Władze Stambułu wycofały zaproszenie dla założyciela Wikipedii

Władze Stambułu poinformowały we wtorek, że wycofały zaproszenie na organizowane w tym mieście targi dla założyciela Wikipedii Jimmy'ego Walesa. Od soboty władze Turcji blokują dostęp do wszystkich wersji językowych tej internetowej encyklopedii.

Wales został skreślony z listy zaproszonych gości - poinformował stambulski ratusz na portalu internetowym miasta, nie podając uzasadnienia decyzji.

Założyciel Wikipedii był zaproszony na targi World Cities Expo 2017. W imprezie, która będzie trwać od 15 do 18 maja, uczestniczyć ma ponad 50 ekspertów z całego świata.

W sobotę władze tureckie zablokowały tureckim internautom dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii. Jako powód podano zamieszczanie przez nią artykułów sugerujących, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne. Według organizacji monitorującej internet Turkey Blocks blokada nie nastąpiła na mocy nakazu sądowego.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w niedawnym referendum reformy konstytucyjnej, która znacząco zwiększy uprawnienia głowy państwa kosztem rządu i parlamentu; informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

Deputowany największej opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Baris Yarkadas, nazwał blokadę Wikipedii "samowolną decyzją" władz i zażądał jej natychmiastowego zniesienia.

W sobotę Jimmy Wales napisał na Twitterze: "Dostęp do informacji jest podstawowym prawem człowieka" i zapewnił Turków o swoim wsparciu.

akl/ akw/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil