REKLAMA

Wirus zaraził giełdy

2020-01-21 18:10
publikacja
2020-01-21 18:10
Wirus zaraził giełdy

Słabe zakończenie sesji azjatyckiej nie postawiło dziś inwestorów europejskich w komfortowym położeniu. Niemal wszystkie parkiety Starego Kontynentu rozpoczęły notowania z ujemną luką, wśród nich znalazł się również WIG20. Wprawdzie polski indeks blue chipów podejmował pewne próby podejścia pod poziom neutralny, jednak działania te zakończyły się ostatecznie niepowodzeniem. WIG20 zakończył wtorkową sesję ze spadkiem o 0,9%, osiągając przy tym obroty na poziomie 602 mln zł. Zniżkę o 1,1% zaliczył również mWIG40, natomiast sWIG80 wyłamał się spod presji zniżkującego otoczenia i zyskał 0,7%.

Wśród największych spółek grono zyskujących nie było liczne - listę sześciu zwyżkujących otwierały akcje mBanku ze wzrostem o 1,2%. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast walory PGNiG ze spadkiem o 3,4%. Kolejną sesję z rzędu w ogonie znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa (-2,3%), mocno oberwało się również posiadaczom akcji KGHM (-2,6%), które negatywnie zareagowały na przecenę miedzi. Spadek ceny „czerwonego metalu” należy łączyć z obawami o rozprzestrzenienie się w Chinach groźnego wirusa, który według doniesień mediów doprowadził już do śmierci czterech osób. Obawy te dodatkowo potęguje perspektywa nadchodzącego chińskiego Nowego Roku, który tradycyjnie jest okresem wzmożonych podróży.

Spośród opublikowanych dziś danych makro warto zwrócić uwagę na niemiecki ZEW, który w styczniu silnie zaskoczył i osiągnął wartość 26,7 pkt. Wprawdzie analitycy spodziewali się, że nastroje kształtujące wokół sytuacji gospodarczej naszego zachodniego sąsiada uległy w ostatnim czasie poprawie, jednak przyjęty konsensus zakładał wartość styczniowego odczytu niemal 10 pkt. niżej. Tym bardziej ciekawie zapowiada się piątkowa publikacja wstępnego odczytu PMI, za pośrednictwem którego o gospodarce Niemiec będą mogli wypowiedzieć się menadżerowie z sektora przemysłowego. Tuż po publikacji indeksu ZEW, kurs eurodolara przekroczył poziom 1,1150 EUR/USD, jednak w kolejnych godzinach sesji całość zwyżki została oddana i w momencie pisania komentarza EURUSD ponownie notowany jest w okolicach 1,1095.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki