REKLAMA

Wielka pomyłka wielkiego banku. Błędny przelew na 900 mln dolarów

2020-08-17 13:21
publikacja
2020-08-17 13:21
fot. Mr. Tempter / Shutterstock

Zeszłotygodniowy przelew wysłany do pożyczkodawców kosmetycznego koncernu Revlon może okazać się jedną z największych bankowych wpadek ostatnich lat. Błąd popełnił nowojorski oddział Citigroup Inc., a w grę wchodzi kwota 0,9 mld dolarów.

12 sierpnia jeden z działów Citigroup Inc. zrealizował transakcję opiewającą na 900 mln dolarów. Jak informuje Bloomberg, przelew wykonany w imieniu Revlon Inc. był najprawdopodobniej wynikiem ludzkiego błędu. Sam Revlon oficjalnie potwierdza, że nie autoryzował operacji.

Bank stara się odzyskać środki i rozpoczął wewnętrzne dochodzenie. Część pieniędzy wróciła już na rachunki Citigroup, ale amerykański gigant trafił na ciężki orzech do zgryzienia. Pieniądze wysłano bowiem do wierzycieli spółki, którzy walczą z firmą o… przedterminową spłatę zobowiązania. Uwikłani w sądowy spór pożyczkodawcy potraktowali niespodziewany przelew jako realizację ich żądań. Tym bardziej zaskakujący, że dług Revlonu wyceniany jest obecnie na 30 centów za dolara, co odzwierciedla kiepską kondycję firmy.

Wierzyciele Revlonu, którzy nie chcą zwrócić środków to kilka funduszy hedgingowych i firm zarządzających aktywami na zlecenie. Jak wskazuje Bloomberg, pożyczkodawcy weszli w spór z koncernem, gdy odkryli, że aktywa będące zabezpieczeniem pożyczki (m.in. prawa do znaków towarowych) zostały przeniesione na inny podmiot i użyte do zabezpieczenia nowego długu. Adresaci błędnego przelewu żądają w pozwie, aby firma spłaciła przed terminem (przypadającym na 2023 rok) swoje zobowiązanie.

Błędny przelew sprawił, że bank znalazł się w centrum sporu, mając po jednej stronie podupadającą spółkę kontrolowaną przez Ronalda Perelmana (spółka MacAndrews & Forbes Inc.) a po drugiej agresywne instytucje finansowe.

MK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pjb
Janosik się zatrudnił w City - nie ma to jak emigrant sprawdzony w boju w macierzystym kraju
michalwentruba
[...a po drugiej agresywne instytucje finansowe....] - a to są jakieś inne? Pytam bo nie znam.
karbinadel
Czyli mają kasę, ale długów nie spłacają. Nasi tam pracują?
znawca_wszystkiego
Ciekawe czy jak ja bym wysyłał 900mln $ to tak z automatu by to przeszło. Zwłaszcza w USA, gdzie alarmy się włączają gdy fizol wysyła 5000$.
atyp1
Tak się dzisiaj panowie ściąga długi. Trzeba dobrze kombinować i opłacić odpowiednie osoby.
Czy jest to dla was jasne?
specjalnie_zarejstrowany1
No przez przypadek ktos zlecil ten przelew, a potem omylkowo ktos go zatwierdzil. Pozniej zwyklym zrzadzeniem losu ktos wprowadzil do systemu i przez nieuwage ktos to klepnal. Pozniej na koncie gdzie otrzymano przelew tez ktos go bezmyslnie zaksiegowal i jego przelozony to zatwierdzil. Taka teoria chaosu.
onlyv8engine
w gotówce sie takie myki nie zdarzają , ale ciągle słyszę gotówka jest be
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
m00zyk
Proszę nie usuwać komentarzy! Jak wolność słowa to z całym bagażem!
sel
Przez przypadek ujawniono kolejny wielki balon na giełdzie w USA..

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki