Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali gazociąg Siła Syberii

2019-12-02 13:35
publikacja
2019-12-02 13:35

Przywódcy Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali w poniedziałek, w formacie telemostu, dostawy rosyjskiego gazu do Chin za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii. To największy projekt eksportowy rosyjskiego koncernu Gazprom.

/ Forum

Gazociąg o długości około 2,2 tys. km pozwoli Gazpromowi na rozpoczęcie dostaw na rynek gazowy Chin, który - jak zaznacza dziennik gospodarczy "Wiedomosti" - rozwija się najszybciej i potencjalnie jest największym na świecie.

Putin powiedział na poniedziałkowej uroczystości, że wraz z uruchomieniem gazociągu współpraca Rosji i Chin w sferze energetyki osiągnie nowy poziom. Wyraził nadzieję, że do 2024 roku wielkość obrotów handlowych z Chinami sięgnie 200 mld USD.

Niemniej, dochodowość projektu trudno na razie oszacować, ponieważ cena dostaw ani też koszt budowy nie są dokładnie znane. Gazprom podawał ogólną wartość kontraktu - około 400 mld USD. W 2014 roku, przed raptownym spadkiem kursu rubla, szacowano ten koszt na około 55 mld USD, latem 2014 roku ówczesny szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow wymienił wyższy koszt: 60-70 mld USD.

Gazprom i chiński koncern CNPC zawarły kontrakt dotyczący dostaw gazu Siłą Syberii w maju 2014 roku, a wszedł on w życie rok później. Zgodnie z zawartą na 30 lat umową rurociągiem ma być dostarczanych do Chin 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie ze złóż na Syberii Wschodniej. W 2019 roku przywódcy Rosji i Chin zapowiedzieli zwiększenie dostaw jeszcze o 6 mld metrów sześc.

Z wypowiedzi przedstawicieli Rosji wynika, że pierwsze pół roku działania nowego gazociągu będzie etapem wstępnym. Dopiero później dostawy do Chin będą stopniowo zwiększane. Gazprom zapowiadał w zeszłym tygodniu, że minimalne zobowiązania wynikające z kontraktu to, odpowiednio: 5, 10, i 15 mld metrów sześc. w latach 2020, 2021 i 2022.

Obecnie Siła Syberii prowadzi od złoża Czajanda na południu Jakucji do granicy z Chinami w rejonie Błagowieszczeńska. Równolegle Gazprom buduje 800-kilometrowy odcinek do złóż Kowykta w obwodzie irkuckim, z których gaz ma popłynąć Siłą Syberii w 2023 roku. Dopiero uruchomienie wydobycia na tym złożu na pełną skalę (ok. 25 mld m sześć. rocznie), co nastąpi nie wcześniej niż w 2025 roku - a także dobudowanie odcinka gazociągu - pozwoli na osiągnięcie pełnej przepustowości rosyjsko-chińskiej magistrali. Ponadto Gazprom wciąż buduje zakłady przetwórstwa gazu w rejonie Błagowieszczeńska, o przepustowości ok. 42 mld m sześc. rocznie.

Wielkość złoża Czajanda szacowana jest na 1,2 bln metrów sześć. gazu, złoża Kowykta - na 2,7 bln metrów sześc. - podał w poniedziałek portal gospodarczy RBK.

Wraz z osiągnięciem docelowej przepustowości Siły Syberii (38 mld m sześc. rocznie) Chiny staną się drugim co do wielkości konsumentem gazu rosyjskiego. Największym są Niemcy, które w 2018 roku kupiły od Gazpromu 58,5 mld metrów sześc. surowca. Rosyjski koncern bada obecnie możliwości kolejnych tras eksportowych do Chin, w tym gazociągu prowadzącego przez Ałtaj bądź Mongolię.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
talmud
rosja niemcy chiny robia interesy.........a w polin "dywersyfikuja".........LOL
ajwaj
A jak juz o businessie z gazem za lekka kase (polozyc rury i kasowac mln. €/m :))
PISy Kaczynskiego & co. takie peanuts nie ruszaja, beda wozic na parowcach zza oceanu.

""Budowniczowie „Tureckiego Potoku” w Serbii ustanowili rekord
09:51 11/29/2019 BELGRAD, 29 listopada - RIA Novosti. Konstruktorzy
A jak juz o businessie z gazem za lekka kase (polozyc rury i kasowac mln. €/m :))
PISy Kaczynskiego & co. takie peanuts nie ruszaja, beda wozic na parowcach zza oceanu.

""Budowniczowie „Tureckiego Potoku” w Serbii ustanowili rekord
09:51 11/29/2019 BELGRAD, 29 listopada - RIA Novosti. Konstruktorzy podali, że rurociąg łączący w Serbii z Bułgarii do Węgier, który ma odbierać gaz z Tureckiego Potoku , ustanowił europejski rekord prędkości i trudności w przepłynięciu pod Dunajem.
W budowie jest obecnie rurociąg na granicy Serbii z granicy z Bułgarią na Węgry, przez który ma przepływać gaz z tureckiego potoku. Mówimy o gałęzi o długości 402 kilometrów, przepustowości 12,87 miliarda metrów sześciennych przy wejściu i około 10 miliardów przy wyjściu.

W Serbii zbudowano unikalny odcinek strumienia tureckiego
„Największe i najbardziej znaczące przejście przez Dunaj, jego długość wynosi 1402 metry ... Wystąpiły pewne trudności ze względu na złożoną geologię w pobliżu Dunaju, napotkano warstwy węgla, mimo to przejście zostało zakończone w ciągu 32 dni,""
ajwaj
Sila Syberii daje tez gaz do przetwórstwa chem. w Rosji.
Na pólnocnym poczatku SiSyb jest -45 st., a i tak 3 tygodnie przed terminem. Pracuja nad SilaSyberii 2.

Smutek u kal-bojów :)
WashPost: "to wzmocni sojusz Chin i Rosji".
sel
Chiny nie boją się umowy na 30 lat na tani gaz , a długopis spanikował?
ajwaj
A dzieje sie w energii wasali

W USA odszedl gl. "gazownik" i co ?

""minister energii i ochrony środowiska Aleksiej Orzhel UKR potwierdził zamiar gabinetu ZMIENIC zarządzanie strategicznymi spółkami, w tym Naftogazem i Ukrenergo""

Moze i w PIS-PL szkodniki se pójda w kosmos np.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki