REKLAMA

Wielkie zaskoczenie z amerykańskiego rynku pracy. Dolar drożeje

2021-03-05 14:30, akt.2021-03-05 14:49
publikacja
2021-03-05 14:30
aktualizacja
2021-03-05 14:49
fot. ImageFlow / Shutterstock

Lutowy wzrost zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych okazał się przeszło dwukrotnie silniejszy od oczekiwań ekonomistów. W reakcji na raport BLS wyraźnie w górę poszły notowania dolara amerykańskiego. Wzrosły też rentowności obligacji rządu USA.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w lutym była o 379 tys. wyższa niż w styczniu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat wyraźnie wyższy od mediany szacunków ekonomistów na poziomie 182 tys.

/ Bankier.pl na podstawie danych BLS.

Wyraźnie w górę zrewidowano dane za styczeń. W styczniu gospodarka USA utworzyła 166 tysięcy nowych miejsc pracy (pierwotnie raportowano tylko 49 tys.) po fatalnym rozczarowaniu w grudniu, gdy odnotowano (po rewizji) ubytek aż 306 tys. etatów. Dla porównania, w listopadzie ogromnym rozczarowaniem okazał się wzrost na poziomie 245 tysięcy (później zrewidowany w górę - do 336 tysięcy – a następnie znacząco w dół – do 264 tys.).

Sektor prywatny zwiększył zatrudnienie o 465 tys. Najwięcej etatów przybyło w sektorze rozrywki i zakwaterowania (355 tys.), co było efektem znoszenia antycovidowych restrykcji w kolejnych stanach. W usługach biznesowych przybyło 63 tys. miejsc pracy, w handlu detalicznym 41,1 tys., a w opiece medycznej o socjalnej 45,6 tys.

Przeciętne wynagrodzenie godzinowe okazało się o 0,2% wyższe niż w styczniu, co jest wynikiem wyższym od oczekiwanego przez ekonomistów wzrostu o 0,1% mdm. Nieoczekiwanie istotnemu skróceniu uległ średni tydzień pracy – z 34,9 do 34,6 godzin.

Warto pamiętać, że tak w zasadzie mówimy nie tyle o wzroście zatrudnienia w USA,  co o próbie odrobienia strat z zeszłorocznego lockdownu. Przez poprzednie 10  miesięcy amerykańskie firmy przywróciły jedynie 12,7 mln miejsc pracy z 22,1 milionów utraconych w marcu i kwietniu 2020 roku.

Stopa bezrobocia (agregat U-3) w lutym obniżyła się z 6,3% do 6,2%. Niezależne od danych urzędowych badanie aktywności zawodowej (BAEL) pokazało, że liczba pracujących w lutym  wzrosła o 208 tysięcy, a liczba bezrobotnych zmalała o 158 tys. Tylko nieznacznie wzrosła (o 18 tys.) za to liczba biernych zawodowo.

Początkowa reakcja rynku była bardzo pozytywna dla dolara. Kurs EUR/USD obniżył się z 1,1934 do 1,1892, by jednak następnie wzrosnąć do 1,1925 o godzinie 14:48. W górę poszły notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500, które zwyżkowały o 0,8%. Podręcznikowo zachował się także rynek długu, gdzie rentowność 10-letnich obligacji USA podniosła się z 1,55% do 1,58%.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lorelie
379 tys wzrost po 3000000 spadku :)
bha
Zaskoczenie czym ilością, a nie jakością bo co to są w większości % od dawna już za oferty pracy pewnie sezonowe, czasowe i za minimalne minimum lub niewiele więcej i cóż... czar niby zaskoczenia prysł.
kimdzongtusk
Druk jest jak widac lekiem na wszystkie bolączki . Tak jak Kolega pisze niżej: poł etatu wg europejskich standartów tam jest liczone jako etat nawet, jak to wystarczy na opłacenie połowy czynszu .
jes
Ostrzeżenie. Dobre dane a to znaczy, że będzie giełda spadać !!!
demeryt_69
Pełny etat w Stanach to zatrudnienie na co najmniej 21 godziny tygodniowo bez jakichkolwiek świadczeń czy ubezpieczenia zdrowotnego - nie do pomyślenia w socjalistycznej Europie :)
mooooo
El dorado,, ale nikt słowem nie wspomina że usa przekroczyły 28 biliona długu.
meryt
mooooo "El dorado,, ale nikt słowem nie wspomina że usa przekroczyły 28 biliona długu"

Jest nowy lider :)
Przebito 40 :)

"W samym czwartym kwartale zobowiązania z tytułu AFRE - "zagregowanego finansowania realnej gospodarki" (kiedyś TSF - total social financing), najszerszej miary
mooooo "El dorado,, ale nikt słowem nie wspomina że usa przekroczyły 28 biliona długu"

Jest nowy lider :)
Przebito 40 :)

"W samym czwartym kwartale zobowiązania z tytułu AFRE - "zagregowanego finansowania realnej gospodarki" (kiedyś TSF - total social financing), najszerszej miary zadłużenia publikowanej przez bank centralny - zwiększyły się nieznacznie w stosunku do deklarowanej przez Pekin wielkości gospodarki. Na koniec ubiegłego roku przekroczyły 280 proc. PKB i były o ponad 25 p. proc. wyższe niż rok wcześniej"
wtomek
"okazał się przeszło dwukrotnie silniejszy od oczekiwań ekonomistów." na cholerę te matołectwo ekonomiczne jest, bierze pieniądze itd. Hydraulików wszędzie brakuje.
cieszynmiasto
No i kolejny raz wycisnęło spekulantów z rynku długu

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki