Windows Phone wymiera w bankach

analityk Bankier.pl

Banki jeden po drugim wyłączają aplikacje mobilne dla systemu Windows Phone. Obecnie taki program oferują jeszcze PKO BP (i Inteligo), BOŚ, Credit Agricole i Getin Bank. Ten ostatni zapowiedział już jednak, że wyłączy apkę dla Windowsa w czerwcu.

Jak podaje serwis Statcounter, najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym w Polsce jest Android. Działa na nim 96 proc. telefonów komórkowych. Drugie miejsce zajmuje iOS z udziałem 2,59 proc., a trzecie Windows z udziałem na poziomie 0,89 proc. Nie dziwią więc decyzje banków, które jeden po drugim wycofują wsparcie dla aplikacji pisanych na Windowsa. W ubiegłym roku program wyłączyły mBank, Millennium i Santander, a w tym roku ING.

Kilka dni temu o planach wyłączenia aplikacji na Windows Phone poinformował Getin Bank. Bank planuje wyłączyć dwie aplikacje: Getin Mobile i Noble Mobile.

(fot. Microsoft / materiały dla mediów)

Najpierw aplikacje zostaną usunięte z oficjalnego sklepu Windows Market (3 czerwca), a później całkowicie wyłączone. Wówczas nie będzie się już można za ich pomocą logować do banku. Getin zachęca do wypróbowania aplikacji na Androida i iOS lub korzystania z bankowości internetowej za pomocą przeglądarki w telefonie.

Wsparcie dla mobilnych systemów operacyjnych w bankach

Bank

Android

iOS

Windows Phone

PKO BP

+

+

+

mBank

+

+

-

ING Bank Śląski

+

+

-

Santander BP

+

+

-

Bank Pekao

+

+

-

Bank Millennium

+

+

-

Alior Bank

+

+

-

eurobank

+

+

-

Citi Handlowy

+

+

-

BGŻ BNP Paribas

+

+

-

Credit Agricole

+

+

+

TMUB

+

+

-

Plus Bank

+

+

-

Nest Bank

+

+

-

BOŚ

+

+

+

Idea Bank

+

+

-

Inteligo

+

+

+

Getin Bank

+

+

-

Envelo Bank

+

+

-


Obecnie system Windows wspierają jeszcze trzy banki: PKO BP (wraz z Inteligo), BOŚ Bank i Credit Agricole. Wydaje się jednak, że to już tylko kwestia czasu, kiedy aplikacje dla Windowsa zostaną wycofane także z tych instytucji.

Bankom nie opłaca się bowiem utrzymywać programów, z których korzysta garstka osób. mBank podawał niedawno, że spośród wszystkich klientów używających aplikacji mobilnych, tylko 1 proc. korzystało z wersji dla Windows.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 karroryfer

akurat 1% w PkoBP to całkiem spora zapewne grupa ( nie wiem ile mają klientów mobilnych ale na pewno wsród 9mln będzie ich kilka milionów - czyli klientów jest kilkadziesiąt tysiecy !)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne