Więźniowie łatają dziury na polskim rynku pracy

Przedsiębiorcy od dawna alarmują, że w Polsce brakuje ludzi do pracy. Nic dziwnego, że teraz pożądani dla biznesu stali się więźniowie.

(fot. Henryk Przondziono / FORUM)

To potencjał, który dotychczas w gospodarce nie był wykorzystywany. Pracowała bowiem zaledwie 1/3 skazanych, podczas gdy w innych krajach Europy 60, a nawet 80 proc. Teraz to się jednak zmienia, zwłaszcza że koszt utrzymania pracownika z zakładu karnego jest niższy.

Eksperci twierdzą, że można już mówić nawet o boomie na penitencjariuszy. Służba Więzienna szacuje, że odpłatnie pracuje 12,5 tys. skazanych. Z tego w firmach zewnętrznych zatrudnionych jest ponad 4,3 tys. osadzonych (ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej). Impulsem stał się zapowiedziany w pierwszej połowie roku rządowy program pracy więźniów - pisze "Rzeczpospolita".

Dochodzi do tego, że firmy rywalizują o takich pracowników. Dla przedsiębiorstw zatrudniających skazanych to atrakcyjny pracownik. W 2016 r. średnia płaca więźniów wyniosła niecałe 1,8 tys. zł brutto.

Rząd za projektem o zwiększeniu ryczałtu z tytułu zatrudnienia więźnia

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności - przewiduje projekt, który przyjął rząd pod koniec września. Jest to kolejna zmiana będąca realizacją wprowadzanego od kilku miesięcy programu pracy więźniów.

Przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt zakłada w związku z tym podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności. Teraz ten ryczałt wynosi 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Po zmianach zostanie on podniesiony do 40 proc.

"W ocenie projektodawcy zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych. Zatrudnienie osadzonych z punktu widzenia przedsiębiorcy powinno być znacznie bardziej atrakcyjnym w wyniku redukcji kosztów pracy osadzonych do poziomu 60 proc. wynagrodzenia pracowników" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Zmiana według założeń powinna przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności. "Niskie zatrudnienie skazanych spowodowało wysokie koszty utrzymania więźniów, dziś to około 3 tys. 150 zł za utrzymanie jednego więźnia miesięcznie" - zaznaczono w komunikacie CIR.

Czytaj więcej: "Rząd za projektem o zwiększeniu ryczałtu z tytułu zatrudnienia więźnia".

(PAP)sp/mja/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~ss

juz dawno powinno tak byc,,niech darmozjady zapracuja za swoj wikt

! Odpowiedz
0 1 ~janusz

~rekin 2016-12-05 11:06
rekin co Ty pier......lisz????

! Odpowiedz
3 8 ~sas

W Polsce zatrudnieni w administracji publicznej to 25% zatrudnionych ogółem . W Niemczech to 15% w Japonii To 9% w Korei to 7,5% i trzeba sobie zadać pytanie jakie to nasze państwo jest bogate ,że utrzymuję 1.500.000 milina ludzi nie potrzebnie z naszych podatków, ale może stare powiedzenie ze polska to kraina mlekiem i miodem płynąca jest prawdziwe i stać nas na to.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~niepelnosprawny_org

po co ten alarm? W Polsce nadal jest znaczne bezrobocie - w samym Radomiu ponad 17%, powiat wrocławski ponad 20%, poza tym cała ściana wschodnia...
odpowiednia płaca ściągnie każdą ilość pracownikow...

! Odpowiedz
0 0 ~Oj

W przedziale wiekowym 50+ zdaje się, że bezrobocie sięga ponad 50%.

! Odpowiedz
0 8 ~olo

trzeba podniesc pobory i ludzie raz dwa sie znajdo ale jak sie szuka do 30 lat to sie samemu niech zasuwa

! Odpowiedz
1 21 ~Inszy

Co tu "alarmować", że brakuje ludzi do pracy, może część pracodawców zamknie swoje przedsiębiorstwa i zacznie pracować u kolegów za stawki, które tam proponują i na warunkach które tam proponują...

! Odpowiedz
4 5 ~Antykomuch

Ta najlepiej przywrócić państwowe zakłady i każdemu czy się stoi czy się leży.

! Odpowiedz
1 6 ~tylkopytam odpowiada ~Antykomuch

A to państwowym zakładom brakuje pracowników?

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Tu niema jednego reprezentatywnego przykładu. Są firmy lepsze - namaszczone których się nie kontroluje, które się zwalnia itd i zwykłe. Zakładasz taką zwykłą firmę i hulaj - zobaczymy jak długo pohulasz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne