Wielka Brytania rozważa podatek od pracowników z państw UE

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii brytyjski rząd rozważa wprowadzenie podatku, który mieliby płacić pracodawcy zatrudniający wykwalifikowanych pracowników z krajów UE. Za każdego zatrudnionego musieliby odprowadzić 1 tys. funtów (ok. 1200 dol.) rocznie - podała w środę agencja Reuters.

Wielka Brytania rozważa podatek od pracowników z państw UE
Wielka Brytania rozważa podatek od pracowników z państw UE (YAY Foto)

Brytyjski minister ds. imigracji Robert Goodwill powiedział w środę w czasie komisji w Izbie Lordów, że podatek ten jest "czymś, co można by było wprowadzić" w odniesieniu do pracowników z państw Unii Europejskiej.

Wielka Brytania wprowadziła już "podatek od pracownika", którym obciążane będą firmy zatrudniające pracowników spoza państw Unii Europejskiej. Zacznie obowiązywać od kwietnia.

Jak przypomina Reuters, w myśl obecnie obowiązujących przepisów opartych na swobodzie przepływu osób, w Wielkiej Brytanii mogą bez przeszkód mieszkać i podejmować pracę obywatele pochodzący z 27 pozostałych krajów UE. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii ma się to jednak zmienić.

Minister Goodwill zapowiedział też możliwość uruchomienia programu, zgodnie z którym do Wielkiej Brytanii mogliby przyjeżdżać na krótkoterminowe kontrakty pracownicy rolni.

Rząd dementuje, że rozważa podatek od pracowników z UE

Rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May zdementowała w środę, jakoby rząd w Londynie rozważał wprowadzenie po Brexicie podatku w wysokości tysiąca funtów rocznie płaconego przez pracodawców od każdego pracownika z jakiegoś kraju UE.

Jednak rzeczniczka Downing Street oświadczyła, że słowa Goddwilla zostały wyrwane z kontekstu i źle zrozumiane. "Wydaje się, że doszło do pewnej nadinterpretacji - powiedziała. - Nie ma tego w planach rządu".

(PAP)

maja/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~ogolonyWAL

Polski rzad jest tepy bo chce migrantow sciagnac do kraju.
Skoro sa programy EU i daja dofinansowania aby zakladac biznesy: np. 500 tys zl i jak firma sie utrzyma przez 2 lata i zatrudni 1 czy 2 osoby to nie musi nic zwracac.

Dlaczego nie ma takich samych programow rzadu RP dla tych co wyemigrowali i sa juz tam min 8 czy 10 lat i chcieliby wrocic (moga potwierdzic swoj pobyt stosownymi papierami, dochodami, P60 itd). Rzad powinien dawac na inwestycje (po przedstawieniu biznes planu) np. 1mln my i 1mln migrant ktory zaklada u nas firme i musi ja prowadzic przez min 2 lata, zatrudnic min 1 osobe itd.
Odrazu sciagneliby ze 200 tys osob bo chetnie ludzie by sie przenosili i zakladali biznesy jakby mieli jakies wsparcie a tak to rzad czeka na migrantow kase aby mogl ja ogolic. WALA.TAKIEGO WALA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~przemol

a za Ukra w Polsce ??? 50 000 miesiecznie

! Odpowiedz
2 7 ~rozbawiony

Niech skonam.No to dowalil teraz.I co moze zaczna swoich szkolic.Mialem dwoch tubylcow na szkoleniu.Moj szef chcial miec swoich inzynierow bo za duzo obcych pracuje.Niech ich szlag.Czego ich ucza w szolach.Chyba niczego.Po trzech miesiacach stwierdzil ze nigdy wiecej.Zatrudnil Polaka i Niemca.

! Odpowiedz
4 16 ~dydek

No i? Ty nie jesteś wyborcą, a to zagrywka czysto pod publiczke, żeby mieć po parcie u osób pokroju "niedobre imigranty zabierają nam pracę".

! Odpowiedz
2 5 ~rttyuiop

wszyscy tubylcy którzy cóś umieją mają już pracę, więc zostają tubylcy głąby, podobnie jest u nas - wielu woli ukraińca inż polaka tubylce bo lepiej zobi i tańszy.

! Odpowiedz
1 4 ~taaaa odpowiada ~rttyuiop

Ukrainiec zrobi lepiej... dobre sobie - powiedz to właścicielom kilku fabryk, którym wróciły całe partie towarów (i stracili przez swoją zachłanność polskich pracowników).

! Odpowiedz
0 2 ~rozbawionydoROZPUKU

a u mnie 8/9 tubylcow nie zatrudnilbym nawet za najnizsza krajowa wiec wiecie jaki jest poziom ich pracy. pracowalem w roznych projektach i sytuacja we wszystkich jest taka sama poczynajac od menagerow do podstawowych pracownikow.

NIE NADAJA SIE NA MINIMALNA PLACE - zatrudnilbym ich pewnie za minimalna polska dla UKROW, ale prace musieliby wykonywac w UK.

tylko nie zatrudniajcie ich do sprzatania bo oni nawet czystosci swojego biurka i kubka na herbate nie sa w stanie ogarnac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 5 ~bbb

przydało by się 5000 zł od każdej firmy w PL która zatrudni Polaka pracującego kiedyś wcześniej w UK.

! Odpowiedz
1 8 ~lekarz

-bbb.Nie kupuj lekow bez recepty bo ci szkodza.

! Odpowiedz
5 0 ~rty odpowiada ~lekarz

co lekarz, robisz w UK?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl