Wielka Brytania: rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Brytyjski dziennik "The Times" ostrzegł w środę przed skutkami spadku rok do roku liczby obywateli ośmiu państw Europy Wschodniej, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku, w tym z Polski, którzy pracują na stałe w Wielkiej Brytanii.

(fot. Toby Melville / Reuters)

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS w ciągu roku od marca 2017 do marca 2018 ich liczba spadła o 91 tys., najwięcej od początku rejestrowania tych danych w 1997 roku.

Wśród najważniejszych przyczyn zmian wskazano m.in. na spadek wartości funta i obawy przed konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Cytowana przez "Timesa" szefowa agencji marketingowej Matylda Setlak zaznaczyła, że "oferty pracy i zarobki są mniej atrakcyjne niż w przeszłości, więc wiele osób decyduje się na opuszczenie Wielkiej Brytanii i powrót do Polski".

Jak dodała, na przestrzeni czasu zmniejszyły się także różnice jakości życia w obu krajach, a dla chcących pozostać na emigracji na wartości zyskują inne kraje, np. Niemcy, które pozostają członkiem Unii Europejskiej i są położone bliżej Polski, co ułatwia kontakt z rodziną.

Według oficjalnych danych liczba pracowników z Polski, Czech, Estonii, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Węgier spadła w ciągu roku z 1 mln 8 tys. do 917 tys. Ale jednocześnie znacząco wzrosła liczba zatrudnionych obywateli Rumunii i Bułgarii, o 60 tys. osób.

Łącznie w Wielkiej Brytanii pracowało w ciągu dwunastu miesięcy do marca br. 2,29 miliona obywateli UE, o 28 tys. mniej niż rok wcześniej.

Polacy stanowią największą grupę migrantów w Wielkiej Brytanii. Według ostatnich szacunków mieszka ich w tym kraju nieco ponad milion.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ron/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 the_guru

Ja pracuje w Anglii i przed powrotem do Polski powtrzymuje mnie .... stosunek przelozonych do podwladnych ! W Anglii istnieje partnerstwo i wsparcie i mozesz nawet powiedziec szefowi ze jest malo wydajny i sie myli. W Polsce natomiast nadal panuje system dyktatorsko - nakazowy, podwladny nie ma nic do powiedzenia i jak nie .... szefowi to jest conajmniej ignorowany. Nawet probowalem raz podjac prace w Polsce ale zrezygnowalem podczas interview jak zobaczylem prawdziwe kolory potencjalnej przyszlej szefowej i jej sposob traktowania podwladnych ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 2kbb

To jest właśnie sedno EU....Wyciąć biedniejsze i mniej rozwinięte kraje jak Polska i inne z Europy Środkowo Wschodniej...Z tym że zaczyna się robić bardzo niebezpiecznie bo dzisiaj po okresie eksploatacji Wschodu zaczyna słabnąć południe Europy z Włochami włącznie. A to oznacza że Unia Europejska zaczyna się sypać. ...Brexit też będzie bardzo niekorzystny bo za kilka lat spowoduje spowolnienie gospodarek europejskich i niechęć do dalszej integracji.... Unia jest dzisiaj zakładnikiem samej siebie... Jeżeli Niemcy pożerające inne kraje się zatrzymają gospodarczo to będzie to oznaczać że EU zacznie się sypać i to Merkel zdecyduje kiedyś czy kończy ten projekt zwany Unią Europejską.... Na ten moment EU dla Polski jest korzystna ale musimy przygotować się na powtórną agresję gospodarczą i nie tylko ze strony Niemiec i Rosji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 22 walentys

Polacy w Anglii w większości pracują za najniższe stawki. Nie stać ich na wynajem mieszkania w lepszych dzielnicach, nie mówiąc o kupnie. Mieszkają tak jak Ukraińcy u nas, po kilka kilkanaście osób. Wielu przejada to co zarabia. Jest coraz mniej przyjemnie. Znajomi z Polski budują domy rozwijają się a ci co wyjechali wegetują w obcym kraju. W tej chwili część moich znajomych już wróciła do Polski a ludzie, którzy tam zostali są coraz bardziej zgorzkniali. Gdyby jednak ci straceńcy nie wyjechali, w Polsce pensje pewnie byłby nadal dwa razy niższe a gdyby później nie wpuszczono Ukraińców pensje byłyby teraz jeszcze dwa razy wyższe. No cóż tak działa europejski "wolny rynek".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 dresdner

jakie profesje? gdzie w Polsce zamierzają się osiedlać?

! Odpowiedz
2 27 fred_

Potwierdzam, masa rodakow szykuje sie do wyjazdu za rok lub dwa (czesc nawet juz w te wakacje). Tak przynajmniej jest w Londynie, na wioskach nie wiem.

! Odpowiedz
14 30 do_niczego

Rekordowy spadek liczby NIEWOLNIKÓW z Europy wschodniej tak powinien brzmieć tytuł.Teraz jeden się bogaci kosztem drugiego."CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM"

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.