REKLAMA

Wielka Brytania uzna ambasadora UE w Londynie

2021-05-05 19:48
publikacja
2021-05-05 19:48
Wielka Brytania uzna ambasadora UE w Londynie
Wielka Brytania uzna ambasadora UE w Londynie
fot. lazyllama / / Shutterstock

Szef dyplomacji Zjednoczonego Królestwa Dominic Raab i wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell zakończyli w środę kilkumiesięczny spór o rangę unijnego ambasadora w Londynie. Joao Vale de Almeida będzie miał taki sam status, jak szefowie państwowych misji dyplomatycznych.

Raab przez kilka miesięcy po brexicie nie zgadzał się na przyznanie Portugalczykowi pełnego statusu dyplomatycznego, argumentując, że UE jest organizacją międzynarodową, a nie państwem. Bruksela w odpowiedzi stosowała rodzaj ostracyzmu wobec szefa brytyjskiej misji dyplomatycznej przy UE, Lindsaya Croisdale-Appleby'ego, odmawiając mu nieraz spotkań z wyższymi urzędnikami unijnymi. Przyczyniało się to do wzrostu napięć wokół sytuacji w Irlandii Północnej i kwestii handlowych.

W środę spór został ostatecznie rozstrzygnięty po spotkaniu Raaba i Borrella w Londynie.

"Cieszymy się, że wspólnie osiągnęliśmy porozumienie w oparciu o dobrą wolę (...). Ambasador UE będzie miał status zgodny z szefami misji państw (...). Personel delegacji UE będzie miał przywileje i immunitety potrzebne do skutecznego funkcjonowania, umożliwiające jednocześnie skuteczne sprawowanie wymiaru sprawiedliwości" - oświadczyli we wspólnym komunikacie szefowie dyplomacji obu stron.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki