Wielka Brytania zgadza się na ograniczony udział Huawei w budowie sieci 5G

Wielka Brytania zezwoli chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Huawei na ograniczoną rolę w budowie sieci 5G - poinformował we wtorek rząd premiera Borisa Johnsona.

(fot. Wang Gang / Forum)

Rząd wyjaśnił, nie wymieniając z nazwy firmy Huawei, że "dostawcy wysokiego ryzyka" zostaną wykluczeni z wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części sieci, nazywanej rdzeniem, w której przetwarzane są dane. W pozostałej części sieci, nazywanej peryferiami, która obejmuje maszty telekomunikacyjne i przekaźniki, ich udział będzie ograniczony do 35 proc. Ponadto będą one wykluczone z terenów ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, takich jak okolice baz wojskowych czy elektrowni jądrowych.

"To jest rozwiązanie dopasowane do brytyjskiej sytuacji i decyzja odpowiada wyzwaniom, wobec których stoimy" - oświadczyła po posiedzeniu Narodowej Rady Bezpieczeństwa Nicky Morgan, minister kultury, cyfryzacji, mediów i sportu.

Decyzję tę będą musieli jeszcze zaaprobować posłowie, ale biorąc pod uwagę wyraźną większość, którą rząd ma w Izbie Gmin, wydaje się, że nie będzie z tym problemu.

Decyzja w sprawie udziału Huawei w budowie sieci 5G była najtrudniejszym dotąd wyborem w polityce zagranicznej, który musiał podjąć rząd Johnsona. Z jednej strony presję na Londyn wywierały Stany Zjednoczone, ostrzegające, że sprzęt Huawei może być wykorzystywany przez chińskie władze do szpiegowania, zatem jego dopuszczenie naraża na szwank specjalne brytyjsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa. Z drugiej strony Chiny, będące kluczowym partnerem handlowym dla Wielkiej Brytanii, groziły poważnymi konsekwencjami gospodarczymi w przypadku wykluczenia Huawei. Dodatkowo brytyjski biznes ostrzegał, że zakaz dla Huawei opóźniłby wprowadzenie w Wielkiej Brytanii superszybkich połączeń 5G i w konsekwencji kosztowałby miliardy funtów.

Chińska firma wyraziła zadowolenie z podjętej przez rząd decyzji. "Huawei został uspokojony potwierdzeniem przez brytyjski rząd, że możemy kontynuować współpracę z naszymi klientami, aby wprowadzać 5G na rynek. Ta oparta na dowodach decyzja zaowocuje bardziej zaawansowaną, bezpieczniejszą i bardziej opłacalną infrastrukturą telekomunikacyjną, która będzie odpowiednia na przyszłość. Daje ona Wielkiej Brytanii dostęp do wiodącej na świecie technologii i zapewnia konkurencyjność jej rynku" - napisał w wydanym oświadczeniu Victor Zhang z Huawei.

Administracja Trumpa: jesteśmy rozczarowani decyzją W. Brytanii w sprawie Huawei

Stany Zjednoczone są rozczarowane decyzją Wielkiej Brytanii, by zezwolić chińskiej firmie telekomunikacyjnej Huawei na ograniczoną rolę w budowie sieci 5G - powiedział we wtorek wysokiej rangi urzędnik administracji prezydenta Donalda Trumpa.

"Nie ma bezpiecznej opcji na to, żeby niezaufani dostawcy kontrolowali jakąkolwiek część sieci 5G" - oświadczył anonimowo urzędnik, którego cytuje agencja Reutera. Dodał, że administracja USA z niecierpliwością oczekuje współpracy z Wielką Brytanią nad sposobami, które doprowadzą do wykluczenia niezaufanych dostawców części z sieci 5G.

Władze USA chciały, aby Johnson całkowicie wykluczył Huawei z budowy sieci 5G, gdyż jak przekonują, rząd Chin mógłby wykorzystywać sprzęt firmy do wykradania zachodnich tajemnic. Huawei zaprzecza, by miał jakiekolwiek powiązania z chińskim wywiadem i by zajmował się szpiegostwem. 

Huawei: dlaczego na celowniku?

Huawei, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, zaprzecza amerykańskim oskarżeniom o powiązania z chińskim wywiadem i przekonuje, że Stany Zjednoczone chcą zakazać jego produktów, gdyż żadna amerykańska firma nie może zaoferować takiego samego zakresu technologii 5G w konkurencyjnej cenie.

Trzech z czterech operatorów sieci komórkowych w Wielkiej Brytanii już wcześniej ogłosiło, że będzie używać peryferyjnych urządzeń Huawei w usługach 5G.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

kib/ ap/ bjn

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 21 dziobap

Nagonka na Huawei jest czysto polityczna, a GB od wieków patrzy kategoriami zysków i strat. Nie dają sobie wciskać kitu o tym jak to niby tylko ci Jedni szpiegują zaś tylko Drudzy świat ratują.

! Odpowiedz
8 8 xxpp

Nie, nie jest polityczna. Dopuszczanie Chin do swojej strategicznej infrastruktury informatycznej jest głupotą.
Chyba, że UK już postawiło krzyżyk na USA i woli sojusz z Chinami. To też jest możliwe.
Niedługo USA w Europie zostanie tylko Polska.

! Odpowiedz
2 5 talmud

.....doslownie...mark j carney powiedział ze światowy system bankowy ma potężne problemy bo jest oparty na......$$....gb & australia patrzą kto bedzie nowym hegemonem zeby podpiąć sie......

! Odpowiedz
8 12 open_mind

Jak cisza w mediach na „chwile” przed odzyskaniem niepodległości przez GB. Kogo typujecie następnego? Czy raczej cała reszta Euro komuny padnie na pysk jednocześnie?

Ps. Chinole „jadą” z G5 i będą zarabiać na G5, Brytole zyskają na tej technologi, a reszta udaje panienki z dobrego domu i się obrażają i zostaną zacofani technologicznie. A wszystko w myśl zasady (co cię nie zabije to cię wzmocni) Osobiście Brytole to nie moja bajka ale życzę im powodzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 xxpp

Polak cieszący się z rozpadu Unii i nazywający ją "komuna", albo jest bezgranicznie głupi, albo nie jest Polakiem.
Koniec Unii oznacza polityczne przetasowanie na kontynencie i koniec układu pojałtańskiego. Ze zmianą granic włacznie.

! Odpowiedz
3 9 open_mind odpowiada xxpp

Widzisz: Rodzimy się z dużym potencjałem, następnie szkoły i systemy demokratyczno polityczne robią z nas idiotów. W skali kosmosu jesteśmy bardzo dobrym nasieniem które zostało zainfekowane przez choroby (czytaj nieodpowiednie wychowanie i naukę).

! Odpowiedz
4 2 xxpp odpowiada open_mind

U ciebie poszło to zdecydowania źle.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.