REKLAMA

Wielka Brytania rozbrojona? Brakuje 17 mld funtów na uzbrojenie

2023-12-04 10:54
publikacja
2023-12-04 10:54

W 10-letnim planie zakupu nowego uzbrojenia dla brytyjskich sił zbrojnych jest dziura budżetowa wielkości 16,9 mld funtów, będąca efektem wzrostu kosztów sprzętu oraz inflacji, i jest to największy taki deficyt - oświadczyło w poniedziałek Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).

Wielka Brytania rozbrojona? Brakuje 17 mld funtów na uzbrojenie
Wielka Brytania rozbrojona? Brakuje 17 mld funtów na uzbrojenie
fot. Maury75 / / Shutterstock

Brytyjskie ministerstwo obrony od 2012 r. co roku publikuje plan zakupów nowego uzbrojenia dla sił zbrojnych przez najbliższe 10 lat. Według najnowszego, obejmującego lata 2023-33, zamierza wydać na to 288,6 mld funtów. Tymczasem jak wskazują szacunki NAO, koszty tych zakupów to obecnie 305,5 mld funtów, co oznacza deficyt w wysokości 16,9 mld funtów - największy od czasu, gdy zaczęto sporządzać takie plany. Dla porównania - w 2022 r. szacunki faktycznych kosztów były o 2,6 mld funtów poniżej zakładanego budżetu.

NAO informuje, że w największym stopniu do powstania tego deficytu przyczyniają się wyższe ceny sprzętu, które wzrosty o 27 proc. (65,7 mld funtów) w stosunku do zeszłorocznego raportu, podczas gdy budżet ministerstwa na zakupy zwiększony został o 19 proc. (46,3 mld funtów). Dodatkowo inflacja zwiększyła koszty zakupu o 10,9 mld funtów.

NAO wskazuje, że w największym stopniu wzrosły planowane koszty modernizacji arsenału nuklearnego oraz zakupu nowego uzbrojenia dla marynarki wojennej - odpowiednio o 38,2 mld funtów (wzrost o 62 proc. w porównaniu z planem z zeszłego roku) i o 16,4 mld funtów (wzrost o 41 proc.).

Szef NAO Gareth Davies określił tę sytuację jako "znaczne pogorszenie" w porównaniu z poprzednim planem oraz podkreślił, że ministerstwo obrony musi przedstawić "wiarygodną ocenę możliwości zrealizowania swojego programu wyposażenia" i pokazać parlamentowi, "w jaki sposób będzie zarządzać finansowaniem w celu realizacji projektów sprzętowych".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mirek6504
To idzie pokryć z długów USA
lpg_plus_benzyna
Na szczęście nie brakuje im mocno opalonych lekarzy i inzynierów!
zoomek
Polecam:
ZMYWAK: 2000 LEKARZY W PREZENCIE NA ŚWIĘTA.
https://www.bitchute.com/video/m8sRhISmvlbW/
"Już nawet rozkminy mają prości ludzie w GB.
Rozkminy są takie że ich żołnierzy wyślą poza kraj a zaimportowani "lekarze, informatycy, specjaliści" w wieku poborowym zrobią im jesień średniowiecza."
inwestor.pl
Jak można dawać komuś za darmo coś czego się samemu potrzebuje?

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki