Wielkie banki "ustawiały" cenę złota?

analityk Bankier.pl

„Rynek rynkiem, ale ktoś tym wszystkim i tak pewnie steruje” – do takiego przekonania nie trudno dojść czytając kolejne doniesienia o wyrokach lub śledztwach w sprawie manipulowania kolejnymi rynkami. Amerykańskie władze badają, czy 10 dużych banków "ustawiało" ceny złota i innych metali.

(ingimage)

Pod lupą śledczych z wydziału antymonopolowego Departamentu Skarbu znalazła się aktywność banków na rynku złota, srebra, platyny i palladu – informuje „Wall Street Journal”. Równolegle Komisja ds. Rynku Kontraktów Terminowych (CFTC) uruchomiła w tej sprawie cywilne śledztwo.

Analizie poddane mają zostać działania m.in Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS. Chociaż nie znamy szczegółów śledztwa, można założyć, że dotyczy ono przede wszystkim nieprawidłowości podczas fixingów cen. Ustalanie cen przez największe instytucje finansowe ma długą, liczoną w dekadach historię jednak mechanizm ten w ostatnich latach był pod szczególną obserwacją władz ze względu na możliwe manipulacje.

Polowanie na banksterów

Uruchomione w USA postępowanie to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Zobacz też: Kary i grzywny wrzucamy w koszty

Kary nakładano także za niedozwolone praktyki stosowane na rynkach surowców. W maju ubiegłego roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 15 ~obserwator11

Wysoka cena metali ujawnia słabość walut papierowych dodrukowywanych w ostatnich latach na niespotykaną w historii ludzkości skalę. Największe banki będące udziałowcami emitentów owych walut spekulują zatem kontraktami terminowymi na złoto i srebro w celu zaniżania wartości kruszców i dzięki temu utrzymują ceny fizycznych metali na zaniżonych poziomach. To daje złudzenie stabilnej wartości drukowanego papieru. Zabawa z kontraktami terminowymi sprawia, że fizyczne kruszce są coraz trudniej dostępne a już prawie zupełnie niedostępne w ilościach większych. Doprowadzi to wkrótce do rozejścia się ceny kontraktów terminowych i fizycznych metali ze względu na brak tych drugich w skarbcach giełd. Utrzymywanie niskiej ceny złota jest kosztowne, ale jak widać są to koszty chętnie ponoszone przez owe banki...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~franek

Powinienes dopisac...w rezultacie nastapi kolejny kryzys oraz wielkie ajwaj ze owe banki sa zbyt wielkie by upasc.
Wartosc derywat to 700 trylion$ ,dla porownania PKB USA to ok 17trylion (wg anlosaskiej miary
https://www.secfinmonitor.com/otc-derivatives-market-notional-tops-700-trillion-but-gross-credit-exposure-the-number- to-watch-drops-to-3-trillion/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Zdzicho

Koszty utrzymywania niskiej ceny zlota sa pokrywane poprzez nowo wydrukowane przez FED pieniadze , ktore nie sa przekazywane na rynek , ale sa odkladane na konta tychze bankow . Jak widzimy koszty sa zadne , a w koncu papierowe zloto czy papiery wartosciowe / bonds/ powoli nabieraja wirtualnej wartosci .

! Odpowiedz
6 15 ~typowynieżyt

...ale dlaczego , nikt nie chce powiedzieć ,że to żytki ,ceną manipulują ! - tylko podaje się ...banki !?....no dlaczego ? przecież o tym wszyscy wiedza ,a takie zakłamanie,,,, czyżby było one demokratyczne ?....

! Odpowiedz
5 3 ~gość

poczytaj trochę nieuku!!! Ortografia leży, a o światowej gospodarce chcesz się wypowiadać.

! Odpowiedz
1 2 ~franek odpowiada ~gość

Wedlug Ciebie np.zdania nie zaczyna sie z duzej litery,, znafco''?

! Odpowiedz
2 0 ~ryszard odpowiada ~franek

gościu: nie dopieprzaj się do marginesu a powiedz coś o meritum. Czy to nie wszystko jedno czy strzyżono czy golono? Może dobrze nazywać ich żytki aby nie być posądzony o anty. O kogo chodzi nawet znający się na ortografii domyślą się
A na marginesie gościu czy ty też noże chrzczony?

! Odpowiedz
0 13 ~facet50

Manipulacje metalami odbywają się już od dłuższego czasu, ale nic bankom nie udowodniono

! Odpowiedz
7 19 ~bono

A CHF to czemu tak skoczył? Najpierw udzielić ludziom kredytów w wirtualnym CHF a później wywindować kurs CHF i przepis na gigantyczny zysk gotowy.

! Odpowiedz
0 23 ~rer

Forex, złoto i inne metale, giełda papierów wartościowych, obligacje i pozostałe długi, kredyty, surowce energetyczne, to wszystko było i jest oparte na spekulacji. Otoczką jest scena, aktorzy i reżyser oraz popyt i podaż.

! Odpowiedz
2 9 ~Michał

Ale odróżnijmy spekulację od manipulacji, bo to pierwsze nie jest niczym złym przecież.

! Odpowiedz
2 2 ~Robert odpowiada ~Michał

Niezłych czasów dożyłem skoro czytam że spekulacja nie jest niczym złym.

Wkrótce zapewne to nie oszustów i spekulantów ale ludzi którzy uczciwie wytwarzają realne dobra będziemy wytykać palcami...

! Odpowiedz
1 0 ~Ryszard odpowiada ~Michał

Michałku, a od kiedy to spekulacja nie jest niczym złym Czy przypadkiem zamiast rozczytywać sie w ewangelii lub przykazaniach tow. Lenina poświęciłeś si na studiowanie talmudu?
Nawet Mahomet uczył że lichwa jest grzechem. Paniał

! Odpowiedz
0 19 ~lichwiarze

A propos banków... Sprawa z lichwą w Alior Bank:

Totalny odjazd - Alior Bank z pożyczką o prowizji 33%. Wyyyyyyyyyyższa kultura bankowości.
Czy Alior Bank zdefiniował nowy szczyt zdzierstwa? W najnowszej promocji pożyczki gotówkowej opłata przygotowawcza wyniesie aż 1/3 pożyczanej kwoty. To nowy rekord Polski. Najgorsze jest to, że wszystko jest w absolutnej zgodzie z przepisami, a do lichwy w rozumieniu prawa tej ofercie jeszcze baaaaaaaaaaardzo daleko.

więcej tu-http://wilczko.blox.pl/2015/01/Totalny-odjazd-Alior-Bank-z-pozyczka-o-prowizji.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 19 ~FredKrugerrand

Nie, to jeszcze nie jest totalny odjazd. Totalnym odjazdem jest to, że bank pożycza (Alior na 33%) środki, których nie ma. Wpisuje sobie do komputera liczby, które nazywa pożyczką lub kredytem i każde od tego płacić odsetki dłużnikowi. Tylko 2,5% pożyczki musi mieć pokrycie w depozytach. Resztę środków banki tworzą z niczego poprzez kredyt, od którego pobierają odsetki - odsetki których nie ma w systemie. Ponad 90% kreacji waluty odbywa się przez kredyt bankowy. Walutę bazową pod kredyt tworzą banki centralne, które należą do banków komercyjnych. Ten mechanizm to zalegalizowane oszustwo jakiego świat nigdy nie widział https://www.youtube.com/watch?v=iFDe5kUUyT0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~maciek

kredyciarze widzę, że wszędzie mają tendencje do nierozumienia, że nikt charytatywnie nie pracuje od takie człowieki :D

! Odpowiedz
0 0 ~Bat

Pokazywanie oferty na jednym przykładzie z gazety. Wiadomo, że takie oferty są liczone indywidualnie. Ja przeliczyłem to dla siebie i wyszło RRSO koło 16%... Totalna nierzetelności w podawaniu informacji.

! Odpowiedz
0 0 ~reka

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 16 ~pa

Jeżeli MOGĄ manipulować i na tym zarabiać, to BĘDĄ to robić z pewnością. Przecież to aż tak proste.

! Odpowiedz
0 2 ~eryk

i dla tego czeka nas jeszcze spadek a potem wystrzał w kosmos z ceną AU spekula musi zarobić na spadkach i wzrostach.

! Odpowiedz
7 8 ~jko55

haha - panstwowe jest be a prywatne jest konkurencyjne i lepsze - oto bajki neoliberałów na czele z Balcerowiczem
a tu prosze - każdy orze jak moze zeby innych wycyckać
nie mam krzy zaufania do prywatnego - oczywiscie chodzi mi o instytucje gdzie wszystko jest bezosobowe - bo moj sasiad kowalski który ma prawatny ogródek i cos tam jeszcze moze byc wspaniałym uczciwym człowiekiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~pa

To korporacje nadają ton polityce państwa, dyktują regulacje wygodne dla siebie i nieszczą w ten sposób konkurencję. Panstwo służy im po prostu za wygodnego, przygłupiego pachoła, którego można sobie kupić.

! Odpowiedz
0 4 ~mbnr

prywatne ale nie monopol ani oligopol

! Odpowiedz
0 1 ~okutrfv9

Ekonomista Steve Keen pisze, że neoliberalizm gospodarczy nie jest teorią naukową, ponieważ opiera się na wstępnych, ideologicznych i błędnych (wewnętrznie sprzecznych) założeniach.

! Odpowiedz
0 9 ~dfg

buuuuhhhheee - świat oparty jest na oszustwie ... czyż nie?

! Odpowiedz
0 10 ~hehe

Biedak posiadający 1 dolara z lewarem na 1200 może zająć pozycję krótka na uncji złota. Brzmi absurdalnie co? Welcome on gold stock.

! Odpowiedz
5 7 ~Mama

Fszystko fajnie, tylko jakoś coraz trudniej kupić Au.

! Odpowiedz
2 5 ~seth

bo cena spadła i nikt nie chce stracić, po kupnie na górce.

! Odpowiedz
1 6 ~rtr

miałeś jakieś problemy z zakupem Au??

! Odpowiedz
1 3 ~fanau

Bardzo łatwo jest kupić. Nie chce robić reklamy ale choćby w Poznaniu w City Center.

! Odpowiedz
0 0 ~pa

Tylko jeżeli kupujesz na tony...

! Odpowiedz
11 4 ~Sensei

Złoto napompowali, teraz czas na spadki.

! Odpowiedz
14 6 ~rr

czyli Au jest mocno przewartościowane....

! Odpowiedz
5 14 ~demon

raczej niedowartosciowane

! Odpowiedz
6 3 ~retro odpowiada ~demon

ci którym zależy na tym by było jak najdroższe (czykli głównie ludziom o skrajnych poglądach prawicowych którzy wieszczą bliski koniec fiata) oczywiście będą twierdzili że jest niedowartościowane, czyż nie jest to dziwne, to wam powinno zależeć by było jak najtańsze, by można było zatankować Au na maxa by mieć go jak najwięcej przed światową zwałą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~pa odpowiada ~retro

O, ja bym bardzo chciał, żeby cena wyrażona w PLN spadła. To niecierpliwość przez nich przemawia. ;) Niektórzy powinni zrozumieć wreszcie, że złoto to nie jest instrument do zarabiania, tylko do przechowania wartości w dłuższym okresie (dekady). I w tej roli sprawdza się wyśmienicie. I nie trzeba żadnego wielkiego resetu, żeby widzieć jak zmienia się cena fiat do złota w długim okresie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 32 ~Dżejms

To są kpiny. Jakie kary? Powinni płacić wszystkim co stracili odszkodowania a potem pozbawienie koncesji. Szkoda gadać.

! Odpowiedz
2 1 ~bronek

Co najlepsze to samo jest z ceną ropy, gdyby kupowały jedynie rafinerie to dawno by cena zeszła poniżej 20usd, a jak kupuje spekuła to robi co chce

! Odpowiedz
0 21 ~Eryk

Ten cały nadzór współpracuje z bankami i mydlą oczy nakładając kary w wysokościach śmiesznych niewspółmiernych do całego procederu na którym to banki spekulacyjne zarabiają nie miliony a miliardy $

! Odpowiedz
3 14 ~roger45

Moze nie na temat, ale na tle Oscarow przyszlo mi do glowy, ze o ogromnym upadku politykow Zachodu swiadczy stosunek ich do Snowdena. Film o nim dostal Oscara.
Snowden pokazal, ze jestesmy inwigilowani na niewiarygodna skale, lacznie z najwyzszymi politykami i urzedami EU, tak wielka, ze pare lat temu kogos co by to twierdzil uznano by za oszoloma.
A mimo to EU stchorzyla, zeby faceta wziac pod opieke. Nie stchorzyla Rosja, zapewne placi teraz za to.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~mall

Rosja nie płaci, tylko jest taka sama, służby wywiadowcze większych krajów są wszędzie, tylko Polska ich nie ma. A te co ma to są na usługach innych agencji.

! Odpowiedz
0 12 ~Ajwaj

Jak to się mówi: "zawsze jest jakiś kierownik". Kto przez więcej niż kilka lat ma do czynienia z rynkiem czuje, że tak jest na wiekszości instrumentów.

! Odpowiedz
0 13 ~roger45

Byloby dziwne jakby nikt nie sterowal. bardzo dziwne

! Odpowiedz
0 9 ~Ruben

Wcale nie jestem zaskoczony, spontan i przypadek to domena dziecięcej piaskownicy i to tylko do czasu...deficyt wolnej przestrzeni rodził rodzaj ustawki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -1,45% 1 426,40
2019-07-19 22:59:00
MIEDŹ 1,81% 6 074,75
2019-07-19 20:00:00
ROPA 0,46% 62,84
2019-07-19 22:59:00
SREBRO -0,98% 16,23
2019-07-19 22:59:00
PLATYNA -0,86% 849,45
2019-07-19 22:59:00

Znajdź profil