REKLAMA

Wielka Brytania: poziom zagrożenia terrorystycznego został obniżony

2017-09-15 21:52
publikacja
2017-09-15 21:52

[Aktualizacja 17.09; 16:50] Brytyjska premier Theresa May poinformowała w piątek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, "krytycznego". Wcześniej Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia porannego zamachu terrorystycznego w londyńskim metrze. W niedziele zaś brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd poinformowała, że poziom ten obniżono z najwyższego, piątego - "krytycznego", do czwartego - "poważnego"

/ fot. Pierre Le Masson / FORUM

Decyzję podjęło niezależne od rządu Wspólne Centrum Analizy Zagrożenia Terrorystycznego (JTAC).

Czwarty poziom zagrożenia oznacza, że kolejny atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii uważany jest za "wysoce prawdopodobny", a nie - jak przy piątym poziomie - "możliwy w każdym momencie".

W efekcie zostaną wycofani żołnierze, którzy przejęli od policji obowiązki pilnowania niektórych budynków, pozwalając na zwiększenie liczby policyjnych patroli na ulicach.

Najwyższy poziom zagrożenia został wprowadzony w piątek wieczorem po zamachu terrorystycznym w londyńskim metrze. Około 30 osób zostało rannych, gdy tego dnia rano w wagonie metra na stacji Parsons Green w zachodniej części Londynu eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. Związana z Państwem Islamskim (IS) agencja informacyjna Amak poinformowała, że zamachu dokonał "oddział" związany z tą dżihadystyczną organizacją.

W sobotę rano oddział antyterrorystyczny londyńskiej policji metropolitalnej aresztował w porcie morskim w Dover 18-latka podejrzanego o powiązania z atakiem. Późnym wieczorem w dzielnicy Hounslow w zachodnim Londynie zatrzymano drugiego podejrzanego, 21-letniego mężczyznę.

"Krytyczny" poziom zagrożenia oznacza, że do kolejnego ataku terrorystycznego na terenie Wielkiej Brytanii "może dojść w każdej chwili". Decyzję o jego zmianie podejmuje niezależne od szefowej rządu Wspólne Centrum Analizy Zagrożenia Terrorystycznego (Joint Terrorism Analysis Centre, JTAC).

Jednocześnie szefowa rządu poinformowała, że rozpoczęto przygotowania do wdrożenia operacji "Temperer", w ramach której wojsko wesprze policję w strzeżeniu bezpieczeństwa na terenie kraju, m.in. wzmacniając ochronę kluczowych budynków turystycznych i administracji publicznej, lotnisk, dworców i większych imprez masowych.

Według opublikowanych w połowie 2015 roku przez dziennik Mail on Sunday szczegółów planu "Temperer", nawet do 5,1 tys. żołnierzy miałoby wesprzeć policjantów w podstawowych obowiązkach takich, jak pilnowanie budynków. Ma to pozwolić funkcjonariuszom skupić się w większym stopniu na czynnościach śledczych i patrolowaniu ulic.

May powiedziała, że w konsekwencji tej decyzji Brytyjczycy "zobaczą na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej więcej uzbrojonej policji". Jak dodała, to "proporcjonalny i rozsądny krok, który pozwoli uspokoić nastroje i zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa w trakcie śledztwa".

"Terroryzm jest wielkim wyzwaniem naszych czasów, ale będąc zjednoczonymi pokonamy go" - podkreśliła.

Krótko po wystąpieniu szefowej rządu, komisarz policji metropolitalnej Mark Rowley powiedział na konferencji prasowej, że śledczy dokonali w ciągu dnia "znakomitych postępów" i skupiają się na "zidentyfikowaniu, zlokalizowaniu i aresztowaniu odpowiedzialnych osób".

Jak dodał, setki oficerów przeglądają nagrania z monitoringu z miejsca zdarzenia. Rozmawiano też z dziesiątkami naocznych świadków i osób, które zgłosiły się telefonicznie.

Rowley potwierdził, że złożył wniosek o przesunięcie wojska do ochrony budynków, co pozwoli na lepsze wykorzystanie około tysiąca uzbrojonych policjantów, którzy będą mogli zostać wykorzystani w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.

Jednocześnie zaznaczył, że w kolejnych dniach należy się spodziewać zwiększonej obecności uzbrojonych i nieuzbrojonych policjantów, wyrywkowych zatrzymań i przeszukań, a także kontroli drogowych.

Brytyjskie media zwróciły po konferencji uwagę na fakt, że Rowley każdorazowo odnosząc się do poszukiwań mówił o sprawcach w liczbie mnogiej, wspominając m.in., że "policjanci próbują złapać podejrzanych".

Ostatni raz najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego został ogłoszony w maju br. po zamachu terrorystycznym na salę koncertową Manchester Arena, w którym zginęły 22 osoby, a wcześniej w 2006 r. (po odkryciu planowanego zamachu na samoloty lecące przez Atlantyk) i 2007 roku (po odkryciu planowanego zamachu na londyński klub nocny).

Co najmniej 29 osób zostało rannych po tym, jak w piątek rano na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. W piątek wieczorem związana z tzw. Państwem Islamskim (IS) agencja informacyjna Amak poinformowała w piątek wieczorem, że zamachu dokonał "oddział" związany z organizacją.

Rowley zbagatelizował jednak ich deklarację, tłumacząc, że "w tego typu sytuacji jest to wręcz rutynowe, że IS bierze na siebie odpowiedzialność, niezależnie od tego, czy faktycznie jego przedstawiciele byli wcześniej w kontakcie z daną osobą".

Kolejne informacje nt. przebiegu śledztwa zostaną przekazane opinii publicznej w sobotę.

jakr/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
skaurus
Jak zwykle, okazuje się, że mieszkam w kraju gdzie nie wybuchają bomby, gdzie nie ma żołnierzy na ulicach, gdzie w miastach nie pojawiają się najnowsze elementy architektury krajobrazu (betonowe zapory). Gdzie wieczorami ludzie nie robią w majty na widok grup karmelowych inżynierów.

Wyjrzyjcie przez okno, jaki spokój
Jak zwykle, okazuje się, że mieszkam w kraju gdzie nie wybuchają bomby, gdzie nie ma żołnierzy na ulicach, gdzie w miastach nie pojawiają się najnowsze elementy architektury krajobrazu (betonowe zapory). Gdzie wieczorami ludzie nie robią w majty na widok grup karmelowych inżynierów.

Wyjrzyjcie przez okno, jaki spokój i normalność w naszym zaścianku. Dalej pro-europejskie ruchy wszelkiej maści i prominencji, taką Europę też chcecie doganiać?
samsza
Wraz z postępem postępu walka zaostrza się też na innych frontach

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4891484/Fists-fly-politically-correct-rally.html

Powiązane: Zamachy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki