Wietnam: Nguyen Xuan Phuc został nowym premierem

Nguyen Xuan Phuc został w czwartek zatwierdzony przez Zgromadzenie Narodowe na stanowisku premiera Wietnamu. Decyzję w tej sprawie podjęto w styczniu na kongresie Komunistycznej Partii Wietnamu, gdy Phuc był jednym kandydatem i otrzymał ponad 90 proc. głosów.

61-letni Phuc, jeden z dotychczasowych wicepremierów, będzie sprawował urząd przez pięć lat.

Po 10 latach na czele wietnamskiego rządu w środę parlament odwołał Nguyena Tana Dunga. Stało się to na trzy miesiące przed upływem jego obecnej kadencji. Odejście Dunga było formalnością, gdyż w styczniu przegrał batalię o kierowanie rządzącą w kraju partią komunistyczną. W Wietnamie faktycznie obowiązuje system jednopartyjny.

Według agencji AP Dung był charyzmatycznym premierem, dobrym mówcą, swobodnie czuł się w towarzystwie przywódców zagranicznych, przyciągnął do kraju wiele inwestycji. Zdobył uznanie wielu Wietnamczyków przeciwstawiając się Chinom w sporach terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Jednak w rządzącej partii obciążano go winą za złą kondycję wielkich przedsiębiorstw państwowych i upadek niektórych konglomeratów. Wielu podejrzliwie spoglądało też na jego bliskie kontakty z bardzo bogatymi Wietnamczykami. Zdaniem wielu osób Dung nie podejmował wystarczających działań, by walczyć z endemiczną korupcją i zreformować rozdęty sektor publiczny.

Według analityków mianowanie nowych wietnamskich przywódców nabrało tempa, gdyż liczni politycy odchodzą ostatnio na emeryturę, a także, aby przygotować wizytę prezydenta USA Baracka Obamy w Wietnamie zaplanowaną na koniec maja. (PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil