Wielka Brytania uniknęła recesji, ale wzrost najwolniejszy od 2010 r.

Brytyjska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 0,3 proc., dzięki czemu uniknęła wpadnięcia w recesję, ale pomimo to wzrost gospodarczy jest najniższy od prawie dekady - podał w poniedziałek brytyjski urząd statystyczny ONS.

(fot. POOL / Reuters)

Ryzyko wpadnięcia w recesję, która jest definiowana jako dwa kolejne kwartały ze spadkiem PKB, w praktyce zostało już wykluczone wcześniej, bo choć w drugim kwartale tego roku brytyjska gospodarka zanotowała spadek, wstępne prognozy za okres lipiec-wrzesień mówiły o dość solidnym wzroście.

Opublikowane w poniedziałek ostateczne dane okazały się nieco gorsze niż prognozy, bo wzrost zamiast 0,4 proc. wyniósł 0,3 proc., ale to i tak wystarczyło do zapobiegnięcia recesji. Niepokojącym sygnałem jest natomiast fakt, że cały wzrost w trzecim kwartale jest efektem dobrego lipca, gdyż i w sierpniu, i we wrześniu brytyjska gospodarka się kurczyła - odpowiednio o 0,2 oraz 0,1 proc.

Innym mało optymistycznym sygnałem jest to, że wzrost gospodarczy w trzecim kwartale w porównaniu do trzeciego kwartału 2018 r. wyniósł zaledwie 1 proc. PKB, co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu od pierwszych trzech miesięcy 2010 roku. Słabnące tempo wzrostu jest spowodowane niepewnością związaną z wyjściem kraju z Unii Europejskiej, co miało nastąpić 31 października, ale zostało przesunięte na 31 stycznia 2020 r.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ cyk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ajwaj

GB to wielka wydmuszka. Wielkie koncerny, firmy z nazwami tradycyjnymi sugerujacymi wlasnosc (dawniej Wielkiej) Brytanii, to w calosci Chiny, Indie, fudusze z "Kajmanów", Singapuru itd.

Mówi sie o szykowanym skoku na kase chorych, co ich pozbawi ostatków wlasnosci narodowej.

Pracuje mozolnie Citi w Londynie. Przeklada kase z kieszeni w kieszen. Jak wygra na gieldach, to OK - a jak przegra tez OK. Jelonki dopompuja CITI nowa gotówka.
Do problemów nalezy ultra-mega-korupcja, tez nedza 5 mln. Brytoli itd.. Dyskretnie pomijana w "wolnych" mediach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 old_timer

Świat wkracza w epokę wieloletniej stagnacji gdyż żadem ekonomista nie przyzna głośno iż nie możliwy jest wykładniczy wzrost gospodarczy na stosunkowo niewielkiej planecie, i nie ma to związku z brexitem.
Brexit to jest to przecież protest klasy niższej i średniej w anglii przeciwko pauperyzacji - bogaci i media zaś pieją z trwogi bo skończy się raj podatkowy dla kontynentu i świata.
Dlaczego nikt o tym nie pisze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 32 cowabunga

Niech lepiej nasi 'bankierzy' się wezmą za ściaganie naszego depozytu - złotych sztabek których rzekomo nakupili i tam leżą u Borysa. Zobaczymy czy coś tam jest :-)

! Odpowiedz
10 6 jes

Tak, wiemy. Niech ściągną i od razu przekażą Rosji. Będzie łatwiej i szybciej.

! Odpowiedz
2 4 cowabunga odpowiada jes

Ideą posiadania złota jest możliwość jego przechowywania u siebie, na tym to polega. No chyba, że kupiliśmy papier na złoto, którym możemy się podetrzeć ( aka Amber Gold ).
Skąd wiesz, że na sztabkach nie robię ovberbookingu etc... Był ktoś chociaż tam sprawdzić jak to wyglada ???
No chyba, że kupiliśmy sztabki i od razu przekazaliśmy dalej potrzebującym... :P

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 30 johny_kielbasiany

A jee.bac juz tego borysa anglie i caly ten brexit .Anglicy juz dawno powinni wyjsc na ulice i sparalizowac caly londyn za ten caly cyrk wokol brexitu.

! Odpowiedz
10 21 fred_

Bardzo rzeczowa wypowiedz, wnoszaca wiele do rozmowy.

! Odpowiedz
1 8 pkc odpowiada fred_

oczywiscie ze tak synu :) jest to rozwiazanie flegmy angielskiej

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil