Władze Gdańska zapowiadają wzrost kosztów odbioru odpadów

Wskutek zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wzrosną koszty gospodarki odpadami w Gdańsku - poinformował w czwartek wiceprezydent miasta Piotr Grzelak. Zapowiedział złożenie na sesji Rady Miasta propozycji uchwały o podwyżkach opłat za odbiór odpadów.

(fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM)

"O ile udawało nam się przez 6 ostatnich lat doprowadzić do tego, że nie było podwyżek opłat za śmieci, dzisiaj zobowiązany jestem, również zgodnie z ustawą, która mówi o zbilansowaniu systemu gospodarki odpadami, do tego, żeby złożyć na sesję Rady Miasta uchwałę o podwyżkach opłat za śmieci" - powiedział.

Poinformował, że nowe proponowane stawki w przypadku odpadów segregowanych to 0,88 zł za m kw. w części nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni mieszkania i 10 gr za m kw. za każdy metr powyżej 110 m kw. Mieszkańcy płacili dotychczas 0,44 zł za każdy m kw. w części nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni mieszkania oraz 0,05 zł za każdy m kw. powyżej 110 m kw. Wysokość opłat za gospodarowanie odpadami nie zmieniła się od początku 2014 r.

Według przedstawionych w czwartek założeń uchwały, w przypadku braku segregacji odpadów opłata ma wynieść 2,64 zł za m kw. do 110 m kw. powierzchni lokalu mieszkalnego i użytkowego będącego częścią nieruchomości mieszanej oraz 30 groszy za m kw. powyżej 110 m kw.

Propozycje nowych stawek zostaną przedstawione Radzie Miasta Gdańska na sesji 28 listopada br. Jeżeli zostaną przyjęte, wejdą w życie od 1 lutego 2020 r. - poinformowano na konferencji prasowej. "Liczymy na to, że ta opłata pokryje koszty systemu" - powiedział Grzelak.

We wrześniu br. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według miasta, główne czynniki, które zadecydowały o konieczności podniesienia stawek o 100 proc. - to możliwość wyjścia z gminnego systemu gospodarki odpadami tzw. nieruchomości niezamieszkanych (lokale usługowe i gastronomiczne, centra handlowe, biurowce, szpitale itp.), którą daje tym podmiotom gospodarczym nowelizacja ustawy.

Jak poinformowano w czwartek, przy obowiązkowej segregacji odpadów i czteroosobowej rodzinie prowadzącej wspólnie gospodarstwo domowe zamieszkującej mieszkanie o powierzchni mieszkalnej 65 m kw., miesięczna odpłatność za śmieci wzrośnie z dotychczasowych 28,60 zł do 57,20 zł.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil