REKLAMA

Wkrótce nowe zasady przeglądów technicznych pojazdów. Nie wywiniesz się diagnoście

2017-10-04 09:11
publikacja
2017-10-04 09:11

30 października 2017 roku wchodzi w życie znowelizowane prawo drogowe. Kierowcy od tej pory będą musieli płacić za badania techniczne przed ich przeprowadzeniem – ustawodawca chce w ten sposób ograniczyć zjawisko turystyki badań technicznych.

Wkrótce nowe zasady przeglądów technicznych pojazdów. Nie wywiniesz się diagnoście / fot. Wojciech Jakubiuk / FORUM

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym – co się zmieni?

Najważniejszą zmianą będzie regulowanie płatności za badanie techniczne jeszcze przed jego przeprowadzeniem. W ten sposób ograniczone zostaną sytuacje, w których przerywano badanie i odsyłano kierowcę do mechanika lub kierowca na własne życzenie kończył badanie i jechał na kolejną stację kontroli pojazdów, licząc, że kolejny diagnosta przymknie na usterkę oko.

Wyjątkiem od konieczności opłacenia badań technicznych przed ich przeprowadzeniem będą badania floty firmowej. W nowelizacji przewidziano możliwość uiszczenia opłaty później pod warunkiem rozliczenia jej na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Państwo będzie wiedziało o nas więcej

Ograniczenie „turystyki badań technicznych” to główny cel zmian w ustawie Prawo drogowe. Poza tym, że kierowca będzie musiał zapłacić z góry, diagności będą wprowadzać do bazy danych CEP usterki, które skutkowały niedopuszczeniem pojazdu do ruchu na kolejny rok – odpowiednia informacja trafi do systemu także wtedy, gdy badanie zostanie przerwane.

To jednak nie wszystko. Centralną Ewidencję Pojazdów ma zasilać także UFG – tak jak ubezpieczyciele, będzie musiał przekazywać do bazy informacje o istotnych szkodach powstałych wskutek wypadku – urząd zajmie się jednak przypadkami, w których pojazd był nieubezpieczony. W CEP znajdą się również informacje o zabezpieczeniach na samochodzie (np. zajęcie przez komornika czy zabezpieczenie majątkowe).

MG

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tissol
Tu nie trzeba się ograniczać do blokowania takich zagrywek kierowcom, którzy jeżdżą trupami, ale trzeba zacząć kontrolować tych diagnostów, którzy podbijają papiery za nieprzeprowadzone kontrole. Tak jak niżej kolega pisze, nie wykonają nawet połowy przewidzianych badań, a kasę pobiorą.
oloch
Konieczne są kontrole na drodze emisji spalin.
Dlaczego ich nie ma?
I gdzie jest Unia? Skoro to toleruje.
W Polsce z co 2-giego samochodu dymi czarna smuga...

Czy może będziemy zakładać maski gazowe?
W ochronie przed powolnym zagazowaniem narodu.
tindala
W warszawie najbardziej dymią miejskie autobusy. Jedziesz za takim smoluchem, czytasz proekologiczne hasła naklejone na jego tyle i pękasz ze śmiechu. ( pod warunkiem że masz zamknięte szyby)
wizytator
Do wszystkich którzy muszą wdychać smród diesla . Kupcie sobie lepszy samochód żeby nie jezdzić za dieslem.
dariuszr
Jeżdżę samochodem z silnikiem benzynowym, konkretniej benzyna + LPG. Jak będę miał więcej szmalu kupię sobie właśnie diesla. I nikt mnie nie przekona do zakupu samochodu z silnikiem benzynowym. Jak już za większdariuszr
dariuszr
Jeżdżę samochodem z silnikiem benzynowym, konkretniej benzyna + LPG. Jak będę miał więcej szmalu kupię sobie właśnie diesla. I nikt mnie nie przekona do zakupu samochodu z silnikiem benzynowym. Jak już za większa kase to tylko samochód z silnikiem diesla. Diesel jest taki powiedziałbym bardziej do jazdy.
fx69
Stacja kontroli to wciąż wspaniała inwestycja. Diagnosta ze wszystkich teoretycznych czynności nie wykonuje nawet połowy. Dla stałych klientów wystarczy tylko pytanie "dobrze chodzi ?" I za te kilka minut kasują stówkę.
fx69
Nie rozśmieszaj ludzi. Jeżdżę regularnie na badania różnymi samochodami i NIGDY nie miałem badania spalin robionego.
1as
Szumne zapowiedzi, a rzeczywistość zapewne znów przechytrzy ustawodawcę. Ja się pytam, dlaczego przegląd przechodzą diesle, za którymi nie da się jechać i muszę robić 50 m odstępu, żeby nie zadusić siebie i rodziny? Nie czepiajcie się pierdół, tylko wytnijcie pojazdy trujące środowisko, radykalnie i raz na zawsze!Szumne zapowiedzi, a rzeczywistość zapewne znów przechytrzy ustawodawcę. Ja się pytam, dlaczego przegląd przechodzą diesle, za którymi nie da się jechać i muszę robić 50 m odstępu, żeby nie zadusić siebie i rodziny? Nie czepiajcie się pierdół, tylko wytnijcie pojazdy trujące środowisko, radykalnie i raz na zawsze! I bez biadolenia, że "nie mam na lepszy", dziś samochody w przyzwoitym stanie są za pół darmo inie trzeba jeździć mobilną komorą gazową.
wilanow
Dlatego, żeby diagności zarabiali więcej pod stołem.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki