REKLAMA

Właściciel Azowstalu pozwał Rosję za straty w interesach

2022-06-27 15:11
publikacja
2022-06-27 15:11
Właściciel Azowstalu pozwał Rosję za straty w interesach
Właściciel Azowstalu pozwał Rosję za straty w interesach
fot. SARYMSAKOV ANDREY / / Shutterstock

Najbogatszy człowiek na Ukrainie, który jest m.in. właścicielem zakładów Azowstal w Mariupolu, Rinat Achmetow złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się rekompensaty za liczone w miliardach dolarów straty w interesach od początku rosyjskiej inwazji - przekazał holding finansowy Achmetowa System Capital Management (SCM).

Achmetow pozwał Rosję za "ciężkie naruszenia jego praw własności" - podaje agencja Reutera za SCM.

Magnat biznesowy domaga się także sądowego nakazu "zapobiegającego angażowaniu się Rosji w dalszą blokadę, grabież, dywersję i niszczenie zboża i stali" produkowanych przez należące do niego przedsiębiorstwa.

"Zło nie może pozostać bez kary. Zbrodnie Rosji przeciwko Ukrainie i naszemu narodowi są skandaliczne, i ci, którzy ich dokonali, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - skomentował Achmetow, którego słowa przekazał SCM.

Achmetow powiedział w zeszłym miesiącu, że jego firma Metinvest, największy producent stali na Ukrainie, poniosła straty w wysokości od 17 do 20 mld dolarów z powodu rosyjskiego bombardowania zakładów w Mariupolu.

Zapytany o pozew rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie podlega już jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Magazyn Forbes określił majątek Achmetowa w 2013 roku na 15,4 mld dolarów. Od tego czasu jego imperium biznesowe zostało dotknięte rosyjską inwazją w tym roku i latami walk na wschodzie Ukrainy. W 2014 roku najbogatszy człowiek na Ukrainie wsparł obóz władz w Kijowie, oskarżając prorosyjskich separatystów o zdobywanie wschodniej części kraju ogniem i mieczem. (PAP)

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
freezy310
Prorosyjscie trole zarzucają Ukraińskiemy oligarchowi korupcje, jakby u nich tego nie było xDDD
faramir_z_gondoru
Roszczenia to powinien wysłać do USA. Tam jest prowodyr tej zadymy.
300_pala
Putin mieszka w USA??
Coś wieś gdzie się ukrywa ?
faramir_z_gondoru odpowiada 300_pala
Naprawdę nie kumasz, kto na tym konflikcie zarabia a kto traci?
300_pala odpowiada faramir_z_gondoru
Tracą Ukraińcy… to wiemy.
Ale Putina to nie interesuje, bo to
Morderca
mirek6504
Jak to jest w dzisiejszym świecie,,,CUDOW,, facet który ma 55 lat dorobił się 4,6 miliarda $ nie brał kredytu nie kupił wagonu cegieł j cementu przejol prorosyjski kombinat za 1$ a dzis skarży ruskich za to co na ukrainie ZSRR wybudował,,ale z drugiej strony to może i dobrze bo jak sąd jest obiekcyjny to cala prawda wyjdzie
polonu
skąd ten gość miał tyle kasy aby takie potężne zakłady kupić na własność , to jest szok . jeszcze do sądu wnosi pozew .
abcx
"kupiony rok wcześniej wraz z zięciem Łeonida Kuczmy Wiktorem Pinczukiem za kwotę 800 mln USD, podczas gdy jego rynkowa wartość wynosiła 2 mld USD"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki