REKLAMA

Wielka reforma szpitali? Raczej nie tym razem, bo nie ma poparcia

2022-08-10 06:37
publikacja
2022-08-10 06:37
Wielka reforma szpitali? Raczej nie tym razem, bo nie ma poparcia
Wielka reforma szpitali? Raczej nie tym razem, bo nie ma poparcia
fot. FLAVIO LO SCALZO / / Reuters

Ustawa modernizująca lecznice albo zostanie wycofana, albo radykalnie okrojona. Główny powód: brak akceptacji politycznej - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Permanentnie zadłużone szpitale zamiast o pacjentów, konkurują o pieniądze, a mieszkańcom oferują nie te świadczenia, które przydałyby się im najbardziej - tak, jak pisze "DGP", w ogromnym uproszczeniu wygląda sytuacja, którą miała uzdrowić nowa ustawa (czeka na akceptację Rady Ministrów).

Dziennik przypomina, że zakładała ona większy nadzór nad jakością leczenia i łatwiejszy dostęp do niego. Decyzje o zmianach w strukturze – np. o zamknięciu czy uruchomieniu oddziału – miały się opierać na przesłankach merytorycznych, a nie zależeć od politycznej potrzeby. Przewidywano utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali, której zadaniem miało być wsparcie placówek (np. organizacja wspólnych zakupów, dostęp do pomocy ekspertów, ale też inicjowanie procesów naprawczych).

Jednak według informacji "DGP" to już nieaktualne. "Rząd najpierw odroczył ocenę jakości leczenia. A teraz rezygnuje z powoływania ARS" - informuje gazeta. "Z uwagi na rosnące ceny energii, ale także na inflację, nie chcemy tworzyć nowych bytów. Chcemy ograniczyć koszty wprowadzenia ustawy" – potwierdza "DGP" Ministerstwo Zdrowia.

Jednak, jak dodaje gazeta, pojawiają się też głosy, że reforma w ogóle nie wejdzie w życie. W ostatnich dniach grupa posłów PiS spotkała się z ministrem zdrowia, by go przekonać, że ustawa w tej formie nie zyska poparcia w Sejmie. Potwierdza to inny rozmówca gazety: "Ma zostać odłożona do szuflady, być może na zawsze" – podkreśla "DGP".

MZ jednak przekonuje, że ustawa będzie, ale z uwzględnieniem uwag samorządów. "Wypracowujemy obecnie ostateczne rozwiązanie" – informuje gazetę resort. (PAP)

dka/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki