Wielka Brytania z ustawowym zakazem deficytu budżetowego

Brytyjski parlament przegłosował ustawę, która zobowiązuje wszystkie przyszłe rządy do utrzymania wydatków państwa na poziomie jego przychodów, a nawet wygospodarowania nadwyżki. Innymi słowy ustawowy zakaz deficytu.

(fot. Florian Monheim / FORUM)
Konserwatywny rząd chciał tą ustawą podkreślić, jak mocno odcina się od życia ponad stan, o co zawsze oskarżał Partię Pracy. Jej nowe, bardzo lewicowe kierownictwo początkowo przyznawało, że walka z deficytem budżetowym jest słuszna, ale w końcu przeważyły instynkty antyrządowe i posłowie opozycji otrzymali polecenie partyjne głosować przeciw. Opozycji zagroził rozłam.

Bardziej umiarkowane skrzydło labourzystów, planowało, że zagłosuje z konserwatystami, za odpowiedzialnością budżetową. Ale ten bunt umiarkowanych okazał się również umiarkowany. 30 labourzystów wstrzymało się jedynie od głosu.

Odtąd każdy brytyjski rząd ma ustawowy obowiązek odkładać na czarną godzinę. Tyle, że nie jest to reguła wyryta w kamieniu, bo w sytuacjach podbramkowych można ją będzie zawiesić.

Grzegorz Drymer IAR, Londyn/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~zs8329k

Czy 25.X można głosować na torysów ?

! Odpowiedz
1 26 ~v1

Donki, Ewy, Jarki, itd bierzcie przykład z Brytyjczyków (przynajmniej pod tym względem)

! Odpowiedz
31 6 ~StanRS

Ja bym brał przykład z Chińczyków w kwestii kary śmierci. I wszystkich korwinowców wsadzić do obozów pracy. Niech się tam reedukują:)).

! Odpowiedz
9 15 ~plazowicz

Trwałe czy nietrwłe, dobre i to. Brytyjczycy mogą już też swobodnie dysponować swoimi środkami emerytalnymi. Rzecz w PL niepojęta. Tak właśnie działa JOW. W tym systemie nawet czerwoni są mniej szkodliwi.

! Odpowiedz
3 40 ~Jan

Cameron jesteś Wielki. Deficyt budżetowy to jest ewidentne złodziejstwo. To jest zaciąganie kredytu bez zgody żyranta. Żyrantem w tym wypadku są przyszłe pokolenia. Jedynie w przypadku zagrożenia państwa wojną dopuszczalny jest deficyt na koszty związane z obronnością i prowadzeniem wojny. Posłowie z naszym parlamencie którzy głosowali za przyjęciem budżetu z deficytem powinni być zamknięci w obozach pracy by do końca swoich dni pracowali na spłatę długów a ich majątki skonfiskowane na poczet spłaty zadłużenia Państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~franek

Zgadzam sie z Toba . Będę podawal aby nie mylic sie anglosaskie jednostki.
Cameron jest wielki w zadluzaniu panstwa UK. Zadluzenie UK w 2010 to 0.76trylion£ a w 2015 będzie ok. 1.36 T£ http://www.ukpublicspending.co.uk/uk_national_debt_chart.html Deficyt bierzacy to nie calosc problemu. Zadluzenie UK to ponad 90% do GDP a Hiszpani to 93% do GDP.
Za rzadow Margaret Thacher dlug UK wzrosl o 50% z ok. 100bilon w 1980 do ok. 150 bilon w 1990. http://www.ukpublicspending.co.uk/spending_chart_1980_2010UKb_09c9li111lcn_G0t_UK_National_Debt_As_Percent_Of_GDP
Dzieki rzadam Margaret Thacher gospodarka UK zaliczyla spadek ok. -1% w 1990 Q3.
http://www.economicshelp.org/blog/630/economics/economy-in-1980s/
Pozniej Torysom przyszla kolej zaplaty bankierom ich zysku tj Soros i spolka doprowadzili do bankructwa Narodowy Bank Angli w 1992. http://www.investopedia.com/ask/answers/08/george-soros-bank-of-england.asp
A propos Poski i polskich politykow.Zatem musialbys zamknac Balcerowicza i innych z Uni Wolnoisci którzy ,, jechali ‘’na deficycie ok. 3% od 1990 roku pomomo drastycznych 300% podwyzek które za komuny konczyly się strajkami.Cytat: By zatrzymać inflację, należało ceny podnieść tak bardzo, by przekraczało to siłę nabywczą pieniędzy, znajdujących się na rynku. Dlatego od 1 stycznia 1990 roku np. ceny węgla i gazu podwyższono o 400 proc., ceny elektryczności o 300 proc., taryfy kolejowe o 250 proc. Ten mechanizm "inflacji korekcyjnej", jak nazwał operację sam Balcerowicz, musiał być wzbogacony o instrument hamujący wzrost płac.
http://www.pb.pl/3972466,51332,mija-25-lat-od-planu-balcerowicza
Czy za komuny takie podwyzki udalyby się przeprowadzic?Zatem solidaruchy finansowane przac CIA daly ciala i doopy. http://www.mosquitonet.com/~prewett/holyalliance2of2.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbychoslaw

Taki jest wlasnie ten swiat. Aby sie bic kazdy moze zadluzac sie ile chce. Aby naprawiac niedoskonalosci gospodarcze jest to juz zabronione. Nie jestem zwolennikiem deficytow. Zaznaczam tylko jak skonstruowany jest swiat. Nacjonalizmy, wojny i naduzycia. Ludzka chciwosc i zawisc.

! Odpowiedz
0 0 ~DanielP

Jak się jest u góry to wszystko można zawieszać i przedłużać bez końca.

! Odpowiedz
0 3 ~fcuk

Czy to prawda że tam parchów nie dopuszczają do koryta?

! Odpowiedz
5 1 ~riffi

Właśnie tam parchy rządzą.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl