGON. Jeden mnie sparaliżował, bo miał datę rozpoczęcia DG na pół roku do przodu, trudno poczekać cierpliwie te kilka dni na REGON... Ludzie, więcej rozumu, jak wpędzicie się w zbędne koszta, to g... z tego potem będziecie mieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kosiak

W mBanku z friko ale ja osobioscie place prawie 150zł miewsiecznie za przelewy wyplaty itd nawet w bankomatach euronetu za sprawdzenie konta pobierają opłate nie mówiąc o tym że opłata jest nawet przy przelewie wewnętrznym na własny rachunek!! szok....

! Odpowiedz
0 0 ~ter

A jak brzmi ten artykul z prawa bankowego cytowany przez US,

bo chyba nie tak jak jest w prawie bankowym (Ustawa z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe):
Art. 49. Skarb Państwa nie odpowiada za zobowiązania banków, z wyjątkiem zobowiązań:

1) z tytułu wkładów oszczędnościowych gromadzonych w bankach państwowych, a także w innych bankach, które korzystały z tego uprawnienia przed wejściem w życie niniejszej ustawy,
2) za które przyjął odpowiedzialność z tytułu gwarancji i poręczeń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dona

Jest też inny sposób, aby konto firmowe jednoosobowej firmy było tańsze.Jeżeli już jest ten obowiazek zapłat na ZUS i US poprzez konto, a do niczego innego nie jest ono nam potrzebne - można na poczcie założyć konto GIRO, za obsługę którego nie ma opłat, a każdy przelew kosztuje jedynie 2,50zł. W tym wszystkim chodzi pewnie o łatwiejszą egzekucję zadłużeń. Jeżeli ktoś nie płaci fiskusowi to znaczy, że nie ma kasy i na pewno nie będzie jej trzymał na koncie po to tylko, żeby fiskus wyegzekwował ją przez komornika, który dodatkowo od nas ściagnie 15% prowizji. Ja w takim przypadku fiskusowi zapłaciłabym i tak w banku gotówkowo, a nie przez firmowe konto, które zajął komornik.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~lon

Pamientam , pamiętam Balcerowicz w 1989 obiecywał likwidację pieczątek. Na fali ogólnego ogłupienia US-Wawer założyłem wtedy firmę bez pieczątki!!! Wystawiłem nawet pare rachunków...Niestety Skarbówka przyjęła taktykę nękania mnie telefonami i wezwaniami(ukarać się bali !) i dałem za wygraną kupiłem małego drukarza celowo zrobiłem pieczątkę tak by było widać , że to samodział ale to ich nie interesowało- tu oni dali za wygraną. Ciekawe, kiedy będzie normalnie? Dało nam się wmówić ,że są potrzebne pieczątki , konta , meldunki , abonament na posiadanie radioodbiornika , pozwolenie na postawienie płotu , pozwolenie na obronę swojej rodziny przed Gruchą Masą i Kiełbasą (oni mają broń bez pozwolenia) , przymusową naukę dla dzieci w/g standartów ministerstwa oświaty itd. Od 1989 ilość urzędników się PODWOIŁA!
Na autostrady zabrakło już czasu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zły

niue reklamuj koleś konkretnych banków, bo problem jest inny i poważny, chodzi o kolejny pzrykład uzurpacji władzy i interpretacji "prawa" pzrez tzw. "Uzrędników państwowych" na niekorzyść obywatela, po drugie w prawie każsym "klasycznym " banku jest to faktycznie ca 50pln/mies i 4-5 pln za przelew (!!!!), czyli może być łatwo ponad 100pln.mies. w plecy zależnie od ilości przelewów i to jedynie przez bandyckie interpretacje "urzędników"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~TR

Kilkadziesiąt złotych za konto firmowe? Żartujecie chyba - w mBanku jest za friko, a w Inteligo za 9,97, wliczając w to powiadomienia smsowe o każdej operacji.
Inna sprawa to czy jest obowiązek zakładania rachunku firmowego by opłacić podatek/zus. Na razie to chyba banki uważają, że tylko z takiego konta można płacić w/w daniny, bo tylko konto firmowe posiada odpowiednie przelewy - do urzędu skarbowego oraz do ZUS.

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.