Wielka panika na giełdach w rocznicę krachu z 1929 roku

Gigantyczne spadki na światowych giełdach, zawieszone notowania na Ukrainie, kolejne kłopoty instytucji finansowych, zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym - czyli dzień jak co dzień. A wszystko w rocznicę słynnego krachu z 1929 roku, który wprowadził świat w okres nazwany później Wielkim Kryzysem.

Wczoraj indeksy na europejskich giełdach kolejny dzień z rzędu spadały w przepaść. W Wielkiej Brytanii główny indeks FTSE 100 tracił ponad 9 proc. W Niemczech indeks DAX zniżkował w ciągu dnia nawet ponad 10 proc. Spadki w Rosji znów sięgnęły kilkunastu procent. Z kolei na Ukrainie zdecydowano nawet o zawieszeniu notowań. Polska nie pozostawała w tyle. Indeks WIG20 sięgnął już nawet w ciągu dnia 1500 pkt, tracąc ponad 6 proc. Dopiero pod koniec sesji odbił do -3,81 proc. Najszybciej traciły banki: PKO BP spadał nawet 10 proc. Trochę mniej traciły banki BRE i BZ WBK. Ponad 5 proc. obniżył się kurs miedziowego koncernu KGHM.

Z kolei w Europie nastroje inwestorów pogorszyły informacje o kłopotach kolejnej instytucji finansowej - tym razem okazało się, że belgijska grupa finansowa KBC może być zmuszona do podwyższenia kapitału. To spowodowało spadek jej akcji o 26 proc.! Dużo traciły też przeżywające spadek sprzedaży koncerny motoryzacyjne, m.in. francuski Peugeot.

Cały czas trwa również duże zamieszanie na rynku walutowym. Wczoraj złoty na początku dnia wciąż słabł. Dolar w pewnym momencie sięgnął 3,15 zł, euro - 3,94 zł, a frank szwajcarski już 2,73 zł. Sytuacja uspokoiła się dopiero po południu, gdy dolar spadł do 2,98 zł, euro - 3,80 zł, a frank - 2,57 zł.

Na rynkach mamy jednak do czynienia z paniką. Z Polski wycofują się fundusze zagraniczne, coraz częściej pojawiają się również spekulacje na temat ataku spekulacyjnego na polską walutę. Narodowy Bank Polski na razie jednak wyklucza %07przeprowadzenie interwencji na rynku. Taka interwencja mogłaby polegać przede wszystkim na sprzedaży części walut obcych ze swoich rezerw. Inny krok to duża podwyżka stóp procentowych.

Na tę drugą próbę zatrzymania inwestorów zagranicznych zdecydował się wczoraj za to duński bank centralny, który podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt proc. do %07poziomu 5,5 proc. Nie powstrzymało to jednak spadków korony. Podobnie było w czwartek na Węgrzech, gdy tamtejszy bank centralny podniósł stopy aż o 3 pkt proc.

Coraz więcej analityków przyznaje, że sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, nie ma precedensu. Coraz częściej w bawełnę przestają także owijać przedstawiciele najwyższych władz monetarnych, którzy do tej pory zwykle uspokajali. - To kryzys, jaki zdarza się raz w życiu i możliwe, że największy kryzys w dziejach ludzkości - powiedział wczoraj Charles Bean, wiceprezes Banku Anglii, dodając, że jeżeli chodzi o skalę kryzysu w realnej gospodarce, to dopiero jesteśmy na jego początku.

- Zawsze jest tak ,że sytuacja na giełdzie wyprzedza to, co potem dzieje się w gospodarce - podkreśla Krzysztof Pado, analityk z Beskidzkiego Domu Maklerskiego. I tłumaczy, że przedsiębiorstwa czeka spowolnienie inwestycji, bo będą miały problemy z pozyskaniem kapitału, zarówno z kredytów bankowych, jak i z giełdy.

Tymczasem polska giełda spada w niespotykanym dotychczas tempie. Tylko w ciągu 10 dni od 15 października indeks WIG20 stracił 30 proc., a od początku trwającej od roku bessy już ponad 60 proc. Mniej więcej tyle samo stracił podczas bessy po pęknięciu bańki internetowej w 2000 roku. Wówczas jednak potrzebował na to 1,5 roku. Mniejszy, około 40-proc. spadek, WIG20 zaliczył podczas kryzysu rosyjskiego z 1998 roku.

Wczoraj minęła również 79 rocznica krachu z 1929 roku w USA. Przyjmuje się, że tamten dzień - czarny czwartek - zapoczątkował epokę Wielkiego Kryzysu. Bankrutowały firmy, a ludzie tracili oszczędności całego życia.

Wyraźnie widać, że świat finansów wymknął się spod kontroli, a takiej niepewności i strachu nie było od lat.

POLSKA Dziennik Zachodni
Łukasz Pałka
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 robert7979

Nie było tak źle :-)
--
https://remont.biz.pl/

! Odpowiedz
0 0 ~arecki

Wielka panika?...to dopiero przed nami..

! Odpowiedz
0 0 ~kinga

Do ~arecki -możesz rozwinąć temat

! Odpowiedz
0 0 ~Karol z Łodzi

W waszych wypowiedziach brakuje nuty nadziei a taka jest. We wrześniu w US wzrosła sprzedaż domów na wtórnym o 5,5%. Jest to kosztam Naszej giełdy ale czy na to niezasłużyliśmy? W styczniu gdy w Polsce wybuchła panika premier milczał. W kwietniu gdy inwestorzy płacili słone podatki za zyski których w tej chwili nie mają mówił tylko o jednym "o utrzymaniu podatku z giełdy, a zwolnieniu z lokat" Dodajmy do tego zapowiedź podaży akcji przez rząd Tuska i mamy zamiast korekty besse. Musimy zjeść tego kotleta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Kryzus-1929_2007

nigdy nie dopuścić do powstania takiego kryzysu (lekcja z roku 1907). Tylko że to FED zażądał natychmiastowego zwrotu pożyczek udzielonych innym bankom a te zgodnie z przepisami zażądały tego od kredytobiorców którzy mieli za te pieniądze zakupione nadmuchane do nieprzytomności portfele akcji. Ponieważ bankierzy przystawili ludziom (kredytobiorcom) gwałtownie nóż do gardła więc ci sprzedawali w panice akcje by odzyskać gotówkę i oddać długi ale mało kto zdążył ocalić skórę. W ciągu paru dni całą giełda zawaliła się. A potem w wyniku interwencjonizmu na rynku przez FED i amerykański rząd był kilkuletni okres stagnacji i dekoniunktury który doprowadził miliony Amerykanów do skrajnej nędzy którą dopiero 2 Wojna Światowa usunęła w cień.

Teraz zamiast zakupu akcji firm na Wallstreet kupowano wirtualne papiery zabezpieczone trefnymi hipotekami które rozkręciły szaloną spiralę wzrostu cen kupowanych za kredyt nieruchomości.
Kto tym razem (za datę oficjalnego rozpoczęcia przyjmujemy lipiec 2007) wywołał ten kryzys ?
Czy to była "niewidzialna,ślepa ręka rynku" jak to się nam wmawia czy na zimno zorganizowana akcja mająca zachwiać i wywrócić świat który znamy i jego porządek ?
Czy kiedykolwiek poznany nazwiska ludzi którzy za tym stali i czy kiedykolwiek zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności za swoje działania ?
Czy coś takiego nie powtórzy się w niedalekiej przyszłości w podobnej lub nawet większej skali pomimo deklaracji i obietnic iż nigdy do tego się nie dopuści przez pompowanie bilionów dolarów pomocy i tworzenie nowych super nadzorów kontrolujących wszystko i wszystkich dla ich bezpieczeństwa ?

Wszystkie te pytania pozostaną bez odpowiedzi, przynajmniej przez jakiś jeszcze czas.
Niektórzy znają odpowiedź ale prawda jaka płynie z tej wiedzy jest jeszcze bardziej przerażająca. Może lepiej żyć w niewiedzy i cieszyć się spokojem jaki płynie z braku świadomości nieuchronnych wydarzeń ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Andre

Co ci wielcy mówią, czego się boją, to musi raz a dobrze pieprznąć - sami te rynki napompowali - teraz tylko trzeba zejść na dno i nigdy więcej tych eunuchów ekonomicznych nie dopuszczać do władzy!

! Odpowiedz
0 0 ~71 rocznica

Pan analityk niech wraca do podstawówki "Wczoraj minęła również 71 rocznica krachu z 1929 roku" - to tragedia , nic dziwnego że analizy tych pseudo fachowców są g. warte.

! Odpowiedz
0 0 ~jack

Co zle niech upadnie rynek sam się wyleczy.Po co sponsorowadz głupców z banków którzy zarabiaja miljony i doprowadzają banki i finanse do upadku? Niech idą do innej pracy i zarabiają np: 1000.USD czy EURO.Dla kogo te pozyczki ? dla idjotów i złodzieji.

! Odpowiedz
0 0 ~lol

mi się wydaje ze to była 79 rocznika wielkiego krachu z 1929r...ale nie jestem historykiem więc może sie mylę....

! Odpowiedz
0 0 ~gmu

Jeeeeeeeezu. Myślałem że jeszcze się przekonam do tego portalu. Ale żeby pracownicy portalu finansowego nie umieli liczyć to lekkie przegięcie...........

"Wczoraj minęła również 71 rocznica krachu z 1929 roku w USA."
Pięknie. Widocznie mi się śniło że mamy 2008 rok.

! Odpowiedz
WIG 1,76% 60 788,89
2019-01-23 17:05:00
WIG20 2,03% 2 407,09
2019-01-23 17:15:00
WIG30 2,01% 2 734,66
2019-01-23 17:05:00
MWIG40 1,47% 4 091,27
2019-01-23 17:04:45
DAX -0,17% 11 071,54
2019-01-23 17:35:00
NASDAQ 0,08% 7 025,77
2019-01-23 22:02:00
SP500 0,22% 2 638,70
2019-01-23 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl