Wielka Brytania: rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Brytyjski dziennik "The Times" ostrzegł w środę przed skutkami spadku rok do roku liczby obywateli ośmiu państw Europy Wschodniej, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku, w tym z Polski, którzy pracują na stałe w Wielkiej Brytanii.

(fot. Toby Melville / Reuters)

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS w ciągu roku od marca 2017 do marca 2018 ich liczba spadła o 91 tys., najwięcej od początku rejestrowania tych danych w 1997 roku.

Wśród najważniejszych przyczyn zmian wskazano m.in. na spadek wartości funta i obawy przed konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Cytowana przez "Timesa" szefowa agencji marketingowej Matylda Setlak zaznaczyła, że "oferty pracy i zarobki są mniej atrakcyjne niż w przeszłości, więc wiele osób decyduje się na opuszczenie Wielkiej Brytanii i powrót do Polski".

Jak dodała, na przestrzeni czasu zmniejszyły się także różnice jakości życia w obu krajach, a dla chcących pozostać na emigracji na wartości zyskują inne kraje, np. Niemcy, które pozostają członkiem Unii Europejskiej i są położone bliżej Polski, co ułatwia kontakt z rodziną.

Według oficjalnych danych liczba pracowników z Polski, Czech, Estonii, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Węgier spadła w ciągu roku z 1 mln 8 tys. do 917 tys. Ale jednocześnie znacząco wzrosła liczba zatrudnionych obywateli Rumunii i Bułgarii, o 60 tys. osób.

Łącznie w Wielkiej Brytanii pracowało w ciągu dwunastu miesięcy do marca br. 2,29 miliona obywateli UE, o 28 tys. mniej niż rok wcześniej.

Polacy stanowią największą grupę migrantów w Wielkiej Brytanii. Według ostatnich szacunków mieszka ich w tym kraju nieco ponad milion.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ron/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 15 walentys

Polacy w Anglii w większości pracują za najniższe stawki. Nie stać ich na wynajem mieszkania w lepszych dzielnicach, nie mówiąc o kupnie. Mieszkają tak jak Ukraińcy u nas, po kilka kilkanaście osób. Wielu przejada to co zarabia. Jest coraz mniej przyjemnie. Znajomi z Polski budują domy rozwijają się a ci co wyjechali wegetują w obcym kraju. W tej chwili część moich znajomych już wróciła do Polski a ludzie, którzy tam zostali są coraz bardziej zgorzkniali. Gdyby jednak ci straceńcy nie wyjechali, w Polsce pensje pewnie byłby nadal dwa razy niższe a gdyby później nie wpuszczono Ukraińców pensje byłyby teraz jeszcze dwa razy wyższe. No cóż tak działa europejski "wolny rynek".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 dresdner

jakie profesje? gdzie w Polsce zamierzają się osiedlać?

! Odpowiedz
2 23 fred_

Potwierdzam, masa rodakow szykuje sie do wyjazdu za rok lub dwa (czesc nawet juz w te wakacje). Tak przynajmniej jest w Londynie, na wioskach nie wiem.

! Odpowiedz
13 23 do_niczego

Rekordowy spadek liczby NIEWOLNIKÓW z Europy wschodniej tak powinien brzmieć tytuł.Teraz jeden się bogaci kosztem drugiego."CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM"

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl