Władze Chin wprowadziły restrykcje odwetowe wobec dyplomatów z USA

Pracujący w Chinach dyplomaci z USA muszą z wyprzedzeniem zgłaszać zamiar spotkań z lokalnymi urzędnikami – oznajmiła w piątek rzeczniczka MSZ ChRL Hua Chunying. Jest to odpowiedź na podobne środki wprowadzone przez Waszyngton wobec dyplomatów chińskich.

(fot. roma'Studio / Shutterstock)

Amerykańska ambasada w Pekinie została powiadomiona o tych restrykcjach w środę – powiedziała Hua, podkreślając, że nowe wymogi wprowadzono w odwecie za analogiczne środki stosowane przez władze USA od października.

Waszyngton nakazał wówczas chińskim dyplomatom pracującym w USA, aby z wyprzedzeniem informowali Departament Stanu o zamiarze udziału w oficjalnych spotkaniach z dyplomatami amerykańskimi, a także z urzędnikami szczebla lokalnego i miejskiego oraz przed wizytami w placówkach edukacyjnych i instytucjach badawczych.

Władze USA określały te środki jako proporcjonalną odpowiedź na sytuację w Chinach kontynentalnych, gdzie – jak twierdził wysokiej rangi urzędnik Departamentu Stanu – amerykańscy dyplomaci mają ograniczoną możliwość kontaktu z urzędnikami czy instytutami badawczymi.

Hua wyjaśniła na piątkowym briefingu prasowym, że chińskie MSZ wymaga teraz od amerykańskich dyplomatów, aby z pięciodniowym wyprzedzeniem zawiadamiali o zamiarze spotkań z przedstawicielami lokalnych rządów oraz formalnych wizytach w placówkach badawczych i edukacyjnych.

Wprowadzenie odwetowych restrykcji wobec dyplomatów to kolejny przykład narastających napięć w stosunkach na linii Waszyngton-Pekin. USA toczą z Chinami wojnę handlową i spierają się z nimi m.in. w takich kwestiach jak prawa człowieka i bezpieczeństwo.

Pekin formalnie zaprotestował przeciwko podpisanym niedawno przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawom wspierającym ruch demokratyczny w Hongkongu, gdzie od czerwca trwają masowe antyrządowe demonstracje. Chińskie władze krytykowały również przyjęty na razie przez amerykańską Izbę Reprezentantów projekt ustawy, który przewiduje sankcje za prowadzoną przez Pekin kampanię nadzoru nad Ujgurami i innymi muzułmanami w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

Z Kantonu Andrzej Borowiak 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil