REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wielki wyciek danych z baz polskiego wojska. MON przygląda się sprawie

2022-01-14 10:17, akt.2022-01-14 12:51
publikacja
2022-01-14 10:17
aktualizacja
2022-01-14 12:51
Wielki wyciek danych z baz polskiego wojska. MON przygląda się sprawie
Wielki wyciek danych z baz polskiego wojska. MON przygląda się sprawie
fot. WOT / / Flickr

Sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby; trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku - w ten sposób Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do piątkowej publikacji portalu Onet.pl, według której do sieci wyciekła baza zasobów polskiego wojska.

W piątek portal Onet.pl opublikował artykuł pt. "Gigantyczny wyciek danych z wojska. Ponad 1,7 mln pozycji w internecie", w którym napisano m.in., że do sieci wyciekła baza zasobów polskiego wojska.

Według portalu, niektóre informacje są niezwykle cenne dla obcych wywiadów. "Według naszego informatora, specjalisty od cyberbezpieczeństwa, bazę ściągali już użytkownicy z kilkunastu krajów, w tym z Rosji i Chin. Wyciek potwierdziliśmy nieoficjalnie w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi. Wojsko szuka w tej chwili winnych i szacuje straty" - czytamy w artykule.

Według Onet.pl wyciek nastąpił najprawdopodobniej z Szefostwa Planowania Logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. W publikacji czytamy, że znalezione w sieci informacje obejmują m.in. uzbrojenie polskiej armii, amunicję, części zamienne do maszyn bojowych czy specjalistyczne oprogramowanie, a "wśród ujawnionego sprzętu znajduje się też ten zakupiony przez polską armię w USA, Niemczech i Izraelu".

Do informacji portalu odniosło się w piątek rano Ministerstwo Obrony Narodowej. "Sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby. Trwa wyjaśnianie czy doszło do wycieku oraz czy ujawniony plik faktycznie został wytworzony w Siłach Zbrojnych RP" - czytamy w oświadczeniu MON opublikowanym na stronach resortu.

"Na obecnym etapie postępowania branych jest pod uwagę wiele scenariuszy np. że jest to testowy plik przeznaczony do testowania oprogramowania. Bazy produkcyjne w Siłach Zbrojnych RP obligatoryjnie używane są tylko w specjalnie do tego przeznaczonych systemach wojskowych. Trwają również analizy, czy wykaz nie jest plikiem pomocniczym wykorzystywanym przy realizacji jawnych zakupów publikowanych na BIP" - podał MON.

Resort podkreślił również, że do zakończenia postępowania wyjaśniającego nie będzie komentować sprawy.

MON: ujawniony indeks zawiera wyłącznie informacje powszechnie dostępne

W późniejszym komunikacie opublikowanym na stronach resortu MON oświadczyło: "Po weryfikacji służb informujemy, że ujawniony w internecie katalog to część Jednolitego Indeksu Materiałowego prowadzonego przez Inspektorat Wsparcia czyli jednostkę odpowiedzialną za zakupy w Wojsku Polskim". "Indeks zawiera wyłącznie informacje powszechnie dostępne. Można je uzyskać m.in. na podstawie jawnie prowadzonych i publikowanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego" - głosi oświadczenie resortu.

Ministerstwo podkreśliło, że "publikacja danych nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa ani funkcjonowania Sił Zbrojnych RP"

(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
seamen
byłoby dziwne gdyby jakiś pracownk mógł po prostu pobrac z systemu taką baze i wrzycic do internetu
lancealot
"Ujawnione w sieci wojskowe dane liczą 1 757 390 zapisów.
Aby pokazać skalę wycieku, wystarczy powiedzieć, że sama broń palna kalibru do 30 mm oraz jej części i oprzyrządowanie to 2800 pozycji. Każda pozycja, czyli zapis, to zgłoszone zapotrzebowanie każdej jednostki na sprzęt - od całych F-16, przez ciężką
"Ujawnione w sieci wojskowe dane liczą 1 757 390 zapisów.
Aby pokazać skalę wycieku, wystarczy powiedzieć, że sama broń palna kalibru do 30 mm oraz jej części i oprzyrządowanie to 2800 pozycji. Każda pozycja, czyli zapis, to zgłoszone zapotrzebowanie każdej jednostki na sprzęt - od całych F-16, przez ciężką broń, jej części, amunicję do niej, części zamienne, po mundury, bieliznę, koce oraz sprzęt komputerowy, a nawet sztandary i dyplomy"
A matołki piszą, że to są dane ogólnie dostępne. Tyle, że gorączkowo teraz sprawdzają źródło wycieku?
Zresztą, co za różnica. Po ćwiczeniach Zima-20 Płaszczak chciał dymisji szefa sztabu bo okazało się, że według symulacji armii Polska przegrałaby w 5 dni z ruskimi na linii Wisły.
Rząd z dykty i armia z dykty..
karbinadel
"trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku" - najpierw niech sprawdzą, czy żyją
anszej_juda
wyciekł tajny i strategicznie ważny przepis na grochówkę
3xx
a gdyby to Ziobro wlamal sie pegazusem na telefon Dworczyka i wykradl haslo do poczty wp? Pisza ze Ziobro bardzo nie lubi premiera. Dziwnym trafem w tych mailach nic nie ma o panu Zbyszku...
jag63
Minister ON - totalny dyletant.
Do dymisji i na śmietnik historii.

.
trolley
W normalnym kraju posypałyby się dymisje na samej górze. Tyle że my nie jesteśmy normalnym krajem...
samsza
Ależ wszyscy znają przekaz: Błaszczak to niedobra premiera by był.
Morawiecki dobra, fit for 55 kocha, agendę 2030 kocha, pieniądze za praworządność podpisał...
Przeor odejdzie, to Kościół dzięki uruchomionym mechanizmom będzie nasz, włącznie z gazoportem i innymi srebrami rodowymi.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki