Wielkie banki "ustawiały" cenę złota?

analityk Bankier.pl

„Rynek rynkiem, ale ktoś tym wszystkim i tak pewnie steruje” – do takiego przekonania nie trudno dojść czytając kolejne doniesienia o wyrokach lub śledztwach w sprawie manipulowania kolejnymi rynkami. Amerykańskie władze badają, czy 10 dużych banków "ustawiało" ceny złota i innych metali.

(ingimage)

Pod lupą śledczych z wydziału antymonopolowego Departamentu Skarbu znalazła się aktywność banków na rynku złota, srebra, platyny i palladu – informuje „Wall Street Journal”. Równolegle Komisja ds. Rynku Kontraktów Terminowych (CFTC) uruchomiła w tej sprawie cywilne śledztwo.

Analizie poddane mają zostać działania m.in Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS. Chociaż nie znamy szczegółów śledztwa, można założyć, że dotyczy ono przede wszystkim nieprawidłowości podczas fixingów cen. Ustalanie cen przez największe instytucje finansowe ma długą, liczoną w dekadach historię jednak mechanizm ten w ostatnich latach był pod szczególną obserwacją władz ze względu na możliwe manipulacje.

Polowanie na banksterów

Uruchomione w USA postępowanie to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Zobacz też: Kary i grzywny wrzucamy w koszty

Kary nakładano także za niedozwolone praktyki stosowane na rynkach surowców. W maju ubiegłego roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ~Ruben

Wcale nie jestem zaskoczony, spontan i przypadek to domena dziecięcej piaskownicy i to tylko do czasu...deficyt wolnej przestrzeni rodził rodzaj ustawki

! Odpowiedz
0 13 ~roger45

Byloby dziwne jakby nikt nie sterowal. bardzo dziwne

! Odpowiedz
0 12 ~Ajwaj

Jak to się mówi: "zawsze jest jakiś kierownik". Kto przez więcej niż kilka lat ma do czynienia z rynkiem czuje, że tak jest na wiekszości instrumentów.

! Odpowiedz
3 14 ~roger45

Moze nie na temat, ale na tle Oscarow przyszlo mi do glowy, ze o ogromnym upadku politykow Zachodu swiadczy stosunek ich do Snowdena. Film o nim dostal Oscara.
Snowden pokazal, ze jestesmy inwigilowani na niewiarygodna skale, lacznie z najwyzszymi politykami i urzedami EU, tak wielka, ze pare lat temu kogos co by to twierdzil uznano by za oszoloma.
A mimo to EU stchorzyla, zeby faceta wziac pod opieke. Nie stchorzyla Rosja, zapewne placi teraz za to.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~mall

Rosja nie płaci, tylko jest taka sama, służby wywiadowcze większych krajów są wszędzie, tylko Polska ich nie ma. A te co ma to są na usługach innych agencji.

! Odpowiedz
0 21 ~Eryk

Ten cały nadzór współpracuje z bankami i mydlą oczy nakładając kary w wysokościach śmiesznych niewspółmiernych do całego procederu na którym to banki spekulacyjne zarabiają nie miliony a miliardy $

! Odpowiedz
0 32 ~Dżejms

To są kpiny. Jakie kary? Powinni płacić wszystkim co stracili odszkodowania a potem pozbawienie koncesji. Szkoda gadać.

! Odpowiedz
2 1 ~bronek

Co najlepsze to samo jest z ceną ropy, gdyby kupowały jedynie rafinerie to dawno by cena zeszła poniżej 20usd, a jak kupuje spekuła to robi co chce

! Odpowiedz
14 6 ~rr

czyli Au jest mocno przewartościowane....

! Odpowiedz
5 14 ~demon

raczej niedowartosciowane

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -1,45% 1 426,40
2019-07-19 22:59:00
MIEDŹ 1,81% 6 074,75
2019-07-19 20:00:00
ROPA 0,46% 62,84
2019-07-19 22:59:00
SREBRO -0,98% 16,23
2019-07-19 22:59:00
PLATYNA -0,86% 849,45
2019-07-19 22:59:00

Znajdź profil