REKLAMA

Wielka Brytania zamyka szkoły z powodu koronawirusa

2020-03-19 08:20
publikacja
2020-03-19 08:20

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszystkie brytyjskie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte od piątku aż do odwołania - ogłosił w środę po południu premier Boris Johnson. Wcześniej podobne decyzje podjęły władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

/ fot. DAVID W CERNY / Reuters

"Musimy wywierać dalszą presję na pnącą się w górę krzywą zachorowań, dlatego zamykamy szkoły. Po ich zamknięciu od piątku po południu, pozostaną zamknięte dla większości uczniów aż do odwołania" - oświadczył Johnson na codziennej popołudniowej konferencji prasowej, na której informuje o walce z epidemią.

Johnson: Koronawirus nie opóźni brexitu

Johnson: Koronawirus nie opóźni brexitu

Mimo pandemii koronawirusa przedłużenie okresu przejściowego po brexicie nie wchodzi w grę, zapewnił w środę brytyjski premier Boris Johnson. W środę w Londynie miała się rozpocząć druga tura rozmów Wielkiej Brytanii z Unią Europejską o przyszłych relacjach.

Brytyjski premier wyjaśnił, że szkoły będą w dalszym ciągu zapewniać opiekę dzieciom tych osób, których praca jest kluczowa w obecnej sytuacji, czyli pracowników służby zdrowia i opieki socjalnej, policjantów i innych służb mundurowych, ale także np. dostawców dowożących towary, co pomaga innym ludziom ograniczyć kontakty. W dalszym ciągu szkoły będą też zapewniać opiekę tym dzieciom, które same są podatne na różne choroby. Powiedział też, że z budżetu państwa zostaną sfinansowane dostawy żywności dla dzieci pozostających w szkołach.

Johnson przypomniał, że dzieci, które nie będą chodzić do szkoły, nie powinny pozostawać pod opieką dziadków ani innych osób, które są szczególnie podatne na zakażenie koronawirusem.

Równolegle w Izbie Gmin minister edukacji Gavin Williamson poinformował, że w tym roku szkolnym egzaminy końcowe się nie odbędą.

W środę jeszcze przed konferencją Johnsona decyzję o zamknięciu szkół ogłosiły władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, w których kompetencjach jest edukacja.

W Wielkiej Brytania dłużej niż w większość krajów europejskich szkoły pozostawały otwarte. Głównym argumentem było to, że w przypadku ich zamknięcia więcej osób będzie musiało pozostać w domach, aby zapewnić opiekę dzieciom - dotyczyć to będzie także pracowników kluczowych służb, takich jak personelu medycznego czy policji. A także obawa, że dzieci będą zostawione pod opieką dziadków, czyli osób, które powinny być obecnie szczególnie chronione.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wojteqq
W tym momencie już to nie ma znaczenia. Brytyjczycy będą umierać masowo. Za późno. Witajcie Włochy, powtórka z rozrywki.
prs
Wielka Brytania rzadzi koles, ktory nawet nie potrafi sie uczesac.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki