Właściciele Kolastyny i Luksji chcą się połączyć. UOKiK ma wątpliwości

2019-10-09 13:54
publikacja
2019-10-09 13:54

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie dotyczące przejęcia przez Sarantis części mienia spółek: PZ Cussons (International) oraz PZ Cussons Polska, uznając, że w tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji - poinformował Urząd w komunikacie.

/ Luksja

Według Urzędu uczestnicy koncentracji zajmują się produkcją i dystrybucją produktów higieny osobistej. Grupa Sarantis sprzedaje produkty należące do 80 marek, to m.in. STR8, Kolastyna, Jan Niezbędny. W Polsce grupa ta sprzedaje przede wszystkim mydła w kostce, żele pod prysznic, dezodoranty, perfumy, a także detergenty oraz produkty dla gospodarstwa domowego. Kupowana przez Sarantis część mienia należy do dwóch spółek: PZ Cussons (International) oraz PZ Cussons Polska, które prowadzą podobną działalność, dodatkowo oferując urządzenia elektryczne i artykuły spożywcze. W Polsce znane są głównie pod markami: Luksja, Carex oraz Morning Fresh.

Urząd wskazał, że Sarantis planuje nabycie od obu spółek części mienia, związanego z marketingiem i sprzedażą produktów Luksja. Jak podano w środowym komunikacie, z danych przekazanych przez przejmującą spółkę wynika, że po koncentracji mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na polskim rynku sprzedaży mydła w kostce. "Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, w którym UOKiK będzie weryfikował otrzymane informacje. W szczególności konkurentów i kontrahentów uczestników koncentracji na tym rynku" - uzasadnił Urząd.

UOKiK przypomniał przy tym, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek. Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie, a zgłoszona koncentracja nie dojdzie do skutku. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
grab
Ale rząd nie widzi ograniczenia konkurencji w przejęciu Lotosu przez Orlen! Hipokryzja.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki