REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Wielka Brytania stawia na środowisko. Będzie obowiązek instalowania ładowarek do "elektryków" w nowych domach

2021-11-28 06:00
publikacja
2021-11-28 06:00
Wielka Brytania stawia na środowisko. Będzie obowiązek instalowania ładowarek do "elektryków" w nowych domach
Wielka Brytania stawia na środowisko. Będzie obowiązek instalowania ładowarek do "elektryków" w nowych domach
fot. Val Phillips / / Shutterstock

Od przyszłego roku we wszystkich nowo budowanych domach oraz budynkach komercyjnych w Anglii będzie obowiązek instalowania punktów ładowania samochodów elektrycznych - ogłosił brytyjski rząd.

Wymóg ten dotyczyć będzie również budynków, które będą poddawane znaczącej renowacji - jeśli jest przy nich co najmniej 10 miejsc parkingowych. Brytyjski rząd liczy, że dzięki temu co roku będzie powstawać nawet 145 tys. punktów ładowania.

Wprowadzenie obowiązku instalowania punktów ładowania jest związane z promowanym przez brytyjski rząd zastąpieniem samochodów spalinowych elektrycznymi, co z kolei jest elementem planu osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r. Sprzedaż nowych samochodów z silnikami benzynowymi i diesla ma zostać zakazana w 2030 r.

W zeszłym roku ok. 10 proc. nowych samochodów sprzedanych w Wielkiej Brytanii miało silnik elektryczny, co oznacza, że ich udział w rynku w szybkim tempie wzrasta, bo w 2018 r. było to 2,5 proc. Jednak czynnikiem spowalniającym dalszy wzrost jest brak wystarczającej liczby punktów ładowania. W tej chwili jest ich ok. 25 tys., ale według Urzędu Konkurencji i Rynków (CMA), do 2030 r. potrzebne będzie co najmniej 10 razy tyle.

"Jest to przełomowy moment - nie możemy dalej działać tak jak obecnie. Musimy dostosować naszą gospodarkę do zielonej rewolucji przemysłowej. Będziemy wymagać, aby nowe domy i budynki były wyposażone w punkty ładowania samochodów elektrycznych - przy czym dzięki tym regulacjom zostanie zainstalowanych kolejnych 145 tys. punktów ładowania" - powiedział w poniedziałek premier Boris Johnson w wystąpieniu podczas dorocznej konferencji Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI).

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mmaciek89
Oby tylko u nas nie było takich cyrków. Sam jeżdżę hybrydową corollą 2.0 i po co miałbym montować ładowarkę jak ona nie potrzebuje zewnętrznego zasilania. A jest na tyle trwała, że spokojnie jeszcze wiele lat nią pojeżdżę. Do czasu zmiany ładowarki pewnie się bardzo zmienią, albo w ogóle eklektyki zostaną zastąpione Oby tylko u nas nie było takich cyrków. Sam jeżdżę hybrydową corollą 2.0 i po co miałbym montować ładowarkę jak ona nie potrzebuje zewnętrznego zasilania. A jest na tyle trwała, że spokojnie jeszcze wiele lat nią pojeżdżę. Do czasu zmiany ładowarki pewnie się bardzo zmienią, albo w ogóle eklektyki zostaną zastąpione czymś innym
ddaamm
Nasi właściciele wszystko wiedza lepiej od Nas samych :)

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki