REKLAMA

Wielton nie zdecydował jeszcze o terminie publikacji strategii grupy do '25

2022-10-04 11:16
publikacja
2022-10-04 11:16

Wielton, w związku z możliwymi dużymi turbulencjami m.in. na rynku nośników energii jesienią i zimą, nie zdecydował jeszcze o terminie publikacji strategii grupy do 2025 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie pierwszy wiceprezes spółki Mariusz Golec. Dodał, że Wielton planuje zainwestować w budowę i wyposażenie nowego zakładu do produkcji chłodni ok. 60 mln zł.

"Okres jesienno-zimowy zapowiada się jako czas dużych turbulencji m.in. w zakresie nośników energii. Dlatego chociaż prowadzimy prace nad strategią, nie zdecydowaliśmy jeszcze o terminie jej publikacji. Będziemy obserwować sytuację bieżącą i z miesiąca na miesiąc decydować, czy warunki na rynku są wystarczająco przewidywalne, by móc zakończyć prace nad strategią i przedstawić ją inwestorom" - zapowiedział wiceprezes.

Na początku marca 2022 roku producent przyczep, naczep i zabudów samochodowych w związku z konfliktem zbrojnym Rosji z Ukrainą, odwołał cele na 2022 rok i odłożył publikację strategii grupy na lata 2022-25. Mariusz Golec mówił wówczas w wywiadzie dla PAP Biznes, że publikacja strategii może nastąpić późną jesienią br.

Grupa, do której należy m.in. fabryka w Wieluniu kontynuuje program inwestycyjny.

Pod koniec sierpnia Wielton poinformował, że otrzyma od Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) wsparcie w wysokości do 20 mln zł dla nowej inwestycji na terenie gminy Wieluń.

"Inwestycje, na które otrzymaliśmy wsparcie ze strony ŁSSE, dotyczą zakładów produkcyjnych w Wieluniu. Inwestujemy w rozbudowę mocy produkcyjnych, linię do produkcji wywrotek, wydział do produkcji komponentów, robotyzację produkcji tj. zakup laserów i robotów spawalniczych, a także przebudowę infrastruktury socjalnej. Łącznie planujemy zainwestować 50 mln zł" - powiedział wiceprezes.

"Jeśli chodzi o projekt, na który dostaliśmy wsparcie z NCBiR, to do końca 2023 roku na pewno zrealizujemy zakup linii i urządzeń do produkcji chłodni. Planujemy budowę nowego zakładu, a pierwsze chłodnie wyjadą z niego w 2024 roku. Koszt tej inwestycji to około 60 mln zł" - dodał.

Wielton od 2017 roku na podstawie umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace nad projektem nowej naczepy chłodniczej.

"Pracujemy nad strategią dla chłodni i sposobem ich wdrożenia na rynek. Nie skupiamy się tylko na standardowych produktach, ale poszukujemy rozwiązań innowacyjnych i zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Między innymi myślimy o wykorzystaniu osi napędzanej elektrycznie i możliwości odzysku energii" - powiedział Mariusz Golec.

W skład grupy Wielton, oprócz fabryki w Wieluniu, wchodzi m.in. producent naczep i przyczep do ciężarówek Fruehauf we Francji, niemiecki producent wywrotek i pojazdów specjalistycznych Langendorf, producent naczep na rynku brytyjskim Lawrence David.

Pod koniec 2021 roku grupa Wielton kupiła za 4,6 mln euro 80 proc. udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales, będącej producentem naczep i przyczep.

"Co do dalszej ekspansji, to aktualnie koncentrujemy się na umacnianiu pozycji Grupy Wielton na rynkach, na których już dzisiaj jesteśmy obecni, widzimy tam dalszy potencjał do naszego rozwoju. Niemniej jednak analizujemy rynek pod względem szansy wzmocnienia Grupy, dlatego trudno jest wykluczyć w przyszłości kolejne przejęcia" - zapowiedział wiceprezes.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki