Wietnam: Nguyen Tan Dung odwołany ze stanowiska premiera

Po 10 latach na czele wietnamskiego rządu Nguyen Tan Dung został w środę odwołany przez parlament ze stanowiska premiera - poinformował rząd na swej stronie internetowej. Dunga odwołano na trzy miesiące przed upływem jego obecnej kadencji.

Associated Press podkreśla, że odejście Dunga było czystą formalnością po tym, gdy w styczniu przegrał batalię o kierowanie Komunistyczną Partią Wietnamu. Drugą pięcioletnią kadencję na czele KPW zapewnił sobie wtedy Nguyen Phu Trong.

Nowym szefem rządu zostanie jeden z dotychczasowych wicepremierów Nguyen Xuan Phuc; Zgromadzenie Narodowe (parlament) Wietnamu ma go mianować w czwartek.

Agencja AP pisze, że Dung był charyzmatycznym premierem, dobrym mówcą, swobodnie czuł się w towarzystwie przywódców zagranicznych, przyciągnął do kraju wiele inwestycji. Zdobył uznanie wielu Wietnamczyków przeciwstawiając się Chinom w sporach terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Jednak w rządzącej partii obciążano go winą za złą kondycję wielkich przedsiębiorstw państwowych, upadek takich konglomeratów jak Shipbuilding Industry Group, czy Vietnam Shipping Lines. Wielu podejrzliwie spoglądało też na jego bliskie kontakty z bardzo bogatymi Wietnamczykami. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil