Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali gazociąg Siła Syberii

Przywódcy Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali w poniedziałek, w formacie telemostu, dostawy rosyjskiego gazu do Chin za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii. To największy projekt eksportowy rosyjskiego koncernu Gazprom.

(Forum)

Gazociąg o długości około 2,2 tys. km pozwoli Gazpromowi na rozpoczęcie dostaw na rynek gazowy Chin, który - jak zaznacza dziennik gospodarczy "Wiedomosti" - rozwija się najszybciej i potencjalnie jest największym na świecie.

Putin powiedział na poniedziałkowej uroczystości, że wraz z uruchomieniem gazociągu współpraca Rosji i Chin w sferze energetyki osiągnie nowy poziom. Wyraził nadzieję, że do 2024 roku wielkość obrotów handlowych z Chinami sięgnie 200 mld USD.

Niemniej, dochodowość projektu trudno na razie oszacować, ponieważ cena dostaw ani też koszt budowy nie są dokładnie znane. Gazprom podawał ogólną wartość kontraktu - około 400 mld USD. W 2014 roku, przed raptownym spadkiem kursu rubla, szacowano ten koszt na około 55 mld USD, latem 2014 roku ówczesny szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow wymienił wyższy koszt: 60-70 mld USD.

Gazprom i chiński koncern CNPC zawarły kontrakt dotyczący dostaw gazu Siłą Syberii w maju 2014 roku, a wszedł on w życie rok później. Zgodnie z zawartą na 30 lat umową rurociągiem ma być dostarczanych do Chin 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie ze złóż na Syberii Wschodniej. W 2019 roku przywódcy Rosji i Chin zapowiedzieli zwiększenie dostaw jeszcze o 6 mld metrów sześc.

Z wypowiedzi przedstawicieli Rosji wynika, że pierwsze pół roku działania nowego gazociągu będzie etapem wstępnym. Dopiero później dostawy do Chin będą stopniowo zwiększane. Gazprom zapowiadał w zeszłym tygodniu, że minimalne zobowiązania wynikające z kontraktu to, odpowiednio: 5, 10, i 15 mld metrów sześc. w latach 2020, 2021 i 2022.

Obecnie Siła Syberii prowadzi od złoża Czajanda na południu Jakucji do granicy z Chinami w rejonie Błagowieszczeńska. Równolegle Gazprom buduje 800-kilometrowy odcinek do złóż Kowykta w obwodzie irkuckim, z których gaz ma popłynąć Siłą Syberii w 2023 roku. Dopiero uruchomienie wydobycia na tym złożu na pełną skalę (ok. 25 mld m sześć. rocznie), co nastąpi nie wcześniej niż w 2025 roku - a także dobudowanie odcinka gazociągu - pozwoli na osiągnięcie pełnej przepustowości rosyjsko-chińskiej magistrali. Ponadto Gazprom wciąż buduje zakłady przetwórstwa gazu w rejonie Błagowieszczeńska, o przepustowości ok. 42 mld m sześc. rocznie.

Wielkość złoża Czajanda szacowana jest na 1,2 bln metrów sześć. gazu, złoża Kowykta - na 2,7 bln metrów sześc. - podał w poniedziałek portal gospodarczy RBK.

Wraz z osiągnięciem docelowej przepustowości Siły Syberii (38 mld m sześc. rocznie) Chiny staną się drugim co do wielkości konsumentem gazu rosyjskiego. Największym są Niemcy, które w 2018 roku kupiły od Gazpromu 58,5 mld metrów sześc. surowca. Rosyjski koncern bada obecnie możliwości kolejnych tras eksportowych do Chin, w tym gazociągu prowadzącego przez Ałtaj bądź Mongolię.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 19 talmud

rosja niemcy chiny robia interesy.........a w polin "dywersyfikuja".........LOL

! Odpowiedz
6 18 ajwaj

A jak juz o businessie z gazem za lekka kase (polozyc rury i kasowac mln. €/m :))
PISy Kaczynskiego & co. takie peanuts nie ruszaja, beda wozic na parowcach zza oceanu.

""Budowniczowie „Tureckiego Potoku” w Serbii ustanowili rekord
09:51 11/29/2019 BELGRAD, 29 listopada - RIA Novosti. Konstruktorzy podali, że rurociąg łączący w Serbii z Bułgarii do Węgier, który ma odbierać gaz z Tureckiego Potoku , ustanowił europejski rekord prędkości i trudności w przepłynięciu pod Dunajem.
W budowie jest obecnie rurociąg na granicy Serbii z granicy z Bułgarią na Węgry, przez który ma przepływać gaz z tureckiego potoku. Mówimy o gałęzi o długości 402 kilometrów, przepustowości 12,87 miliarda metrów sześciennych przy wejściu i około 10 miliardów przy wyjściu.

W Serbii zbudowano unikalny odcinek strumienia tureckiego
„Największe i najbardziej znaczące przejście przez Dunaj, jego długość wynosi 1402 metry ... Wystąpiły pewne trudności ze względu na złożoną geologię w pobliżu Dunaju, napotkano warstwy węgla, mimo to przejście zostało zakończone w ciągu 32 dni,""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 25 ajwaj

Sila Syberii daje tez gaz do przetwórstwa chem. w Rosji.
Na pólnocnym poczatku SiSyb jest -45 st., a i tak 3 tygodnie przed terminem. Pracuja nad SilaSyberii 2.

Smutek u kal-bojów :)
WashPost: "to wzmocni sojusz Chin i Rosji".

! Odpowiedz
6 18 sel

Chiny nie boją się umowy na 30 lat na tani gaz , a długopis spanikował?

! Odpowiedz
5 10 ajwaj

A dzieje sie w energii wasali

W USA odszedl gl. "gazownik" i co ?

""minister energii i ochrony środowiska Aleksiej Orzhel UKR potwierdził zamiar gabinetu ZMIENIC zarządzanie strategicznymi spółkami, w tym Naftogazem i Ukrenergo""

Moze i w PIS-PL szkodniki se pójda w kosmos np.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil