Wielkie banki "ustawiały" cenę złota?

Michał Żuławiński2015-02-24 08:27analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-24 08:27
ingimage

„Rynek rynkiem, ale ktoś tym wszystkim i tak pewnie steruje” – do takiego przekonania nie trudno dojść czytając kolejne doniesienia o wyrokach lub śledztwach w sprawie manipulowania kolejnymi rynkami. Amerykańskie władze badają, czy 10 dużych banków "ustawiało" ceny złota i innych metali.

(ingimage)

Pod lupą śledczych z wydziału antymonopolowego Departamentu Skarbu znalazła się aktywność banków na rynku złota, srebra, platyny i palladu – informuje „Wall Street Journal”. Równolegle Komisja ds. Rynku Kontraktów Terminowych (CFTC) uruchomiła w tej sprawie cywilne śledztwo.

Analizie poddane mają zostać działania m.in Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS. Chociaż nie znamy szczegółów śledztwa, można założyć, że dotyczy ono przede wszystkim nieprawidłowości podczas fixingów cen. Ustalanie cen przez największe instytucje finansowe ma długą, liczoną w dekadach historię jednak mechanizm ten w ostatnich latach był pod szczególną obserwacją władz ze względu na możliwe manipulacje.

Polowanie na banksterów

Uruchomione w USA postępowanie to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Zobacz też: Kary i grzywny wrzucamy w koszty

Kary nakładano także za niedozwolone praktyki stosowane na rynkach surowców. W maju ubiegłego roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~obserwator11
Wysoka cena metali ujawnia słabość walut papierowych dodrukowywanych w ostatnich latach na niespotykaną w historii ludzkości skalę. Największe banki będące udziałowcami emitentów owych walut spekulują zatem kontraktami terminowymi na złoto i srebro w celu zaniżania wartości kruszców i dzięki temu utrzymują ceny Wysoka cena metali ujawnia słabość walut papierowych dodrukowywanych w ostatnich latach na niespotykaną w historii ludzkości skalę. Największe banki będące udziałowcami emitentów owych walut spekulują zatem kontraktami terminowymi na złoto i srebro w celu zaniżania wartości kruszców i dzięki temu utrzymują ceny fizycznych metali na zaniżonych poziomach. To daje złudzenie stabilnej wartości drukowanego papieru. Zabawa z kontraktami terminowymi sprawia, że fizyczne kruszce są coraz trudniej dostępne a już prawie zupełnie niedostępne w ilościach większych. Doprowadzi to wkrótce do rozejścia się ceny kontraktów terminowych i fizycznych metali ze względu na brak tych drugich w skarbcach giełd. Utrzymywanie niskiej ceny złota jest kosztowne, ale jak widać są to koszty chętnie ponoszone przez owe banki...
~franek
Powinienes dopisac...w rezultacie nastapi kolejny kryzys oraz wielkie ajwaj ze owe banki sa zbyt wielkie by upasc.
Wartosc derywat to 700 trylion$ ,dla porownania PKB USA to ok 17trylion (wg anlosaskiej miary
https://www.secfinmonitor.com/otc-derivatives-market-notional-tops-700-trillion-but-gross-credit-exposure-the-number-
Powinienes dopisac...w rezultacie nastapi kolejny kryzys oraz wielkie ajwaj ze owe banki sa zbyt wielkie by upasc.
Wartosc derywat to 700 trylion$ ,dla porownania PKB USA to ok 17trylion (wg anlosaskiej miary
https://www.secfinmonitor.com/otc-derivatives-market-notional-tops-700-trillion-but-gross-credit-exposure-the-number-to-watch-drops-to-3-trillion/
~Zdzicho
Koszty utrzymywania niskiej ceny zlota sa pokrywane poprzez nowo wydrukowane przez FED pieniadze , ktore nie sa przekazywane na rynek , ale sa odkladane na konta tychze bankow . Jak widzimy koszty sa zadne , a w koncu papierowe zloto czy papiery wartosciowe / bonds/ powoli nabieraja wirtualnej wartosci .
~typowynieżyt
...ale dlaczego , nikt nie chce powiedzieć ,że to żytki ,ceną manipulują ! - tylko podaje się ...banki !?....no dlaczego ? przecież o tym wszyscy wiedza ,a takie zakłamanie,,,, czyżby było one demokratyczne ?....
~gość
poczytaj trochę nieuku!!! Ortografia leży, a o światowej gospodarce chcesz się wypowiadać.
~franek odpowiada ~gość
Wedlug Ciebie np.zdania nie zaczyna sie z duzej litery,, znafco''?
~ryszard odpowiada ~franek
gościu: nie dopieprzaj się do marginesu a powiedz coś o meritum. Czy to nie wszystko jedno czy strzyżono czy golono? Może dobrze nazywać ich żytki aby nie być posądzony o anty. O kogo chodzi nawet znający się na ortografii domyślą się
A na marginesie gościu czy ty też noże chrzczony?
~facet50
Manipulacje metalami odbywają się już od dłuższego czasu, ale nic bankom nie udowodniono
~bono
A CHF to czemu tak skoczył? Najpierw udzielić ludziom kredytów w wirtualnym CHF a później wywindować kurs CHF i przepis na gigantyczny zysk gotowy.
~rer
Forex, złoto i inne metale, giełda papierów wartościowych, obligacje i pozostałe długi, kredyty, surowce energetyczne, to wszystko było i jest oparte na spekulacji. Otoczką jest scena, aktorzy i reżyser oraz popyt i podaż.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki