Wielkie banki rzucają kłody pod nogi kontraktom na bitcoina

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Wejście bitcoina na „salony” rynków finansowych nie obywa się bez problemów. Choć dwie giełdy (Cboe i CME) zapowiedziały już debiut kontraktów terminowych, wygląda na to, że niektóre amerykańskie banki działające na Wall Street mają z tym instrumentem spory kłopot.

Jak wynika z informacji Wall Street Journal, Bank of America Merrill Lynch, Citigroup oraz Royal Bank of Canada nie zamierzają wprowadzać w swojej ofercie możliwości inwestowania w kontrakty terminowe na bitcoina, które już w najbliższą niedzielę zadebiutują na giełdzie Cboe, a tydzień później na CME. Także w ankiecie przeprowadzonej przez dziennik „Financial Times” kilka podmiotów spośród dziesięciu największych brokerów nieoficjalnie zadeklarowało, że nie od razu zacznie oferować swoim klientom dostęp do kontraktów na bitcoina. ABN Amro poinformowało klientów, że zaoferuje dostęp do kontraktów na bitcoina tylko klientom, którzy poproszą o to na piśmie i tylko w ograniczonym zakresie ryzyka. Natomiast Goldman Sachs będzie rozpatrywał każdą prośbę klienta indywidualnie – podał Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródło.

(YAY Foto)

W oświadczeniu przesłanym przez amerykańską branżową organizację Futures Industry Association, grupującą m.in. banki Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan oraz Citigroup, wyrażana jest obawa, że tak szybkie wprowadzenie kontraktów terminowych na bitcoina „nie pozwoliło na właściwe omówienie i przygotowanie instrumentów”. Brokerzy obawiają się, że to na nich spadną ewentualne negatywne skutki dużej zmienności bitcoina.

Czego jeszcze obawiają się wielkie międzynarodowe banki? Inwestorzy zajmujący pozycję na kontraktach terminowych wpłacają depozyt zabezpieczający, który jest procentową częścią ceny kontraktu. Wielkość depozytów jest ustalana indywidualnie dla każdego rodzaju kontraktu, bardzo często jest to jednak wartość jednocyfrowa. Tylko w przypadku instrumentów o dużej zmienności stosuje się dwucyfrowe depozyty zabezpieczające. Tak ma być właśnie dla bitcoina, gdzie wielkość depozytów ma sięgać 35-40 proc. Mimo to, brokerzy obawiają się, że gwałtowne zmiany cen bitcoina mogą spowodować bankructwa inwestorów, którzy zajęli przeciwne pozycje w stosunku do kierunku do zmiany cen kryptowaluty. A koszty tych bankructw będą musieli ponieść właśnie brokerzy.

Czego jeszcze boją się brokerzy? Działają oni na rynkach często tak, że starają się tworzyć własny rynek danego instrumentu dla swoich klientów. Wtedy, jeśli jeden z ich klientów jest zainteresowany zajęciem pozycji, nie muszą szukać innego klienta – występują w roli market makera (instytucji tworzącej rynek) i starają się odpowiedzieć na ofertę. Jednak tworzenie własnego rynku na bitcoina, instrument o tak wielkiej zmienności, jest dla banków zbyt ryzykowne, a także trudne od strony księgowej. Zatem na razie, jedyny sposób, w jaki banki będą się angażowały (o ile w ogóle będą), będzie polegał na dopasowywaniu do siebie przeciwstawnych ofert dwóch klientów.

Z bitcoinem banki mogą mieć także problem wizerunkowy. Wiele osób zajmujących wysokie stanowiska w bankach wypowiadało się na temat bitcoina i często nie było to stanowisko pozytywnie odnoszące się do tej kryptowaluty. Jamie Dimon, szef JP Morgan, największego banku w USA stwierdził wprost, że bitcoin to oszustwo. W negatywnym tonie na temat bitcoina wypowiadali się także nobliści Robert Shiller, Joseph Stiglitz i Paul Krugman, a także, prawdopodobnie najbardziej znany na świecie inwestor, Warren Buffet. I choć nie brakuje znanych osób ze świata finansów, którzy o bitcoinie wypowiadają się w pozytywnym tonie, to jednak w mediach i ludzkich umysłach bardziej zakotwiczają się opinie negatywne, w których przewijają się takie słowa jak „oszustwo”, „spekulacja”, „bańka”.

Zatem po pierwszym entuzjazmie wynikającym z dopuszczenia do obrotu nowych instrumentów, przychodzi refleksja, że ich start nie musi być wcale gładki. Obawy dużych instytucji mogą natomiast wykorzystać mniejsi i bardziej elastyczni gracze, którzy wejdą ze swoją ofertą na rynek, zgarniając zainteresowanych klientów.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 38 janciowodnik

Moim zdaniem Bitcoin - będzie zapamiętany jako największa głupota ludzi w dziejach świata.
Oto komputery rozwiązują równania w wyniku których generują nagrody - BitCoiny - za rozwiązanie określonych bloków równań. Ludzie napalają się na posiadanie tychże nagród.
To było już - ludzie napalali się na posiadanie rzadkich cebulek tulipanów przywiezionych z Chin. Albo podobnie ludzie napalali się na posiadania złota wykopanego podczas gorączki złota.
Schemat do złudzenia ten sam z chciwością w tle (zainwestuję-zarobię).
Tyle, że ten BTC to humbug, bo:
- żadna firma nic nie zleca do wykonania w BTC
- żadna firma nie zamawia nic w BTC
- podatków nie można płacić w BTC
Sieć BTC zatyka się przy 20 transakcjach na sekundę (VISA dopiero przy 2000).
Owszem w danym momencie może coś nawet i sprzedać, żeby uchodzić za firmę nowoczesną za lidera zmian.
Niestety - to humbug i typowa piramida finansowa. I skończy się jak piramida finansowa.
Ale zanim skończy dzielnie służy wszelkim mafiom i służbom specjalnym do transferu kasy, do płacenia za rozróby, napady, narkotyki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 12 czadfad

A ty na co się napalasz na papierki wydrukowane przez banki centralne, inflacje i zmuszanie ludzi na chama w inwestowanie i konsumpcje bo na lokacie i tak tylko tracisz??

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 pkc odpowiada czadfad

dlaczego za papierki którymi zapłacono mi za pracę mam kupować spekulacyjny zapis cyfrowy?

! Odpowiedz
1 36 sel

Za każdym artykułem o bitcoinie pokazują złotą monetę ze ślaczkami jakby to był bitcoin a to tylko wirtualny zapis na dysku a koło złota nawet nigdy nie stał.

! Odpowiedz
8 9 hfjdj

Wartość złota to też zapis na dysku. Jak pójdziesz do jubilera to sprzedasz je za tyle ile jest zapisane na ów dysku :)

! Odpowiedz
14 14 open_mind

Ludzie się rozpisali w komentarzach o podziemiu i powiązaniu z bitcoin a nie zadają sobie sprawy że system jaki mamy oficjalne to właśnie podziemie a podziemie jako takie tylko tylko filia systemu i dodatkowo łupie kasę. Tak smutne to jak się nam czasy genetycznie zdegenerowały. Zobaczcie czy w ostatnich czasach protesty społeczeństw coś zmieniły? np. Grecja, Walencja Polska, USA itd. Rządy za pomocą silnej machiny policyjno wojskowej wcisną protestantów do szeregu. I nie ma znaczenia na kogo byśmy nie głosowali. System gwarantuje nam jako taki poziom wyżywienia i wysoki zadłużenia oraz technologiczny tak - żyje się nam łatwiej i lepiej jak naszym ojcom i to tylko dzięki rozwojowi technologii to nie zasługa systemu. Wiem że to was zaszokuje ale to normalna fala rozwoju tym razem o zasięgu globalnym, nasze rozwiązanie? Póki co czytać więcej Marksa i Lenina to podpowiedz od ludzi z „Góry”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 bionikjaga

W Polsce już weekend.U Ciebie prawie.
Czy masz jakieś 5-10 ulubionych książek z których czerpiesz inspirację?
Jeśli tak, to czy mógłbyś wymienić tytuły i autorów.
Powiedzmy,że bardziej ciekawią mnie tytuły z ostatnich dwóch dekad niż klasyka ,którą wymieniłeś.
Dzięki.

! Odpowiedz
4 9 open_mind odpowiada bionikjaga

Ja czerpie wiedzę z obserwacji uwiedzionych przez propagandę i ich reakcje to wspaniale pole i jakie urodzajne. Trudno się nie zgodzić z tezą która twierdzi że ziemianie dobrowolnie zmieniają się w planetę niewolników w pętli zadłużenia i idiotów wtórnych, za pomocą nowoczesnej technologi, ekonomii i propagandy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 hfjdj odpowiada open_mind

Z mojej perspektywy nic się nie zmienia. Poprostu jak zawsze są pany i plebs. W różnych systemach/czasach różnie się to nazywało. Kilkaset lat temu nazywano normalnie króla królem, a plebs plebsem. Potem to się zmieniało, były też okresy że nie wolno było tak mówić. Obecnie nie tyle nie wolno co nie przystoi nazywać kogoś plebsem. Choć kto jest kto a co jest co widać od razu :) Dziękuję, u mnie weekend :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,32% 4,0768
2020-03-30 00:08:00
EUR/PLN 0,19% 4,5297
2020-03-30 00:07:00
EUR/USD -0,07% 1,1127
2020-03-30 00:08:00
CHF/PLN 0,32% 4,2753
2020-03-30 00:08:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil