Wierni nie rezygnują z pielgrzymek do Włoch

2020-02-28 18:07
publikacja
2020-02-28 18:07
fot. Matteo Nardone / Forum

Dotąd nikt nie zrezygnował z pielgrzymki do Włoch ze względu na koronawirusa – informują przedstawiciele biur podróży, które na Pomorzu organizują wyjazdy m.in. w ramach Narodowej Pielgrzymki do Rzymu. Zapewniają, że zainteresowanie podróżą do Wiecznego Miasta wciąż jest duże.

Założeniem Narodowej Pielgrzymki do Rzymu jest modlitewne zjednoczenie Polaków w Watykanie wokół osoby i dziedzictwa, jakie zostawił Polsce i światu św. Jan Paweł II. Wierni ze wszystkich polskich diecezji 17 maja zgromadzą się na placu św. Piotra, gdzie o godz. 10.30 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem papieża Franciszka.

W archidiecezji gdańskiej i diecezji pelplińskiej podróże w ramach Narodowej Pielgrzymki do Rzymu zaplanowano na przełomie kwietnia i maja.

Rzecznik diecezji pelplińskiej ks. dr Ireneusz Smagliński w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że ruch pielgrzymkowy jest obecnie zindywidualizowany. Diecezje przeważnie nie podejmują się organizacji jednego, wspólnego wyjazdu.

"W organizację pielgrzymek zaangażowane są poszczególne parafie we współpracy z biurem podróży lub sami księża, którzy wspólnie z wiernymi ustalają trasę oraz program wyprawy" – powiedział.

W archidiecezji gdańskiej przy parafii św. Jacka w Straszynie funkcjonuje duszpasterstwo, które zajmuje się organizacją pielgrzymek dla osób indywidualnych, jak i większej grupy wiernych. Z oferty skorzystają m.in. wierni z parafii św. Wawrzyńca w Luzinie na Kaszubach. Na 12-dniową wyprawę do Włoch zabiera ich w maju proboszcz ks. Waldemar Waluk. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie Rzymu, udział w modlitwie Anioł Pański na placu Św. Piotra, wizytę w San Giovanni Rotondo, gdzie wierni pomodlą się przy grobie św. ojca Pio.

Ks. Waluk w rozmowie z PAP przyznał, że w ostatnich dniach jedna z osób, która zgłosiła swój udział w pielgrzymce, dopytywała, czy w związku informacjami o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wyjazd zostanie odwołany, ale – jak dodał – nikt do tej pory nie zrezygnował.

Ofertę do wiernych diecezji pelplińskiej i archidiecezji gdańskiej kieruje również biuro podróży Kaszub Travel, które z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły organizuje od 24 kwietnia do 3 maja pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Włoch.

Jak zapewniała PAP przedstawicielka firmy, zainteresowanie wyprawą wciąż jest duże i do tej pory żadna z parafii nie zrezygnowała z wyjazdu. "Mamy nadzieję, że w związku z epidemią nie będziemy musieli go odwołać"– dodała.

Zagrożenie koronawirusem we Włoszech spowodowało załamanie w turystyce pielgrzymkowej do tego kraju.

W czwartek minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio podkreślił, że zagraniczni turyści i inwestorzy mogą bez obaw przyjeżdżać do Italii. Jak zaznaczył, koronawirus szerzy się na bardzo ograniczonym obszarze i dlatego nie ma się czego obawiać. Potępił rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat Włoch, bo – jak dodał – szkodzą one ich reputacji. Zapowiedział, że władze w Rzymie będą codziennie informować rządy innych państw i ambasady o przebiegu kryzysu. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kkk1111
te pielgrzymki powinny byc odgórnie przez rząd zakazane na czas epidemii ,dlatego ze jakis nawiedzony ma zamiar sobie papieża obejrzeć ,inni maja potem byc narażeni na chorobę ,jak chca jechać to prosze ale potem izolować na jakieś wyspie w oddaleniu od reszty i leczyc na własny koszt ,za głupotę sie płaci ale dlaczego te pielgrzymki powinny byc odgórnie przez rząd zakazane na czas epidemii ,dlatego ze jakis nawiedzony ma zamiar sobie papieża obejrzeć ,inni maja potem byc narażeni na chorobę ,jak chca jechać to prosze ale potem izolować na jakieś wyspie w oddaleniu od reszty i leczyc na własny koszt ,za głupotę sie płaci ale dlaczego mamy cierpieć wszysty
ikado09
Powrót z Włoch tylko na piechotę !!
carlito1
jasne, że nie... przecież wczoraj dałem 200zł na tacę to co może mi się stać?
kkk1111
juz ci sie stało ,ale tego nie odczuwasz uważasz ze wszystko jest w porządku tylko inni sa dziwni

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki