Więzienie dla byłego szefa MFW

Były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rodrigo Rato musi odsiedzieć wyrok 4,5 roku więzienia za nadużycia dokonane firmowymi kartami kredytowymi, gdy był prezesem państwowego banku Bankia - orzekł w środę hiszpański sąd najwyższy.

(fot. Andrea Comas / FORUM)

W lutym 2017 r. sąd niższej instancji skazał Rato na 4,5 roku więzienia, ale ten - utrzymując, że transakcje były zgodne z prawem - odwołał się od wyroku.

69-letni Rato był w latach 1996-2004 ministrem gospodarki oraz wicepremierem w rządzie Partii Ludowej. Krótko po tym, gdy straciła władzę, został dyrektorem zarządzającym MFW, nie dokończył jednak kadencji, gdyż w połowie 2007 r. złożył rezygnację z powodów osobistych. Pod koniec 2010 r. objął prezesurę w nowo utworzonej grupie bankowej Bankia, jednak niecałe półtora roku później podał się do dymisji, a samą Bankię trzeba było ratować przed upadłością pieniędzmi z budżetu państwa.

To właśnie okresu, gdy Rato kierował Bankią, dotyczą zarzuty. Kilka tygodni po jego rezygnacji wyszły na jaw nieprawidłowości związane z używaniem przez kierownictwo banku służbowych kart kredytowych. Sam Rato w ciągu kilkunastu miesięcy dokonał ponad 500 transakcji na łączną kwotę prawie 100 tysięcy euro.(PAP)

bjn/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 grzechu_comeback

...i teraz, szanowne lemingi, przypomnijcie sobie jaki wyrok dostała banda od FOZZ, niektórzy na wolnosci jeszcze brylują i opowiadają głupoty o super polskich CZERWONYCH służbach, które taką "sprytną" akcję przeprowadzili.... oczywiście "ku chwale Ojczyzny", i przypomnijcie sobie jaką to "odpowiedzialność" poniósł Donald T, za wszystkie przypadki, gdy bijąc się w piersi, na konferencjach prasowych, opowiadał łzawe historyki składając deklarację "biorę na siebie odpowiedzialność", no i ile dostanie za dziurę VAT?!?!?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 highloler

Widać snadnie łyka pan pelikan papkę TV (tfu) republica.

! Odpowiedz
0 8 open_mind

Znaczy potwierdza się teza że trzeba działać w stadzie bo „samotne wilki” przegrywają.

! Odpowiedz
6 7 piotrpoznan

Typowy sposób eliminacji zbyt niezależnych urzędników. Widocznie zaczął zbyt niezależnie myśleć.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil