Wiosna to dobry czas na poszukiwanie pracy za granicą

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2013 r. wyniosła 14,4 proc. wobec 13,4 proc. rok wcześniej. W związku z tym coraz więcej osób, również tych z wyższymi kwalifikacjami, decyduje się czasowo wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Już wiosną mogą liczyć na oferty pracy sezonowej.

czy wiosna to dobry czas na szukanie pracy sezonowej
foto: thinkstock

Ostatnie dane o rozmiarach i kierunkach emigracji z Polski zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny we wrześniu 2012 r. i obejmują okres od 2004 do 2011 roku. Szacuje się, że na końcu 2011 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2060 tys. mieszkańców Polski, czyli o 60 tys. więcej niż w 2010 roku. W samej Europie jest 1750 tys. osób. Najwięcej naszych rodaków wyjechało do Wielkiej Brytanii (625 tys.), Niemiec (470 tys.), Irlandii (120 tys.) i Holandii (95 tys.). W przypadku krajów spoza Unii Europejskiej najwięcej, bo aż 56 tys. Polaków wyjechało do Norwegii.

Jest ciężko, ale praca się znajdzie


– W tym roku wiosną możemy liczyć na oferty prac sezonowych za granicą. Po okresie zimowej stagnacji (szczególnie przełomu stycznia i lutego) już teraz obserwujemy stopniowy wzrost liczby ofert, które napływają do naszej agencji. Taki proces będzie trwał do maja-czerwca, kiedy z reguły ofert pracy jest najwięcej – mówi Rafał Kaczmar, koordynator rekrutacji zagranicznych Randstad Polska.

Dowiedzieliśmy się też, że porównując liczbę ofert przypadających na początku wiosny tego i zeszłego roku można zauważyć, że liczba ofert pracy jest podobna i ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Nadal także nie maleje gotowość polskich pracowników do wyjazdu za granicę.
- Nie możemy zagwarantować, że każdy, kto jest zainteresowany podjęciem zatrudnienia za granicą, znajdzie je w naszej firmie. Możemy jednak zapewnić, że żaden kryzys w branży ofert prac sezonowych nie nastał. Na pewno pracodawcy zagraniczni ciągle są zainteresowani polskimi pracownikami – dodaje Kaczmar.

 »Praca sezonowa: najwięcej zarobisz w Finlandii i Norwegii 

Inaczej sprawa wygląda przy pracach tymczasowych związanych z montażem czy magazynowaniem. Przez dekoniunkturę nastąpił zauważalny spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku, więc magazyny zostały opróżnione z zeszłorocznej produkcji później niż zwykle. Z tego powodu dopiero w drugim kwartale tego roku można spodziewać się wzrostu ofert pracy tymczasowej przy pracach związanych z montażem lub magazynowaniem. Zależnie od strategii, podmioty z branży automotive utrzymują obecnie liczbę pracowników tymczasowych na poziomie 10- 20 proc. stanu osobowego, ale z każdym rokiem ta liczba wzrasta. Największy wzrost liczby ofert pracy tymczasowej może jednak nastąpić dopiero we wrześniu – wynika z opinii Polskiego Forum HR (dawniej Związku Agencji Pracy Tymczasowej).

Dokąd wyjechać do pracy wiosną 2013 roku?


W portalach rekrutacyjnych i branżowych najwięcej nowych ogłoszeń dotyczy pracy w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Poszukiwani są zarówno specjaliści (liczba takich ofert wciąż przeważa), jak i pracownicy fizyczni. Jeżeli zależy nam na podjęciu pracy fizycznej, w której nie będą wymagane wysokie kwalifikacje, to do wyboru są takie zajęcia takie jak pracownik szklarni z pomidorami (w Holandii), lakiernik meblowy, brukarz (w Norwegii), malarz, zbieracz truskawek (w Wielkiej Brytanii), pakowacz (w Holandii) czy kelnerka (w Niemczech).

– Oferty pracy sezonowej dotyczą w większości prac magazynowych lub produkcyjnych. Są to prace proste, niewymagające żadnych dodatkowych uprawnień czy też umiejętności. Liczą się jedynie chęci. Każdy nowy pracownik jest na miejscu poddawany odpowiedniemu szkoleniu wprowadzającemu przed podjęciem zatrudnienia. W większości ofert będzie się liczył poziom znajomości języków obcych (najczęściej angielskiego lub niemieckiego) – mówi Rafał Kaczmar.

Jak co roku pojawią się też oferty pracy w Norwegii przy zbiorach truskawek, malin i innych owoców, a także praca przy wszelkiego typu remontach (Norwegowie mają w zwyczaju odmalowywać swoje domy w okresie wiosenno-letnim). Praca będzie również w Holandii, na przykład przy zbiorze pieczarek, szparagów, papryki szklarniowej, ogórków, pomidorów i kwiatów. W Niemczech już pojawiają się pierwsze oferty pracy przy załadunku, wycince lasów i w gospodarstwach rolnych.

bezrobotne matki»Poradnik dla wyjeżdżających do pracy w Norwegii
Stawki zarobków wahają się od 6 do 12 euro za godzinę pracy w zależności od kraju. Często możliwa jest też praca w systemie akordowym. W Norwegii minimalna stawka za godzinę pracy wynosi przeważnie 115 koron, w Anglii zaś jest to przeważnie 6 funtów.

Rafał Kaczmar informuje, że wynagrodzenie pracownika jest uzależnione od wielu czynników, m.in. stawki podstawowej, liczby dodatków oraz godzin wypracowanych przez pracownika. Na przykład w Holandii stawka minimalna dla pracownika produkcji wynosi około 8,80 euro brutto/h.

Katarzyna Nyklewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zachęca, aby szukać pracy jak najwcześniej, nawet zimą. – Od kilku lat w grudniu z Federalnego Urzędu Pracy (ZAV) w Bonn wypływa oferta pracy wakacyjnej w Niemczech dla polskich uczniów szkół ponadgimnazjanych (z wyłączeniem szkół ogólnokształcących) i studentów. Oferta dotyczy pracy w handlu, usługach i rolnictwie, ale rekrutacja kończy się w styczniu. Również od kilku lat wpływa oferta pracy w Disneylandzie dla animatorów rozrywki oraz przy obsłudze.

Krakowski Urząd Pracy nie obserwuje zmian w liczbie ofert pracy krótkoterminowej dla Polaków za granicą, mimo że część stanowisk wypada z ofert. – Pracodawcy, którzy w ostatnich latach korzystali z pomocy sieci Eures przy rekrutacji pracowników, zachowują kontakty do tych, którzy się sprawdzili i w następnych latach kontaktują się bezpośrednio właśnie z tymi sprawdzonymi pracownikami – tłumaczy Nyklewicz.

Zanim zdecydujemy się wyjechać, sprawdźmy dobrze agencję pracy albo pośrednika, z którego usług korzystamy. Dodatkowych informacji o przepisach obowiązujących w danym kraju, obowiązku podatkowym, a także placówkach pomagających emigrantom można szukać na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na przykład w portalu http://www.eures.praca.gov.pl/.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl