Wkład imigracji z Ukrainy do wzrostu PKB Polski w latach 2014-18 wyniósł 11 proc. - pracownicy naukowi NBP

Wkład pracowników z Ukrainy do wzrostu PKB Polski w latach 2014-18 wyniósł 11 proc. - wynika ze wstępnej wersji badania przeprowadzonego przez pracowników naukowych NBP, opublikowanego na stronie internetowej NBP. Jak wskazano, potencjał do dalszego wzrostu imigracji z Ukrainy jest ograniczony.

(fot. Maciek Markowski / FORUM)

"(...) W szczycie (lata 2016-2017) potencjał wzrostu w Polsce zwiększył się ok. 0,7 pkt. proc. dzięki imigracji (Ukraińców - PAP). W okresie 2014-2018 imigracja (z Ukrainy - PAP) kontrybuowała 11 proc. do całkowitego wzrostu PKB polskiej gospodarki" - napisano.

„Pod znakiem zapytania stoi utrzymanie w najbliższych latach dotychczasowego dynamicznego wzrostu imigracji. W 2018 r. po raz pierwszy od 2014 r. zmniejszył się napływ imigrantów. Starzenie się populacji jest widoczne nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach regionu, w tym na Ukrainie, co sprawia, że potencjalna dalsza migracja jest ograniczona. Poprawiająca się sytuacja ekonomiczna na Ukrainie także może powstrzymywać dalsze decyzje o emigracji. Co także istotne, niepewna sytuacja większości pracowników z zagranicy w Polsce tworzy ryzyko odpływu imigrantów z Polskiego rynku, jeśli sytuacja zewnętrzna ulegnie zmianie” - dodano.

Wcześniej w październiku na stronie internetowej NBP zamieszczono prezentację podsumowującą badanie, z której wynikało, że kontrybucja wkładu pracy Ukraińców do wzrostu PKB Polski w badanym okresie wynosiła 10 proc.

Z wykresu zamieszczonego w pełnym, aktualnym badaniu wynika, że kontrybucja imigracji do dynamiki PKB Polski wzrosła z ok. 0,3 pkt. proc. w 2014 r. do 0,7 pkt. proc. w 2017 r., a w 2018 r. spadła do 0,3 pkt. proc.

W badaniu założono, że przeciętna roczna liczba pracujących w Polsce imigrantów z Ukrainy wyniosła w 2018 r. "niemal" 900 tys.

Według prezentacji, istnieje wiele podobieństw między imigracją z Ukrainy do Polski, a polską imigracją do Wlk. Brytanii i Niemiec.

Autorami badania są pracownicy NBP Jakub Growiec, Paweł Strzelecki i Robert Wyszyński. W badaniu wskazano, że zawiera ono wyłącznie opinie autorów i nie zostało oficjalnie zatwierdzone przez NBP. (PAP Biznes)

tus/ luk/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 samsza

Nowy rodzaj rachunku ekonomicznego, mówimy o plusach, a przemilczamy minusy. Choćby zobowiązania państwa polskiego względem imigrantów w świetle umowy międzypaństwowej dotyczącej emerytur.

! Odpowiedz
13 21 anty12

Nie no jasne, gdyby nie Ukraincy, bo w ogole Polska juz by dano zbankrutowala. Pogonic ich i i pogonic poslich nierobow do pracy.

! Odpowiedz
14 18 ajwaj

""Wkład imigracji z Ukrainy do wzrostu PKB Polski w latach 2014-18 wyniósł 11 proc.""

PISy sie asekuruja.
Jesli PKB spadnie o 11 %, to winni Ukraincy, bo se pojechali dalej na "Zachód"
A jada dalej-planuja jak kto moze. WIzy tymczasowe do roku, dla deficytowych zawodów (nagle cala emigracja UKR to deficytowe profesje), umowy z firmami itd. itp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 matpoz1

Umiesz ty czytać ze zrozumieniem?
"(...) W szczycie (lata 2016-2017) potencjał wzrostu w Polsce zwiększył się ok. 0,7 pkt. proc. dzięki imigracji (Ukraińców - PAP). W okresie 2014-2018 imigracja (z Ukrainy - PAP) kontrybuowała 11 proc. do całkowitego wzrostu PKB polskiej gospodarki" - napisano.

! Odpowiedz
4 3 ajwaj odpowiada matpoz1

a gdzie blad ?

1. linikja 1:1 cytat z tematu
2. to wizja spadku PKB ""JESLI" Np. 11%

! Odpowiedz
1 13 matpoz1 odpowiada ajwaj

W tekście jest mowa że dzięki Ukraińcom wzrost PKB w latach 2014-2015 był wyższy o 11%, nie znaczy to to samo że Ukraińcy odpowiadają za 11% całego PKB w Polsce. Jeżeli by nagle zniknęli to nasza gospodarka nie zmniejszyła by się o 11%.

! Odpowiedz
0 11 jes odpowiada matpoz1

No co ty? Ze zrozumieniem? Przecież on pisze to co przysłali z centrali.

! Odpowiedz
0 0 zan odpowiada matpoz1

Był wyższy o 11%, ale nie znaczy, że 11%? Bełkoczesz.

! Odpowiedz
0 3 zan odpowiada zan

a nie. to ja bełkoczę. Faktycznie chodzi o udział we wzroście. No cóż.. W pierwszej chwili nie przyszło mi do głowy, że poważny portal będzie taki drobiazg wrzucał jako wstrząsający news.

! Odpowiedz
23 9 jasiek2017

Oby do Polski przyjechalo min 5 mln emigrantow ze wschodu czy Azji.To pracowici ludzie nie to co Polacy. Identycznie bylo 10 lat temu na zachodzie Polak pracowal za np 1000 euro a Niemiec, Anglik itd nie raczyl wstac z lozka bo mu sie nie oplacalo. Identycznie jest z Polakami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne